Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. zijn eigen revolutionairen oorspronggeen enkele daad verrigten, die de gemeente zou kunnen noodzaken een antire volutionairen maatregel te nemen; dan moet de kerkeraad het allermeest zich bemoeijen met hetgeen tot zijn werkkring be hoort en allereerst zorgen onberispelijk te verkeeren voor het oog der gemeente; - dan heeft het kerkbestuur in zijn geheel en elk lid in het bijzonder zooveel in eigen boezem te verrigten, dat aanstoot en ergernis in de gemeente kan voorkomendat het geen tijd en geen moed hebben kan om meer tot zich te trekken dan de gewigtige taak eischt, die op hem rust: de zorg voor de godsdienstige en geestelijke behoeften van rijken en armen ouden en jongen, aanzienlijken en geringen hulpbehoevenden en zorgeloozen- om in een woord voor allen alles te zijn behalve voor de uiterlijke belangen van de eeredienst. Wij willen nu zonneklaar bewijzen, dat Prof. S. groot on gelijk heeft, wanneer hij beweert (bl. 8 in een noot) «dat zij, die de wettigheid van hetgeen in de zaak der Reglements herziening te Leiden verrigt is, bestrijdenden voornaamsten grond van hun beweren juist zoeken in de Koninklijke be sluiten die dat van 7 Januarij 1816 ten grondslag hebben." 't, Is juist onze meening, dat het beheer der kerkelijke fond sen bij de Hervormden een geheel eigenaardig karakter heeft, en dat zullen we breeder ontwikkelen. Z. M. heeft de benoeming van J. Muller, burgemeester van Valkenburg, tot secretaris dier gemeente goedgekeurd; voorts benoemd tot adj.-commies bij de directie der Marine te Vlissingen P. Smith Jr., en tot klerk J. H. Riemens. -Naar men berigt, zullen er spoedig belangrijke ver plaatsingen bij de militaire geneeskundige dienst plaats heb ben. Het garnizoenshospitaal te Amsterdam zal tot infirmerie en de infirmerie te Haarlem tot hospitaal ingerigt worden, waarheen de eerste officier van gezondheid der 2de kl., van Dommelen, zal worden overgeplaatst. De WelEerw. heer A. Rutgers van der Loeff, pred. te Leiden zal Zondag 25 dezer de godsdienstoefening vervullen voor de Protestantsche militairen in de legerplaats te Milligen gekam peerd en de WelEw. heer J. Beekmanpastoor te Harder wijk de godsdienstoefeningen der R. C. aldaar. Het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland heeft bij een gemotiveerd vonnis de gezamenlijke dienstdoende ouderlingen en diakenen der Hervormde gemeente te Zijbe- karspel schuldig verklaard aan verstoring van orde door het niet opvolgen en door duidelijk geconstateerde tegenstreving van kerkelijke verordeningen en dientengevolge ongeschikt om langer hun betrekking als opzieners der gemeente en arm- verzorgers te blijven bekleeden. Het was voldoende gebleken dat zij onwillig waren een arme weduwe, die een loffelijke ge tuigenis had van zedelijk gedrag en onderstand behoefde, die haar te geven ofschoon de diaconale kas daartoe wel in staat was. Beroepen bij de Hervormde gem. te ZevenhuizenjjDs. G. J. Vos te Zevenhoven en te Ossendrecht den kand. Jan Faber. De Eerw. heer P. Does, geboortig van Leiden, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, en R. C. Priester en pas toor te Hoornvierde aldaar 11. Vrijdag het feest zijner 25- jarige herderlijke bediening. Wij vernemendat voor de benoeming als notabelen hebben bedankt de beeren Prof. J. H. Scholten, Dr. C. W. H. van Kaathoven, Dr. L. A. te Winkel en J. B. de Moen en voor die als plaatsvervanger de heeren N. G. ServatiusMr. J. T. Bodel Nijenhuis, Dr. G. W. A. Plaat en J. Garrer. De Algemeene Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente heeft be paald dat in het begin der volgende maand daarvoor een nieuwe stemming zal plaats hebben. Den 5 October a. s. is te Enkhuizen springtij. Wij vernemendat de heer J. P. Perrin benoemd is tot organist van de llerv. gem. te Bolsward. 't Is wel opmerkelijk, dat binnen zulk een korten tijd het onlangs in het licht verschenen Christelijk Zondagsblad voor het Nederlandsche volk door E. Gerdes zulk een aan zienlijk aantal inteekenaren verkreeg. Inhoud en uitvoering beantwoorden aan den goeden dunk, die men van Redactie en Uitgever had. Zulk een blad kan veel nut in elk huisge zin stichtenonverschillig welke rigting daarin heerscht of welke godsdienstige kleur het heeft aangenomen. Een regeringstelegram, gedagteekend Buitenzorg 30 Julij 1861 luidt: "Vrij goede tijding van Banjermassing." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 57°. Heden Zaturdag 's morgens te 6 uur 56°, te 8 uur 58°, te 12 uur 64°, des namiddags te 2 uur 68°, en te 4 uur 65°. Het aantal gevangenen in de Napelsche provinciën wordt geschat op 8000. Men verwacht dat weldra het vonnis over die lieden zal worden uitgesproken. Het berigt wordt tegen gesproken dat met de Britsche regering schikkingen zouden zijn getroffen voor de deportatie dezer gevangenen. Intusschen is het waarschijnlijkdat meest allen kwijtschelding van straf zullen erlangenna de komst van Koning Victor Emanuel die tegen het einde van September te Napels wordt verwacht. Onlangs is gemeld dat de generaal Cialdini voornemens was om twee afdoende besluiten te nemen tot beteugeling van den opstand in het Napelsche. Thans wordt verzekerd, dat de Minister Ricasoli zich verzet, niet zoozeer tegen de toepassing der voorgestelde maatregelenals wel tegen hun vaststelling door middel van bepaald afgekondigde besluiten. De generaal Cialdini moet daarover zoo zeer ontstemd zijndat hij het voornemen heeft aan den dag gelegd om zijn betrekking te Napels nederteleggen. De Minister Ricasoli blijft volhouden dat Cialdini zoo veel troepen kan krijgen als in redelijkheid ter zijner beschikking gesteld kunnen wordenmaar dat hij zich nooit zou kunnen vereenigen met besluitendie eeniger- mate den staat van beleg zouden daarstellendie Sardinië in moeijelijkheden met het buitenland zouden kunnen wikkelen, en niet alleen op de rooverbendenmaar ook op de rustige bevolkingen van toepassing zouden zijn. De namiddag-vergadering van den eersten dag der bijeenkomsten van het Evangelisch verbond te Genève op Maandag 2 September jl. was uitsluitend gewijd aan het be spreken der viering van den Zondag en van de beste midde len om zijn heiliging te bevorderen. Prof. Godet uit Neufcha- tel las een opstel voor, daartoe betrekkelijk: "Alle menschen hebben de rust van den Zondag noodig, zoowel de denker als de werkman. Iedereen stemt het nut van den Zondag toe, zelfs de vermaarde Proudhons, maar de zedelijke noodzake lijkheid om hem te eerbiedigen wordt door velen ontkend. De Zondag is niet heiliger dan andere dagen der week, maar het gebruik van den dag is verschillend. Het is gemakkelijker om te zeggen wat er des Zondags gedaan, dan wat er niet gedaan moet worden. De Zondag is een dag van blijdschap. Regels te stellen in de plaats van de liefde, is dwaasheid. Het een of ander huiselijk vermaak, het een of ander beminnelijkeerlijk spel, waaraan een huiselijke of bijzondere godsdienstoefening kan verbonden wordenkan door het Evangelie niet veroor deeld worden, integendeel. Te Neufchatel is een genootschap tot bevordering van dat doel opgerigt. De Staat moet niet tusschen beiden komenom te dwingendat de Zondag ge vierd wordt." Dr. Thompson van Edimburg schetst de viering van den Zondag in Schotland. //Onder Jacobus VI werd er een wet gemaakt, om beurtelings met de godsdienst vermake lijkheden van allerlei aard te veroorlovendie eindelijk daarop uitliependat zij betreurenswaardige gevolgen opleverden voor de zedelijkheid der bevolking. Overal is de Zondag ook uit een tijdelijk en uit een physiek oogpunt onmisbaar, vooral in de nijverheidsstrekenzoo als in Engeland. De Schotsche Zondag is het geliefkoosd voorwerp geweest van onheilige spotters en onchristelijke reizigers; toch weet ik, dat ten alle tijde een groot aantal reizigers een levendigen indruk beko men hebben van den algemeenen eerbiedwaarmede de Zondag in die streken gevierd werd." Ds. Panchaud van Brussel betreurt de wijze, waarop de Zondag in Belgie maar ook in Zwitserlandin Protestantschezoowel als

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2