Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. baarheid der kelkeraadsvergaderingen zou den doodsteek geven aan het Nederlandscb Hervormd kerkgenootschap en den eerbied voor, zoowel als den invloed van de prediking ondermijnen en te genstaan. In onze beoordeeling over de brochure hebben we slechts met een enkel punt te doende herziening van het reglement buiten 's Konings goedkeuring. De kerkeraadsleden waren daar omtrent gerustgesteld, want zij gaan niet over één nacht ijs. Wij gelooven dat de hevige zomerhitte die vastigheid heeft doen smelten en de Leidsche Kerkeraad met zijn verkozen notabelen ligt te drijven. Uit menschlievendheid willen wij de hand tot redding toestekenmaar dan moet het eerwaardig ligchaam ook de bewustheid hebbendat het nog niet op het drooge ligt. Welkom is daarom de brochure voor ons, en wan neer wij in ons veelgelezen blad daarop de aandacht vestigen, dan gelooven we het doel van de uitgave te zullen bevorderen. We ^vreezen toch dat aan de brochure geen ruim debiet zal te beurt vallen- voor die vrees bestaat voldoenden grondom dat de belangstelling in hetgeen daarover in brochures werd gezegdzoo onbeduidend was en het waarlijk te bejammeren i»dat er nog zooveel moeite en kosten aan die zaak is besteed. Z. M. heeft den generaal-majoor van het leger in Oost- Indiebuitengewoon adjudant van Z. M., den heer C. A. de Brauw, benoemd tot groot-officier der orde van den Eikenkroon en Mr. D. C. A. graaf van Hogendorpresident van Sama- rang, tot kommandeur dier orde. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Alexander zijn heden morgen uit de residentie naar Stuttgard vertrokken. Ook Z. K. H. Prins Frederik heeft heden de residentie verlaten en zich naar de Kijn-provincien begeven, waar Z. K. H. de uit voering der korpsmanoeuvres zal bijwonen. De audiëntie van den minister van Marine zal op Vrij dag 13 dezer geen plaats hebben. Te Scheveningen is afgestapt met familie, Z. Exc. Mr. H. C. du Bois, Zr. Ms. gezant bij de hoven van Turkije en Griekenland. Men verneemt dat er groote waarschijnlijkheid bestaat dat het station voor den staatsspoorweg van Arnhem op Zut- phen bij eerstgemelde plaats zal worden opgerigt nabij den Velperstraatweg, op het punt, waar de lijn Arnhem-Zutphen in den Bijnspoorweg zal uitloopenterwijl het thans bestaande Bijnspoorwegstation vermoedelijk alleen zal worden gebezigd voor goederenstation. Om verschillende redenenvooral ook met het oog op de aansluiting van den spoorweg van Nijme gen op Arnhem, beveelt zich de plaatsing van het personen- station op eerstgenoemde plaats aanterwijl de kosten van onteigening daarenboven aanzienlijk minder zullen zijn dan die der vergrooting van het Bijnspoorwegstation. Zaturdag heeft in het dorp de Smeer-Maas, nabij Maastricht, een hevige brand gewoed, waardoor 31 woningen de schuren en stallen niet medegerekend, in de asch zijn gelegd. Behalve een varken, is al het stalvee behouden, doch daarentegen zijn al de ingeschuurde granen verloren. Bij het zware onweder, dat den 6den dezer zich te Fijn aart ontlastte, is aldaar een arbeider, die op het land van den bouwman O. aan het ploegen was, met de beide paarden, welke voor den ploeg stonden, door den bliksem gedood. De ongelukkige laat een weduwe en 8 kinderen na. Voor eenige dagen werd te Menaldum des nachts iemand gewekt door het schreijen van het jongste kind in de wieg. Opstaande bespeurde hij in bet vertrek een dikken rook ver gezeld van een onaangenamen reukwelke de ademhaling pijnlijk aandeed. Aan den haard was geen onraad te bespeu ren en daarom begaf zich de maneen verwer, naar den verwerswinkel en ontdekte op den wrijfsteen een vurigen klomp, geweldig rookende en spattende, op het punt van in brand te vliegen. Oogenblikkelijk werd de oorzaak van het gevaar door blussching verwijderd, De verwer had den vorigen avond een hoeveelheid bremergroen met een weinig olie onafgewre- ven op den steen laten liggen en deze stof schijnt door zelf ontbranding niet alleen het huis met brand, maar ook de be woners met verstikking bedreigd te hebben. Men leere hieruit om met dergelijke chemicaliën voorzigtig te handelen. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Koudekerk (Zeeland) Ds. J. C. K. Nonhebei, thans te Op- en Neder-Andel; te Nieuw Pekel-a Ds. H. Niemeijer, thans te Sleen. Maandag 11. had te Katwijk aan Zee in de duinen het schijfschieten plaats door de korporaals en onderofficieren der dienstdoende Schutterij van Leidennaar de door het korps officieren uitgeloofde prijzen. - De eerste prijzen, bestaande uit een zilveren horologie voor ieder, werden behaald door den sergeant H. Selier, en den Korporaal C. Selier - en de premienbestaande in een zilveren ruimnaald voor ieder, dooi den onderofficier J. P. Duyvermanen den korporaal Jan de Koning. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. Heden Dingsdag 's morgens te 6 uur 52", te 8 uur 59°, te 12 uur 64°, des namiddags te 2 uur 66°, en te 4 uur 64°. Het voornaamste nieuws uit Italië is, dat de verjaardag van de komst van Garibaldi te Napels in die hoofdstad met groote plegtigheid en geestdrift gevierd is; ook in andere ste den is het feest gevierd en wel in de meest volmaakte orde. Met het bestrijden van de roovers schijnt het vooruit te gaan. Door de vervolging, waaraan zij van den kant der regeringstroepen blootstaan wordt alle zamenhanging tusschen hen verbroken. Het zijn thans meer geïsoleerde bendendie zich hier en daar vertoonenen natuurlijk nu niet meer zoo stout zijn als vroeger. Ook zegt men dat het den hoofden sedert eenige dagen aan geld ontbreekt, en waar dit niet aan wezig is, zal de gehoorzaamheid waarschijnlijk ook ontbreken. Een en ander neemt niet weg, dat Cialdini voortgaat met het nemen van krachtige maatregelen en het organiseren der na tionale garde. Het schijnt dat hij tot eiken prijs aan de woe lingen en gewelddadigheden in de provinciën weldra een einde wil maken, en men moet zeggen dat tot dusverre zijn pogingen met een goed gevolg bekroond zijn. Men herinnert zich dat broeder Giacomodie den graaf de Cavour in zijn laatste oogenblikken heeft bijgestaannaar Bome werd ontboden en daar gedurende eenige dagen werd opgehouden. Brieven uit Turin verzekeren, dat hij tot ridder der orde van den H. Mauritius en Lazarus zal benoemd worden. Groot opzien heeft het arresteren van den baron von Gagern te Hamburg aldaar gemaakt; naar men verneemt, wordt bedoelde edelman beschuldigd van valschheid in ge schriften te hebben gepleegd. Beeds sedert geruimen tijd was bedoelde baron von Gagern te Hamburg met der woon ge vestigd. De Mont-Cenis zal eerstdaags doorboord zijn en een doortogt verleenen aan den spoorweg van Parijs naar Turin. De tunnel welke men in de granietrots graaft is 3700 Ned. ellen boven de oppervlakte der zee en 1660 Ned. ellen bene den den top van den berg gelegen. Zij zal 12 Ned. mijlen lang zijn. Deze reuzenarbeid is een goed eind gevorderdde oppervlakte van den tunnelboog bedraagt 60 Ned. ellen en men graaft dagelijks een lengte van 2 Ned. ellen uitwaar van aan wederzijde de helft. Wanneer de tunnel voltooid is, zal men 738,000 kub. Ned. ellen graniet uit den berg hebben gegraven. De schade door den jongsten brand in de werkplaatsen van den spoorweg der Ardennes te Mohan aangerigt, wordt begroot op 1,800,000 fr. Alles was tegen brandschade ver- j zekerd. Een jeugdige weduwe, die als dienstmeid bij een boer te Bodez diende, was zwanger geworden. Zij was zoo getroffen door de gedachte aan de schande, die haar wachtende was,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2