Buitenlandsch Nieuws. instellingen binnen ééue maand na hare vaststelling aan het plaatselijk bestuur der burgerlijke gemeenten kennis geven. De Kerkelijke Courant, het laatst te Antwerpen gehou den kunstcongres besprekende, schrijft daarvan het volgende: >/Men heeft goedgevonden het congres te openen met een godsdienstoefening. Dat wasnaar ons voorkomtniet beleefd. Niet dat wij er juist bezwaar in zien om Gods zegen af te bidden over een congreswaar echter de voornaamste beraad slaging liep over copiëren van schilderijenmaar wij kennen aan het bestuur van het congres het recht niet toeom de Protestantsche eeredienst te ignoreren gelijk hier is geschied. Had men dat gewilddan had men een congres van Catho- lieken moeten zamenstellen. Intusschen twijfelen wij nietof de kunstenaarsziel, die getroffen was bij het aanschouwen der processie, is niet minder getroffen geweest bij 't zien van 't bisschoppelijk ornaat in de kerk. 't Heeft voor derKprotestant anders «iets stuitends, dat men openlijk en onbeschroomd doet of hij bij de Katholieken behoort en of zijn godsdienst er niet is." In een brief, geschreven door den kapitein-directeur van het muziekcorps der Guidesde heer Bender te Brusselaan iemand te dezer stede, die te Haarlem genoemd muziek was gaan hooren, en aldaar met ZEd. kennis maakte, wordt o. a. door den heer Bender gezegd: «Nous sommes arrivés a bon port, heureux et contents de notre voyage en Hollande. Nous avons tous été charmés de l'accueil fraternel, que nous avons re<ju dans votre pays." Door de Zwitserste Batavia gevestigdis een som van 5000 geschonken, tot ondersteuning der noodlijdenden te Glarus. Weldra zal een aanvang met de herbouw dier stad worden gemaakt. Met de jongste mail zijn uit Batavia zeer treurige mede- deelingen ontvangen omtrent het gymnasium Willem III. Daaruit blijkt in de eerste plaatshoe onoordeelkundig men te werk is gegaan bij de keuze van een hoofd. De directeur kan zijn pupillen wel Grieksch en Latijn leerenhetgeen zij het minst behoevenmaar in vele opzigten ziet de man op tegen zijn taak en schiet verre te kort om de jongelieden datgene té onderwijzenwat zij het meest noodig hebben. Ook aan andere docenten ontbreekt kennis van zaken. Het is zoo ver gekomendat de rector zijn ontslag heeft gevraagd en naar Europa wil terugkeeren. In de tweede plaats heeft het gemis aan voldoend streng toezigt en kennis van de Indische jeugdnaar men meldt, aanleiding gegeven tot verregaande ongeregeldheden, die wij niet mogen of durven beschrijven. Reeds zouden dientenge volge twee jongelieden ontslagen en naar hunne ouders terug gezonden zijn, terwijl een twintigtal anderen tot straf twee uren daags moeten exerceren. Wij willen hierover niet uitwijden. Op die wijze zien de Indische ouders, door een opeensta peling van misslagen, bun hoop verijdeld, dat het gymnasium Willem III in de behoefte aan goed middelbaar onderwijs zal kunnen voorzien. Reeds na zoo korten tijd is alles in ver warring; het hoofd van de instelling verlaat haar en het blijkt, dat opvoeding en onderwijs, de ontwikkeling van lig- chaam, geest en ziel evenmin bereikt worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 58°, te 10 uur 56°. - Zondag morgen te 6 uur 58°, te 8 uur 60°, te 12 uur 66°, 's namiddags te 2 uur 68°, te 5 oxur 62°, te 8 uur 57°, te 10 uur 55°. Heden Maandag morgen te 6 uur 56°te 8 uur 60°te 12 uur 66°, 's namiddags te 2 uur 66° en te 4 uur 64°. Een schrijven uit Rome van 31 Augustus meldt, dat aldaar laatstelijk twee geestelijken door de pauselijke over heden in hechtenis zijn genomen als schuldig aan woelin gen tegen den Heiligen Stoel, en wel de kanunnik Pe- demonte in wiens woning proclamatien waren gevonden welke bij den intogt der Sardiniers te Rome zouden worden uitgevaardigd, en pater Papi, die, volgens het geruchtwerk zaam was om te Rome een partij van tegenstanders der pau selijke regering te vormenen daartoe ook geld uitdeelde. Te Turin blijft men er op aandringen dat de Franschen Rome zullen verlaten. O. a. moet de heer Ricasoli aan den heer Benedetti verklaard hebbendat hij zijn portefeuille zal nederleggenwanneer Rome den 1 October nog niet ontruimd is. Welk antwoord daarop gegeven werd, weet men niet. Ze ker is het echter, dat de contracten betreffende de leverantien voor het Franscbe leger te Rome van 1 Sept. af nog voor zes maanden zijn verlengd. Koning Victor Emanuel, ofschoon altijd gezond, wordt echter zoo zwaar, dat zijn geneesheeren hem de sterkste oefe ningen hebben aanbevolen. Hij moet te midden zijner veelvul dige staatsbemoeijingen zijne jagtpartijen in de bergen vol houden. Hij heeft trouwens den naam van den stoutsten jager en geen bergbewoner vervolgt meer onvermoeid en met trot sering van alle gevaren een reebok over de gevaarlijkste plaat sen en langs de diepste afgronden. Zoo de Koning zijn jagt partijen moest vaarwel zeggenwas er vreesdat hij weldra op het ziekbed lag. Dezer dagen is te Koblentz de definitive goedkeuring ont vangen voor het plan tot den bouw eener vaste Rijnbrug al daar. Zij zal gelegd worden een weinig boven het Koninklijk lustslot. Nabij Mulheim aan de Roer heeft dezer dagen een treu rig voorval plaats gehad. Eenige personen voorbij een alleen staande woning gaandevernamen hulpkretenwelke kennelijk door kinderen werden aangeheven. Zij traden daarop de woning binnen en ontwaarden een jeugdige moeder, b\jna geheel ont kleed voor het bed harer twee nog zeer jonge kinderen. In de hand hield zij een bebloed mes met hetwelk zij haar twee jarig zoontje reeds had afgemaakt en het andere kind zoo diepe wonden had toegebragt, dat het weinig tijds] daarna overleed. Op de tot haar gerigte vragen gaf zij niets ten antwoord dan: #Ik moet immers soldaat worden." De directeur van policieStieber, te Berlijnis voor eenigen tijd naar Engeland gezonden tot opsporing van den voortvlugtige bediende der Dusseldorfsche bank. Hij is echter onverrigter zake van daar teruggekeerd, zonder eenig spoor van hem te hebben ontdekt. Het Gerechtshof te Gotha heeft een 28-jarigen schoen makersgezel tot de doodstraf veroordeeldwegens moord en diefstal, gepleegd jegens een 80-jarigen grijsaard. Hij had reeds 77 diefstallen begaan en daarvan 44 door overklimming en inbraak. De Morning Post zegt, dat Keizer Napoleon door de Katholijke partij in Frankrijk letterlijk gedwongen wordt zijn troepen te Rome te laten. Waarschijnlijk zal de Keizer het status quo te Rome laten voorduren tot na den dood van Pius IX en dan een Franschgezind kardinaal op den Pause lijken Stoel plaatsen. Er is te Parijs veel sprake van een financieel planten doel hebbende, de landbouwers en dezulken, die zich op de veeteelt toeleggenin staat te stellen gelden optenemen tegen 5 pCt. 'sjaars, zonder hun eigendom op eenige wijze met hypotheek te bezwaren. Men noemt zeer aanzienlijke perso nen, die zich mede met de leiding dezer onderneming willen belasten. Het eerste deel van Keizer Napoleon's geschiedenis van Julius Cesar zal eerstdaags te Parijs ter perse worden gelegd. De Fransche Schout-bij-nacht Bonard zal zich niet rechts- streeks naar zijn nieuwe bestemming in Cochin-Chinamaar zich eerst naar Batavia begeven, waar hij eenigen tijd zal blijven met het doel, om het Nederl. koloniaal bestuur aldaar te bestuderen. Keizer Napoleon is in het bezit gekomen van een exemplaar van ^Money's werk over Java. In een onlangs gehouden vergadering der Société Libre d'Emulation de Commerce et d'Industrie der Beneden Seine te Rouen las Dr. Dumesnil een vertoog voor over de zijns inziens hoogst verderfelijke gewoonte van het tabak rooken, en wees daarbij aan hoe *die gewoonte algemeen zoo sterk toeneemt, dat de tabak voortbrengende Landen ter naauwernood in de behoefte kunnen voorzien. Zelfs in Amerika neemt het ver bruik sterker toe dan de teelt. Engeland, waar geen tabak Ingezonden

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2