N°. 470. Zaturdag 7 September. A°. iSfllfU Binnenlandsch Nieuws. V ia st- Z. M. heeft goedgevonden1°. den aspirant-ingenieur der Marine A. E. Dronkers, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den 15 September aanstaande eervol uit die betrekking te ontslaan2°. met ingang van 16 September aanstaande te benoemen tot adelborsten der 1ste klasse bij de Neder- landsche zeemagt, de adelborsten der tweede klasse bij het Koninklijk Instituut der Marine te WillemsoordF. W. Hudig L. P. baron van LyndenJ. T. F. BruynJhr. H. M. van der Wijck, J. van Herwaarden, E. J. Hoos, J. P. J. Lucardie, F. A. J. P. van Alphen, H. W. Steffelaar, J. C. A. Wissel, H. J. de Wal, O. C. A. J. Moreau, W. M. E. Bervoets, W. C. BöhtlingkW. C. A. Ziegenhirt von [RosenthalC. H. de Goeije, J. H. van de Poll, A. H. Dumont, H. L. Cadet, J. H. de Bruijn, F. de Smit van den Broecke, H. W. F. Biesz, H. de Jongh, G. J. Fisscher, L. Backer O ver- beek en den voornoemden aspir.-ingenieur A. E. Dronkers met bepaling dat hij zal rang nemen tusschen de gemelde adelborsten Steffelaar en Wissel. De luit. ter zee le klasse Kniphorstle officier aan boord van Z. M. stoomschip Sindoos, is benoemd tot adj. van den schout-bij-nacht May, directeur en kommandant der ma rine in Oost-Indië. De Minister van Justitie heeft berigtdat zijn gewone audiëntie op den 11 dezer geen plaats zal hebben. Het provinciaal gerechtshof in Gelderland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van J. G., tabaksplanter, wonende te Yarik, en hem met schuldigverklaring aan het bewust ge bruik maken van valsche geschriften en opligting, vijfmaal gepleegd, veroordeeld tot een tuchthuisstraf voor den tijd van zeven jaren en een geldboete van f 300. Te Oud-Beijerland is Dr. J. W. E. de Man verkozen tot Wethouder dier gemeente. De Gemeenteraad van Gorinchem heeft tot hulponder- wijzeresse aan de openbare jongejufvrouwenschool benoemd Mej. van Eyksecondante aan de school van Mej. Specht Grijp te Noord wij k-Binn en. In de residentie is aangekomen Mgr. Steins Bisschop, bisschop van Nicopoli en apostolische vicaris van Bombay. Bij het reglement van de rijkskweekschool voor vroed vrouwente Amsterdam gevestigd, is o. a. bepaald, dat be halve den reeds benoemden directeur ook een meesteres vroed vrouw met het geven van onderrigt zal worden belast aan hoogstens 26, ten koste van het rijk opgeleid wordende vrou wen, die als leerlingen f 200 genieten voor kost en inwo ning en 10 's jaars voor boeken van het Rijk gedurende twee jaren. Na twee jaren studie kunnen zij tot het examen in de verloskunde worden toegelaten. De prov. geneeskundige commissiën kunnen jaarlijks een of meer ter kweekschool zendendoor den Minister van Binnenl. Zaken te bepalen terwijl ook leerlingen worden toegelaten, die door provinciale en gemeentebesturen te hunnen koste aldaar worden onder houden. Even als in Menaldumadeel en Leeuwarderadeel hebben ook de eigenaars van Franeker en Franekeradeel zich verbonden de gronden tegen taxatie door deskundigen aftestaan welke noo- dig zijn voor den spoorweg van Harlingen naar Leeuwarden. Ten gevolge van de naauwkeurige onderzoekingen dei- wortelen van de luzerneplanten (bij ons te lande bekend onder den naam van spurrie en soortgelijke hooiplanten), heeft Dr. Autier een ontdekking gedaandie zeer nuttige resultaten zal opleveren. Hij heeft namelijk de overtuiging verkregen dat die wortelen een zeepachtige zelfstandigheid in zich bevat ten, veel overvloediger en krachtiger dan in de bekende zeep- kruiden en men ze slechts in water behoeft te wentelenom er dadelijk een groote hoeveelheid zeepachtig schuim uit te zien voortkomen. Men kan deze wortelen bezigen 1°. tot het zuiveren en wasschen van allerlei wollen stoffen2°. voor het wasschen van linnen3°. voor het wasschen en zuiveren van zijden stoffen. Men verkrijgt, zegt de heer Autier, het zeepachtig be standdeel der wortels, door ze in pomp- of rivierwater te ko ken hetzij geheel of in stukken gesneden of gestampt. Na een half uur gekookt te zijnzullen zij aan het water schier al hun zeepachtige bestanddeelen hebben overgebragt. Beroepen bij de Herv. gemeente te Hilversum, Ds. J. W. Felix te Nieuwe Tonge. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden gemeente te Sauwerd de kandidaat S. B. Sevensma, en bedankt voor het. beroep naar Scharnegoutum door Ds. P. Wagemaker, te Haarlem. Dezer dagen is verkrijgbaar gesteld een op het eiland LEIDSCH DAGBLA Dexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regeb 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2f u. Overige dagen 3 u. Postbu.ligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'smorgens te7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m,. 'e avonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23 over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en bet Kadaster, van 9—4 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1