Buitenlandsch Nieuws. perceelen ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Leiden naar Woerden wordt het volgende gezegd: Ingevolge de bepalingen van de concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Scheveningenlaugs 's Gravenhage en Leiden tot Woerdenzijn door het bestuur der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij binnen den gestelden tijd aan de goedkeuring der regering onderworpen de plannen en ontwerpen voor den spoorweg van Scheveningen naar 's Gravenhage en van Leiden naar Woerden. De bezwaren verbonden aan het bepalen der rigting van den spoorweg tusschen de beide eerstgenoemde plaatsen, zijn oor zaak dat tot heden een beslissing ten aanzien van het ont werp van dezen weg achterwege is gebleven. Het ontwerp van den spoorweg van Leiden naar Woerden is goedgekeurd en de voorbereidende werkzaamheden zijnwat deze lijn betreft, zoover gevorderd, dat de uitvoering van het werk voortgang kan hebben. De tegenwoordige voordragt strektom het bestuur der maatschappij in staat te stellen tot die uitvoering overtegaan. Bij de nederlegging der plannenwelke ter^ voldoening aan de wet van 28 Augustus 1851 (Stbl. N°. 125), blijkens de bijgaande stukken, heeft plaats gehad, zijn van onderschei dene zijden bezwaren ingebragt. Over het algemeen zijn die bezwaren ingebragt tegen de waardevermindering der lande lijke eigendommen welke door den spoorweg zullen worden doorsneden. In een aantal adressen en in een verbaal van mondeling ingebragte bezwaren worden in bijzonderheden de nadeelen opgesomddie de bruikers van landen door den aan leg van den spoorweg in de uitoefening van hun bedrijf zul len ondervinden. De uitvoering van onderscheidene werken wordt verlangdten einde zooveel mogelijk te voorzien in de stoornis van gemeenschap, welke het gevolg zal zijn van het maken der baaner worden overwegen en overpaden gevraagd ten behoeve van de gemeenschap der landerijendoorvaarten met bruggen in den weg, ten behoeve van den waterafvoer en het vervoer te water, breede slooten langs den weg en daarenboven afrasteringen voor de afscheiding van de naastlig gende erven gedurende den winter. Van vele zijden is het maken van deze en soortgelijke werken naar aanwijzing van de eigenaars en bruikers tot voorwaarde van den afstand gesteld. Deze bezwaren zal het niet noodig zijn hier opzettelijk te onderzoeken. De aanleg van eiken spoorweg brengt schade toe aan de eigendommen welke worden doorsneden; des te meer naar mate de landbouw een hoogeren trap heeft bereikt en dien ten gevolge minder grond ongebruikt blijft liggenen de gronden, ook door de splitsing der eigendommen, meer waarde hebben. Dat dus in eene streek, als welke het hier geldt, on derscheidene bijzondere personen belangen zullen hebben, strij dig met hetgeen in het algemeen belang wordt ondernomen kan zeker geene bevreemding wekken. Die belangen echter moe ten wijken waar het publiek belang eene opoffering vordert; maar buitendien lossen zich deze belangen gewoonlijk op in eene kwestie van schadevergoeding, en hierover zullen zich de belanghebbende eigenaren en bruikers zeiven met de maatschappij hebben te verstaan. De regering heeft zich daarenboven bij art. 23 der concessie voorbehouden, de uitvoering te verbieden of te doen staken van elk werk, dat voor den vrijen afloop van het water hinderlijk is, of het verkeer of de bestaande midde len van gemeenschap, welke die ook zijn mogen, kan storen, en des noods ten koste van de maatschappij de noodige wer ken te doen uitvoeren, waardoor in elk geval de vrije afloop van het water en het vrije verkeer op de binnen- of groote wegenop de kanalen enz., waarover of waarlangs de spoor weg ligt, wordt verzekerd. Krachtens deze bepaling zal aan de maatschappij worden opgelegd het maken van al die werkenwelke moeten strek ken om zooveel noodig te herstellen de bestaande gemeenschap langs de publieke wegen en de waterlozing door de vaarten in de polders. Verder zal uitvoering zijn te geven aan art. 25 der wet van 21 Aug. 1859 (Stbl. N°. 98), betrekkelijk de wijze van afsluiting van den spoorweg. Daarmede echter houdt de bemoeijing der regering op. Over hetgeen van bijzonder belang iszal bij gebreke van minnelijke schikking de regter hebben te oordeelen. (Het slot volgt.) Beroepen bij de Hervormde gemeente te Woudsend Ds. A. P. A. de Cloux, pred. te 's Grevelduin Capelle; - te Harderwijk, Ds. H. C. G. Schijvliet, te Loosduinen; te Hat- tem Ds. J. H. Gezelschap, thans te Garderen; - toezegging van beroep naar Maartensdijk gedaan aan den kandid. ten Hove. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 65°, des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 61°. Heden Donderdag 's morgens te 6 uur 62°, te 8 uur 64°, te 12 uur 67°, des namiddags te 2 uur 66°, en te 4 uur 66°. Volgens de laatste berigten uit Italië, is Garibaldi al weder vrij ongesteld. De Pungolo deelt een brief van hem mede waarin hij klaagtdat zijn gezondheidstoestand hem tot een volstrekte werkeloosheid noodzaakt. Men doodverwt te Turin den generaal J. Durandoge zant des Konings van Italië te Konstantinopeltot minister van buitenl. zaken. De berigten uit Hongarije meldendat tusschen de leiders der beweging daar te lande de grootste eendragt heerscht en dat zij het allen met de Hongaarsche emigratie eens zijn. Wij zijn bereidschrijft men uit Pesthte verduren en te dulden, wat een vriend des Vaderlands al kan worden aange daan. Men zal zich te Weenen overtuigen dat het recept van doctor von Schmerling niet meer baatdan dat van doctor Bach. In een herderlijken brief beklaagt zich de hertog van Cordova over de Protestantsche propaganda die *niet tevre den met onder het volk haar verderfelijke boeken te versprei den ook de schuilplaatsen der maagden van den Heer bin nendringt." Hij beveelt de kloosters de grootst mogelijke waakzaamheid aan. Te Catebourse (departement Neder-Charente) is een persoon gearresteerdbeschuldigd van 9 jaren lang valsche bankbilletten van 100 fr. vervaardigd te hebben. Men vond hem in het bezit van 180 valsche bankbillettendoch niet het geringste bewijs dat hij ze had gemaak. Reeds sedert jaren had de bank van Frankrijk een aanzienlijken prijs op de ont dekking van de vervaardiger der valsche bankbilletten gesteld. Onlangs heeftv te Edimburg een treurig ongeval plaats gehad. Een groote aap heeft middel weten te vinden om zijn ketting te verbrekenwaarop hijna een eind weegs op straat te zijn voortgegaan en vervolgd wordende, de vlugt nam in een winkel. Een kindje van een jaar, dat in den winkel zat, werd door het dier aangevallen en eerst verlost, nadat het het zeer gevaarlijk was gewond. Het woedende dier werd on middellijk afgemaakt. In den afgeloopen nacht is in Mile-end-road brand ontstaan in een logement waarbij de vlammen zoo snel de overhand kregendat eenige bewoners niet dan met veel ge vaar door middel van reddingladders in veiligheid zijn gebragt en zelfs een 80-jarige dame het leven heeft verloren. Sedert eenigen tijd zijn, gelijk men weet, in Noord- Amerika plaatsen ontdekt, waar een vloeibare vetstof, gelijk aan olie en welke tot verscheiden doeleinden gebezigd kan worden, uit den aardbodem opwelt of kan worden opgepompt. Deze ontdekking schijnt volgens de laatste berigten van ge- wigt voor het algemeene handelsverkeer te worden. De Times zegt dienaangaande o. a. het volgende: //De belangrijkheid der onlangs in de Vereenigde Staten en in Canada ontdekte oliewellen schijnt door vele berigten te worden bevestigd. De vraag, hoe lang die wellen zullen vloeijen, en of op hare duurzaamheid kan worden gerekend, is nog niet uitge maakt; maar de uitgestrektheid der landstreken, waar zij wor den aangetroffen, maakt het waarschijnlijk, dat daarop voor vele jaren mag gerekend wordenen dat die olie met hulp van behoorlijke spoorwegcommunicatiën een van de belang rijkste artikelen van het handelsverkeer van den nieuwen tijd zal worden. In de Vereenigde Staten zijn de voornaamste wel len in de nabijheid van een 'spoorwegstationzoodat er reeds gelegenheid tot goedkoop vervoer naar New-York beslaat. In Canada bevinden zij zich omstreeks 12 mijlen van een 3poor-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2