N°. 469. Vrijdag 6 September. A°. 1/861 Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van de Eerste Ka- mar der Staten-Generaal voor het zittingjaar 18611862 Mr. J. A. Philipse, lid dier Kamer; tot adj.comm. bij het dep. van Financien E. H. Scheidiusen bij den provincialen staf, tot luit.-kol H. N. C. baron van Tuyll van Serooskerken L. J. S. von Motz en A. C. Camerlingh, pro?, adj., eerst genoemde in Zuid-Hollandde tweede in Gelderland en laatst- gemelde in Limburg. Z. M. heeft overgeplaatst bij het regement grenadiers en jagers, den lsten luit. S. baron van Lynden, van het instr.-bataillon. Naar men verneemt,''heeft het Z. M. behaagd, dezer dagen, den maj. der infanterie N. Scheltema, werkzaam bij het depart, van Oorlog, te benoemen tot officier der orde van den Eikenkroon. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben in een bijzonder gehoor ontvangen Zijne Eminentie Mgr. Wiseman, die door den pauselijken internuntius Mgr. Yecchiotti aan HD. is voorgesteld. De Staatsraad-Commissaris des Konings in deze pro vincie, Jhr. Kidder van der Heim van Duijvendijkezal Vrijdag aanstaande de gemeenten Maassluis, Schipluiden eu Maasland bezoeken. Naar men verneemt, zal bij gelegenheid van de ope ning der Kamers de schutterij der residentie daarbij dienst verrigten De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dings dag den 10 dezer niet plaats hebben. Reeds is gemeld, dat de Ministèr van Justitie zal voor stellen om den dubbelen rechtsbijstand wegtenemendoor de opheffing der betrekking van procureur. Men kan hierbij voe gen dat ook omtrent den rechtsbijstand en de vertegenwoor diging voor den kantonrechter een belangrijke wijziging zal worden voorgesteld, voerende tot een bepaalde wering van de zoogenaamde zaakwaarnemers. Partijen zullen voor den kantonrechter in persoon mogen verschijnen en hun belangen voordragendoch zij zullen tot hun gemagtigden of tot hun verdedigers alleen mogen doen optreden geagreëerdenwaartoe in den regel de vroegere procureurs zullen benoemd worden. Aan het zoo terecht afgekeurde optreden van deurwaarders, als gemagtigden van partijengelijk thans voor eenige kan tongerechten plaats heeftzal zoodoende een einde komen. De collecte ten behoeve der watersnoodlijdenden in Ne derland heeft in Suriname 9581,04|- opgebragt. Bij den drukkenden finantieelen toestand der kolonie mag deze som werkelijk belangrijk worden genoemd. Ook de slavenwelke i.ich ter naauwernood een regt denkbeeld der vreesselijke over strooming konden vormenhebben van hun zuur verdiend penningske hiertoe bijgedragen, namelijk 620,17. Volgen* het verslag der commissie, opgenomen in de Surinaamsche Courant van den 4 Julij 11., is iu de divisie Beneden-Com- mewijne, Boven-Cottica en Perica en Boven-Suriname en Tho- rarica van slaven ontvangen 11,28. Bij den predikant der Hervormde gemeente te Nickerie ingekomen f 50,94. Van slaven der R. C. gemeente te Coranie 26,56 en van sla ven, behoorende tot de Evang. Broedergemeente 532,29. Te zamen f 621,07. - Indien men den staat van zaken in aanmerking neemt en weet hoeveel moeite het hen kost om eenig geld te verdienen, (zij ontvangen geen loon, maar door den verkoop van hun pluimvee ontvangen zij eenig geld) dan moeten deze sommen wel als zeer groot worden beschouwd. Ten gevolge van het koude en natte voorjaarsweder heeft de inlandsche tabaksplant veel geleden en zijn ook vele planten door de slakken vernield. Men heeft gedeeltelijk op nieuw moeten inpooten, waardoor de plant laat aan het was sen is geraakt. Door het schoone weder, hetwelk met de maand Julij aanving, is de plant welig geworden en aan het groeijen geraakt; daardoor doet zich het vooruitzigt op, dat het gewas, hoewel niet groot, toch deugdzaam van kwaliteit zal worden. Op enkele plaatsen in ons vaderland is veel tabak verhageld; gelukkig dat het zand- en aardgoed reeds geplukt was toen dit geschiedde. Het jaar 1861 kenmerkt zich o. a. ook boven andere jaren door een buitengewone vruchtbaarheid der insecten, de vliegen en rupsen. In Gelderland is dit laatste volkje zoo talrijk, dat de bladen der te veld staande kool er letterlijk mede z\jn bezaaid voor zoover ze niet reeds geheel verslon den zijn. De koolplanten zijn zelfs in vele tuinen niet vol doende, om al de rupsen tot voedsel te dienen, zoodat daar ook het loof van de andere moesgroenten door deze lastige dieren wordt afgeknaagd. In de memorie van toelichting over de onteigening van y LEIDSCH DAGBLAD: De»e Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, en franco per post/2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90- Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 CU. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; C u. 9 ra.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. 8toomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u.f de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerabijt) naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbus 1 igtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'smorgens te7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m.. '«avonds te 8 u. 16 m. Oost-Indische I.andpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23 over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijkt-Telegraaf.Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dageljjks van 102 uur. - Be Gemeente-Arehiteet is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9 aar,. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1