Buitenlandsch Nieuws. ring deed beloopenomdat hij de passage belemmerde. Woe dend over zooveel tegenstand, reed hij dadelijk den stadscin- gel op, maar koos in de haast het wandelpad, en daar kwa men hem weder ambtenaren tegendie hem ten derden male voor zijn vergrijp bekeurden. De kermistogt was er mede ge moeid en de man beliep ten slotte drie veroordeelingen voor het kantongerecht. In den nacht van 24 op 25 Augustus strandde, bij zeer hevigen storm en buitengewone hooge brandingen, in de bui tengronden van het eiland Ameland het Noordsche barkschip Dieppe Paketkapitein L. M. Mörck, met een lading deelen van Christiania naar Dieppe bestemd. Zoodra deze stranding be kend was, werd de reddingboot der Noord- en Zuid-Holland- sche Redding-Maatschappij van Hollum, tegenover welk dorp het schip gestrand was, naar het strand gebragt, ten einde de redding der schepelingen te beproeven. Het schip was echter door de hooge brandingeu, vooral op de daarvoor liggende buitenbank en door de bij eu om het schip liggende drie overboord gekapte masten met stengen, ra's enz., niet te naderen. Nadat verschillende vruchtelooze pogingen tot redding aangewend waren en nadat twee schepelingen geluk kig met de scheepsboot, door loodlijnen aan het schip ver bonden aan land gekomen warendoor welke loodlijnen men aan elkander gebechtte trossen van het schip aan land kreeg, trachtte men langs die trossen de redding te beproevenmet het ongelukkig gevolg dat, juist daardoor, door een ongeluk kig toeval, zeer nabij het strand, de boot vol water geraakte en omsloeg, waarbij de vijf daarin zijnde personen (allen ge huwd) hun graf in de golven vonden. De eenige, die daar van een scaphander aan hadwerd wel een oogenblik later, daarop drijvende, op het strand gehaald, doch, onbegrijpelijk, reeds levenloos. Kort daarna werden de twee nog aan boord zijnde schepelingen door de toen aangekomen reddingsboot van Nes gered. Van Harlingen wordt gemelddat de beman ning aldaar Dingsdag aangekomen en Woensdag met drie onderscheiden Noordsche schepen naar Noorwegen vertrokken is. Beroepen bij de Chr. Afges. gemeente te Oude Pekel A de kand. B. J. van den Bergte Leeuwarden de kand. J. Jans en te Boxum de kand. J. ten Hoor. - De kand. W. J. Thijssen heeft het beroep naar Velp aangenomen. Heden morgen werd door den concierge van het Raad huis alhier een onderzoek ingesteld naar een lekkage in het door hem bewoonde huis. Op een looden vlak ter hoogte van ruim 30 voet gekomen zijnde, bevond hij, dat er een verzak king had plaats gegrepen waardoor het water niet naar den verlaatbak kon worden afgevoerdmaar tot zijn groote ver wondering ontdekte hij in dat water eenig gewoel, hetwelk bij nader onderzoek bleek gewone riviervisch (aas) te zijnen eenig kroost, vermoedelijk afkomstig van den onlangs plaats gehad hebbenden waterhoos. Een aantal exemplaren dier visch zijn nog levend te bezigtigen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 58°, te 10 uur 56°. - Zondag morgen te 6 uur 56°, te 8 uur 59°, te 12 uur 68°, 's namiddags te 2 uur 71°, te 5 uur 71°, te 8 uur 67°, te 10 uur 60°. Heden Maandag morgen te 6 uur 55°, te 8 uur 64°, te 12 uur 73°, 's namiddags te 2 uur 71° en te 4 uur 70°. Men schrijft uit Turin dat aldaarj wederom vele geruch - ten omtrent ministeriële wijzigingen in omloop zijn. De meeste bekende Italiaansche Staatslieden, zoo als graaf Arese, gene raal de la Marmora, de heeren Ratazzi, Pepoli en Cerutti enz., zijn in die hoofdstad teruggekeerd. Na veel scbrijvens en wrijvens zal de generaal della Rovere nu definitief de por tefeuille van oorlog aanvaarden, waardoor gelukkig het interim van dit gewigtige departement ophoudt. Hij wordt als stede houder des Konings in Sicilië vervangen door den generaal Brignone, een jong, bekwaam en in Sicilië vrij populair krijgshoofd. De onmogelijkheid zou voorts gebleken zijn om de heeren Ricasoli en Ratazzi tot die wenschelijke eenstem migheid te brengen op alle punten van bestuur, waardoor zij te zameu in het Ministerie zouden kunnen zetelen. Men spreekt nu van den graaf Areseals Minister van buitenlandsche za ken (een concessie aan Keizer Napoleon), terwijl de heer Ri casoli alsdan, ofschoon voorzitter van den Ministerraad blijvende den heer Minghetti als Minister van Binnenlandsche zaken zou vervangen. Men twijfelt echter of zulk een combinatie van langen duur zou kunnen zijn. Uit Napels bleken de berigten zeer tegenstrijdig te zijn. De roovers, die eenige dagen vroe ger uit alle provinciën waren verdwenen hebben zich weder in grooten getale in de provinciën Benevento en Capitanata vertoond. Cialdini vraagt nieuwe versterkingen; men zendt hem zes bataillons en hij gelooft in den loop der maand September zijn zending te zullen volbrengen. De Milanesche Perseveranza bevat een correspondentie uit Mantua, waarin melding wordt gemaakt van de ontdekking- van een komplotonder de leiding van den ex-hertog van Mo dena. Oostenrijk zou daarin de hand hebben gehad, door het léger van genoemden hertog, hetwelk thans 7000 man sterk is van veldgeschut te voorzien terwijl de manschappen alsdan binnen Mantua zouden bijeengekomen zijn. De Sultan laat thaus voor rekening der Porte eenige geblindeerde fregatten in Engeland bouwenter voortzetting van de uitgebreide plannenbetreffende de organisatie der Turksche Marine. Men beschouwt dit als een gevolg der be- moeijingen van den Britschen gezant te Konstantinopel. In de straten van Moskou werd dezer dagen een bejaard man wegens bedelarij aangehouden. Bij onderzoek bleekdat hij een rijkaard waseen oude vrekdie een vermogen van 120,000 roebels bezit. De oudste Capucijner monnik in Frankrijk, de heerïY. Fenez, wiens kloosternaam was broeder Modeste, is in 96- jarigen ouderdom te Ligny overleden. Tijdens de omwenteling wras hij soldaat bij het leger der republiek. Onder de candidaten voor den graad van doctor in de letteren bij de Academische zitting te Lyon bevindt zich ook een jonge dame, die, door het verlies van haar vermogen gedwongen gouvernante te worden moed en volharding ge noeg bezatom haar studiën veel verder doortezettendan gewoonlijk bij haar sexe het geval is. Zij heeft met eere het voorloopig examen afgelegd, en het is zeer waarschijnlijkdat zij de eerste doctores in de letteren zal zijn, die door een universiteit in Frankrijk wordt toegelaten. Men wil dat de heer de Persigny, die zich bij voorko mende gelegenheden nog met de meeste rondborstigheid uit laat over de hangende politieke questienq voornemens zou geweest zijn in persoon de zitting van deD Algemeenen Raad der Loire, waarvan hij voorzitter is, te komen openen, maar dat zijn redevoering niet de goedkeuring des Keizers had ver worven. Hij bleef derhalve te "Vichy en redenen van gezond heid moeten zijn afwezigheid verklaren. De Mooren hebben in de nabijheid der Spaan sch-Afri- kaansche vestiging El Penon het binnenvoeren van-voorraad- middelen in de Spaan sche vesting verboden en de Keizer van Marokko heeft het vroeger bevelschrift ingetrokkenwaarbij de uitvoer van granen uit de Barbarijsche zeehavens verboden werd en aan de handelaars twaalf maanden voor den uitvoer van aller lei graansoorten, tarwe en gerst alleen uitgezonderd, toegestaan. Te Liverpool zijn dezer dagen in het St. George Dock welgeslaagde proeven genomen met een nieuw soort van zwem- toestellen. Twee personen, die een zwemkleed hadden aange trokken, sprongen in het water en vertoefden daarin ruim een half uur onder het rooken van sigaren en het drinken van bier; een derde voegde zich bij het gezelschap en plaatste zich op een kussen; hij zat daarop als op een stoel. Deze toestel len, vervaardigd door de heeren Forgie en Finn, munten daardoor uit, dat zij niet behoeven opgeblazen te worden. Een zwemkleed neemt op het ligchaam van den zwemmer niet meer plaats in dan een gewoon kleedingstuk. De nieuwe postzegelfabriek der Vereenigde Staten is thans in volle werking. Men gelooft, dat tegen 1°. Augustus 1861 200 millioen postzegels noodig zullen zijn. In het jaar 1860 werden 223,867,270 postzegels aan het postdepartement afge leverd, namelijk 55,979,385 van 1 ct.; 160,592,600 van 3 ct.; 618,180 van 5 ct.; 4,438,780 van 10 ct.; 1,616.875 van 12 ct.; *423,200 van 24 ct.; 178,820 van 30 ct.; en 18,160 van 90 ct. De 24 ets. postzegels werden eerst in het 2de, de

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2