N°. 464. Zaturdag 31 Augustus. A0. 186 Binnenlandsch Nieuws. leidscïTdmblad Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en frauco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eike i regel Zes Cents, behalve 85 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 ra.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijtl naar Leiden Maandag 's middags 2j u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m.. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22 over Marseille9 en 25 van elke maand. Rqks-Telegraaf.Werkdagen van 9—12 en van 27 uur. Zondag van 27 uür. Spoorweg-Teiegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 ra.—10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Bingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel's morgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdagvan 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Naar men verneemt legt Z. K. H. de Prins van Oranje, die zich thans te Wiesbaden bevindt, vele bezoeken in de omliggende plaatsen af. De audiëntie van den- Minister van Oorlog zal op Dings dagden 3 September aanstaande, geen plaats hebben. De Minister van Justitie geeft ter kennis van hen die daarbij belang mogten hebbendat zijn gewone audiëntie op den 4deu en den llden Sept. e. k., geen plaats zal hebben. Men berigt, dat met 1°. October aanstaande door de regering nieuwe voorschriften zullen worden gegeven, betref fende de nieuw aanteleggen bevolkingsregisters. Nadat de Kamer der afgevaardigden van Luxemburg verklaard had, dat zij bij de beraadslaging over de nieuwe wet op de drukpers zich niet gehouden achtte de voorschrif- van het bondsbesluit £ook voor het vervolg van kracht te be schouwen werd de buitengewone zitting door den Minister van Staat, baron van Tornacogesloten, terwijl de Minister van Justitie verklaarde op bevel van den Koning-Groother tog het wetsontwerp intetrekken. Eenige ingezetenen van Goes protesteren tegen de reke ning en verantwoording van het gemeente-bestuur aldaar, over 1860, en voegen daarbij afschrift van een adres aan gedep. sta ten der prov. Zeeland, waarbij zij verzoeken die rekening niet goedtekeurenwegens te min verantwoordde sas- of sluisgel- den. De zaak komt hierop neder: Het gemeentebestuur van Goes heft een belasting onder den naam van sasgeld voor de doorvaart van een sluis onder de gemeente Kattendijke. Afgescheiden van het ongrondwettige dier heffing, omdat de sluis buiten de jurisdictie der gemeente ligt, beklagen de adressanten zichdat het genoemde bestuur aan bij name ge noemde personen vrijdom van die belasting verleent. In 1860 gaf dit aanleiding, dat de Kamer vau Koophandel aan den gemeenteraad voorstelde om de verordening op de sas- en havengelden te herzien. Deze zich daartoe niet bevoegd ach tende adviseerde de Kamer op nieuw dat de raad zich tot den Koning zoude wendenom langs wettigen weg een belas- ting geleidelijk opteheffen of althans te verminderen, die de Kamer als zeer belemmerend voor den ontluikenden handel van Goes beschouwde enz. De raad ging na dat adviesop voorstel van B. en W., over tot de orde van den dag. Thans zullen Gedep. Staten naar aanleiding van bovenge noemd adreste beslissen hebbenof de door het gemeente bestuur verleende vrijstellingen, het schenken van privilegiën in belastingzaken daarstellen en of c. q. de rekening en ver antwoording kan worden goedgekeurd. De dag van Woensdag 28 Aug., nu reeds eenige jaren voor de stad Groningen een feestdagwerd ook thans weder op de gebruikelijke wijze gevierd. Reeds vroeg wapperden de Neder- landsche en Oranje kleuren van de publieke gebouwen en be gonnen ook zeer vele ingezetenen het bewijs te geven van hun belangstellingdoor het uitsteken van vlaggen uit hun woningenen om den middag waren de hoofdpleinen en stra ten bont van vlaggen en van in feesttooi gedoschte wande laars. Het bespelen van het carillon was voorts de inleiding tot het feest. Te 10 ure ving de feestviering aan met het godsdienstig muziekfeest in de Martinikerkwaar een gemengd koor, onder de leiding van den heer Suringa, onderwijzer aldaar, eenige toepasselijke liederen zong, en bij afwisseling Dr. C. H. van Herwerden C. Hz. de zeer talrijk vergaderde menigte op indrukwekkende wijze toesprak. Uit Utrecht wordt berigtdat de metalen kruisridders Woensdag morgen ten 9 ure reeds per extra spoortrein naar Driebergen zijn vertrokken, en aldaar aangekomen, trokken de afdeelingen met hare banieren geregeld naar Zeistvoorafge gaan door het muziekcorps van het regement veldartillerie. Toen, geschaard in de laan van Beek en Royen, nam graaf Nahuysvoorzitter der feestcommissie het woordom Mr. J. H. Burlage, namens alle afdeelingen, een zilveren vaas met deksel aantebieden. Dit geschenk, vervaardigd in de Konink lijke fabriek van den heer J. M. van Kempenmuntte uit door sierlijkheid van ordonnantie en bewerking, en nadat de begiftigde op zijn eigenaardige wijze voor dit vereerend blijk van de afdeelingen had dank gezegd, werd uit den beker de eerste dronk gewijd door den graaf Nahuys aan Z. M. den Koning. Het feestmaal werd vervolgens door 515 Metalen- kruisridders gehouden en voldeed ieder. Ten zes ure brak men op en trok met den spoortrein naar Utrecht terug, alwaar de feestvierenden ten 7 ure aankwamenom zich weder te ver eenigen in het park Tivoli, alwaar de muziek der Utrecht- sche Schutterij en een smaakvolle illuminatie onder het heer lijke zoraeravondweder tot nieuw vrolijk genot stemden. Te half een ure werd het vuurwerk afgestokendat uitstekend

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1