Buitenlandsch Nieuws. te 10 uur 60°. Heden Woensdag 's morgens te 6 uur 57°, te 8 uur 64°, te 12 uur 74°, des namiddags te 2 uur 77°, en te 4 uur 79°. Eenige manschappen van de bende van Chiavonedie thans in dienst van Frans II, de rol van generaal speelt, zijn bij Forli gevangen genomen. Een hunner heeft het volgende om trent zijn aanvoerder medegedeeld: Chiavone is te Isola di Sora geborenin de onmiddelijke nabijheid van het huis waar in der tijd Fra Diavolo, wiens bloedverwant hij is, het levens licht zag. Hij is 45 jaar oudheeft een krachtig uiterlijk en een donkere gelaatskleur; zijn zware knevel en baard, zoowel als zijn lange haarlokken zijn koolzwart. Zijn voeten zijn be dekt met een schoeisel van touw, dat met linten om de bee- nen wordt vastgehechthij draagt overigens een zwart fluweelen broek, een rood wollen gordel, een helderwit hemd, een veel kleurige das, los om den hals geknoopt en een grijslakensche jas. Zijn hoofd is met den vilten Calabreschen hoed bedekt. Immer is hij van onderscheiden pistolen voorzien en zijnhem over den schouder hangenden karabijn, is steeds geladen. Vroe ger was hij sergeant bij de veldwacht, maar werd onder de regering der Bourbons twee raaien uithoofde van diefstal ge degradeerd. Hij kan ter naauwernood lezen en schrijven. Overigens is hij iemand van een driftig, wraakzuchtig en woest karakter. Te Konstantinopel is een vrouw overleden, die 140jaar oud is, zij had 4 zonen, waarvan de oudste 109 jaar is. Als een staaltje met welk een standvastigheid sommigen in Hongarije zich de executie der achterstallige belastingen laten welgevallen, kan dienen dat een apotheker te Pesth eenige soldaten ter huisvesting had ontvangen wegens een achterstal lig bedrag van 12 11. Als een zeer wellevend man ontvangt hij de soldaten en behandelt ze ook verder op een wijze, die niets te wenschen overlaat. De extra uitgaven dier inkwartie ring kwamen hem tot dusverre reeds op 120 fl. te staanhij getroost zich die en waarschijnlijk ook nog meer; doch de 12 fl. blijft hij weigeren te betalen. De graaf Karolyi, die vele goederen bezit, heeft honderd soldaten ter huisvesting ontvangenen op de bedreiging dat bij verdere weigering hun aantal verdubbeld of verdriedubbeld zal worden heeft hij geantwoord dat hij niets liever wenscht. De graaf Szechenyi bekwam 75 lanciers ten zijnen laste. Met een voorbeeldelooze voorkomendheid heeft hij hun de beste kamers in zijn kasteel aangewezen en hun paarden in zijn stallen opgenomen, ter wijl hij zijn eigen paarden bij de boeren in den omtrek heeft laten brengenonder bijvoeging dat de paarden der lanciers die van den Keizer zijn en dus aanspraak hebben op de beste stallen. Doch wat de belastingen betreft, die blijft hij weige ren. Daarentegen blijkt van den anderen kant uit een berigt uit Pesthdat zeer velenom de executie te ontgaanzich naar de kantoren spoedden tot voldoening van het verschul digde. Te Weenen is men voorts van gevoelen, dat de groote in- dustrieelen en fabriekanten in Hongarije slechts op een in kwartiering wachten om te betalen. Is dit zoo, dan heeft de regering nog een vrij aanzienlijke som te wachten, want het zijn de groote industrieelen en fabriekanten die het hoogst aangeslagen zijn. Dezer dagen had te Spa een aardig voorval plaats. Een jong mensch die door zijn vader belast was een som van 50 francs te Spa te betalen, nam die gelegenheid waar om een stuk van twee francs, dat hij voor zijn boodschap had ont vangen, te verliezen of te vermeerderen. Hij komt de speel zaal binnen, tast in zijn zak en werpt een stuk geld op tafel dat toevallig op de nul blijft liggen. De roulette wordt in be weging gebragt en de jongeling wint 35 maal zijn inzet. Reeds wierp de croupier 70 francs op tafeldoch een der aanwe zigen bespeurde dat de inzet niet in een 2 frs. maar in een stuk van 50 fr. bestond. De jongeling tastte in den zak en werkelijk had hij door een vergissing het geld zijns vaders in plaats van het zijne ingezet. Dit belette echter niet dat de croupier hem onmiddellijk de gewonnen som van 1750 francs ter hand stelde. De ontsteltenis van den knaap is ech ter moeijelijk te beschrijven en hij maakte zich snel uit de voeten om zijn huisgenooten zijn onverwacht geluk mede te deelen. De baron Vidil zal zijn straf ondergaan in het huis van correctie Cold-Bathfieldwaar de gedetineerden touw pluizen en in het rad loopen. Hij blijft tot Maandag of Dingsdag in Newgate, hij zal daarna naar zijn nieuwe gevangenis worden vervoerd en zal, even als de andere gevangenen die er opge nomen wordeneerst een bad moeten nemen en vervolgens zullen den baard geschoren en het haar afgesneden worden. Hij zal ook de kleeding dragen der gedetineerden van het huis bestaande in een grijs gewaad van grove stofmet een merk op den arm. Zijne voeding zal gedurende de detentie vol komen dezelfde zijn als die der andere gevangenen. Men heeft opgemerkt, dat de baron, die op een vrijspraak had gerekend, bij het uitspreken van het vonnis zeer ter ne der geslagen was. Te Parijs loopt een geruchtdat de tweede zoon van Koning Victor Emanuel bestemd is tot opvolger van Koning Otto van Griekenland. Een koopman in oude kleeren te Luik, heeft een middel uitgevonden om de oude broeken die hij uitstalt aan den man te brengen. Hij steekt in een der zakken van elke broek een oude buiten dienst gestelde porte-monnaie. Zoodra de kooper de broek aanvat, voelt hij spoedig de porte-monnaie, hoopt daarin nog iets te zullen vinden waarvan de koopman niets heeft bemerktkoopt soms zonder van den prijs aftedingen den broek en spoedt zich heen om weldra te ondervinden dat hij zich misrekend heeft. Op den spoortrein tusschen Villa-franche en Lyon is dezer dagen een hevige brand uitgebarsten. In een goederen wagen ontstaan werd die het eerst ontdekt door de reizigers, die zich in den daaraan vastgehechten waggon bevonden. Zij riepen den machinist om te stoppen, maar werden niet ge hoord. Aan het eerste stationwaar men stil hieldbemerkte de machinist het gevaar. Gelukkig is niemand bij dat ongeval omgekomen. Donderdag 11. stierf te Londen op 70-jarigen leeftijd de heer Richard Oastler, een mandie in Yorkshire en Lancas hire een welverdiende populariteit bad verkregen. In zijn jeugd behoorde hij tot de partijgangers van den philantroop Wil- berforce; later was hij ijverig in de weer ten gunste der Bill tot vaststelling van den werktijd in de fabrieken op 10 uren en andere maatregelenwelke ten doel hadden de werking van de nieuwe armenwetten en het kwaad van het bestaande fa- briekstelsel te verzachten. De voorraad van katoen in Engeland, vooral die van Amerikaansche katoenwelke het meest wordt gezochtbegint thans tamelijk snel aftenemen. Hij bedroeg op den 16den de zer, alles te zamen genomen 944,360 baleq tegen 1,157,590 een jaar geleden. De middenprijs der Amerikaansche katoen is thans in Engeland 34,84 pCt. hooger dan in Augustus 1860, Maandag 11. heeft op den Spoorweg van Londen naar Brighton een vêrschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Twee trei nen, korten tijd na elkander uit laatstgenoemde stad vertrok - benstieten tegen elkander in den tunnel van Claytonten gevolge van een misverstand in de beteekenis der seinen. De schok was verschrikkelijk, en weldra hoorde men van alle kanten hartverscheurende kreteu. Eenige oogenblikken later kwam men met brandende fakkels aanloopen en toen zag men een ijzingwekkend schouwspel. De locomotief van den tweeden trein had de twee achterste rijtuigen van den eersten verpletterd en een 5Otal personen lag op den grond, waaronder 22 als lijken de overigen meer of min vreeselijk verminkt of door het kokend water uit den stoomketel gebrand. De toestand van verscheiden gekwetsten is hopeloos. Het bezoek van Koningin Victoria aan Ierland is den Iereu bijzonder welkom. H. M. wordt overal met geestdrift ontvangen en de inwoners van Dublin schijnen niets te heb ben gespaardom hun dankbaarheid aan den dag te leggen voor de hoogé eerdie het vorstelijk huis hen bewijst. De Koningin zal waarschijnlijk drie dagen te Kilbarnay ver toeven en lord Cartleroze heeftnaar men zegtvoor liet onthaal zijner vorstelijke gasten 60000 besteed. Het etablissement van Claflin, Mellin en Comp, on langs in West-Broadway te New-York opgerigt, is zeker wel

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2