Buitenlandsch Nieuws. nog tot de predikdienst toegelaten de kand. Dr. F. J. Gouda Quint en H. van Woudenberg Hamstra, van de Utrechtsche Hoogeschool. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Zeerijp (Groningen) Ds. A. A. Looijen thans te Wisse- kerke (Zeeland), Bedankt voor het beroep naar Steenwijkerwold (Overijssel) 1 door Ds. R. J. Jungius, pred. te Drempt. De literarische faculteit te Leiden zal admissie-examen afnemen op Maandag 16 Sept. e. k. Zij, die zich aan dat examen weuschen te onderwerpen, moeteu hiervan vóór den Ssten dier maand schriftelijk kennis geveu aan den secretaris der faculteitden hoogleeraar J. G. Hulleman. In het tijdschrift voor staathuishoudkunde en statistiek van den heer Sloet tot Oldhuis leest menMen wanhoopt gewoonlijk er aan om den vrijgeraaakten uegers eenige be schaving deelachtig te doen worden; om het tegendeel aante- toonen willen wij nu niet wijzen op de Engelsche Antilies maar op de Franscbe kolonie Isle de Bourbon. Hier waren in 1661 60,000 slaven. In 1848 werd deze slavenmagt vrij ver klaard, doch onder beding dat de vrijen nog 2 jaren beeren- diensten moesten hewijzen. Hierdoor werd dadelijk de groote maatregel bedorvenwant een groot aantal neger9 ontvlugtte deze verpligting in afgelegene hoeken van het eiland. Zoo werd ook hier wederom het bewijs geleverddat een halve vrijheid iict schadelijkst van alles i9. De helft der slavenmagt werkt nog op de plantaadjes. Immiddels hebben twee geeste lijke orden en hieronder de Jezuiten beproefd de vrijgelatenen tot eenige beschaving te brengen. Zij vonden tot hunne ver bazing onder de zwarten zeer ijverige leerlingenvooral in het teekenen, de wiskunde, de werktuigkunde, muziek en ta len. Thans is reeds het neger-fransch voor een zuivere taal geweken en zoo moeten wij ook trachten, bij de vrijmaking der slaven hel opkomend negergeslacht zuiver Nederduitsch te leeren om zoo van lieverlede het neger-engelsch te doen verdwijnen. De scholen der zendelingen worden ijverig bezocht ofschoon de leerlingen derwaarts een langen weg afteleggen hebben. F.r zijn voorbeelden dat grijsaards van 70 jaren nog leerden lezen en schrijven. De negers bezoeken nu rf-eds de scholen van middelbaar onderwijs, en dingen met de Kreolen naar het bekomen van openbare bedieuingen. Op de meisjes-instituten treft men al eenige negerinnetjes aaneen groot deel negers heeft door besparing zooveel kapitaal weten te verwerven dat zij grond bezitters konden worden. Er zijn gemeenschappelijke kassen onder hen ontstaan. De volkstelling van 1856 deed reeds kennen 668 huwelijken, 128 latere erkenningen van huwelij ken en 830 gevallen van wettiging. Deze vooruitgang boe zemt echter aan de oude planters zekeren weerzin inde zen delingen zijn er een voorwerp van haat en worden veeleer tegengewerkt dan voortgeholpen. Er bestaat zelf» een dag blad op het eiland, uitsluitend aan de belangen der planters gewijd. l)e Thermometer van Fahrenheit tcekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 58°. Heden Donderdag morgen te 6 uur 53J, te 8 uur 63°, te 12 uur 67°, des namiddags te 2 uur 68°, en te 4 uur 67°. liet bevestigt zich, dat <le generaal Cialdini met de daad ziju ontslag verzocht heeft wegens een geschil met den heer Cantelli;- maar dat dit geschil is bijgelegd en de generaal op zjjn post blijft. - De generaal Bixio heeft aan hem zijn dien sten aangeboden tot het onderdrukken van de gewelddadighe den en woelingen in de Nape!sch9 provinciën. Zijn voorbeeld is door vele officieren van het Zuidelijk leger gevolgd. Meu weet, dat Cialdini gebruik maakt van de Garibaldiaansche officieren. De onderhandelingen tusschen de Franscbe en Ita- liaanscbe regeringen over de Romeinsche kwestie zijn sedert eenige dagen hervatzij waren sedert den dood van graaf Cavour afgebroken. De berigten uit Meaiina z\jn zeer gun»tig. De na tionale garde aldaar heeft den 14 aan de nationale garde van Palermo een feest gegevendat men als een groote plegtige demonstratie voor de eenheid van Italië beschouwen kan. Den 15 heeft de generaal Carini over beide gardes een revue gehouden. De garde van Palermo schonk aan die van Messina een prachtig vaandel. De maatregelen door della Ro- vera genomenworden met het beste gevolg bekroond en wan neer men bedenkt, dat Sicilië geacht werd het moeijelijkst te kunnen worden bestuurdmag men den tegenwoordige» toe stand aldaar wel als een goed voorteeken voor Napels beschou wen, waar de reactionaire benden, vooral in den omtrek van Avellino, nog steeds huishouden. Uit Petersburg verneemt men, dat Keizer Alexander II naar de Krim is afgereisd en den 1 September te Sebastopol een groote revue zal houden. Zaturdag namiddag werd het stoffelijk overschot van den geheim Justitieraarl Dr. Stabl op het Mattbeï kerkhof te Ber- lijD ter aarde besteldnadat alvorens in de Mattheïkerk een plegtige rouwvergadering gehouden en onder anderen door Prins Albert van Pruissen den zoon den voormalige» presi dent-minister von Nanteuffel en verscheiden leden van het Heerenhuis bijgewoond was. De lijkkist, met een lauwerkrans gedektwas voor het altaar geplaatst en door hooge bloeijende planten omgeven. De weduwe van den afgestorvene had nevens de lijkkist plaats genomen. Door den generaal superintendent Dr. Biichsel werd de lijkrede uitgesproken, en een afdeeling van het Koninklijk domkoor voerde de liturgische gezangen uit. Men zegt dat de Koning van Pruissen en die der Bel gen elkander te Maiutz ontmoeten zullen en het gerucht wegens een bezoek des Sultans aan Frankrijk en Engeland schijnt nu bijna tot zekerheid te zijn geworden. Daily News meldt, naar aanleiding van brieven uit Ham burg dat de Koning van Denemarken door het gedrag van Duitschland ten zijn opzigte, gekwetst en verbolgen, besloten heeft om de bepalingen van het verdrag van Londen terzijde te stellen en om zijn onderdanen den Koning van Zweden als zijn opvolger voortedragen, in plaats van den Prins van Glücksburg. De reis van den Koning van Zweden naar Parijs en Londen geeft aan dit berigt eenigen schijn van waarheid terwijl het bovendien bekend is, dat Daily News somtijds me- dedeelingen van het Foreign Office ontvangt. Niettemin ver- eischt het berigt allezins nadere bevestiging. De groote jury te Londen heeft den baron de Vidil in staat van beschuldiging gesteld wegens verraderlijke en moed willige mishandeling vaD zijnen zoon en derhalve wegens ge wone mishandeling, zonder opzettelijke poging tot moord. Het is thans bepaalddat lord Granville Koningin Vic toria op haar reis naar Ierland zal vergezellen. Wat die reis betreft, kan als een kleine bijzonderheid ge meld worden, dat de London- and Northwesternspoorweg- maatschappijvoor het vervoer der Koningin naar de plaats waar zij zich naar Ierland zal inschepeneen staatsierijtuig heeft laten vervaardigen, dat een voorbeeld van sierlijkheid en comfort is en meer dan 3000 gekost heeft. Dit rijtuig be vat een boudoir, slaapkamer, salonenz. Overigens beeft men al het mogelijke gedaan om te zorgen dat het geraas van de locomotief de Koningin zoo min mogelijk last veroorzake. Het congres te Washington heeft alvorens uiteentegaan een bill aangenomenwaarbij verschillende nieuwe belastin gen worden ingevoerd. Zoo zal van elk jaarlijksch inko men van meer dan 800 dollars een belasting van 3 pCt. betaald moeten worden. Ook is een belasting gelegd op rijtui gen op veeren tenzij die voor het transport van koopmans goederen gebezigd worden. Verder is bij die bill ook een be lasting gelegd op bieren en gedistilleerddoor de brouwer» en distillateurs te betalenterwijl eindelijk nog een jaarlijksche belasting i9 gelegd opde horologienwelke ten ge- bruike dienen en wel van een gouden horologie 1 dollar en van een zilveren horologie 50 c. Prin9 Napoleon heeft den 4 dezer bij den President Lincoln en den 5 dezer bij den heer Seward het middagmaal gebruikt. Hij heeft het Federalistisch kamp aan de overzijde, van de Potomac, de marinewerf en de overige merkwaardig heden in de omstreken van Washington bezigtigden eeni-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2