N°. 455. Woensdag 21 Augustus. A°. 1B6I. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ.1.96, cd franco per post 2.80 in de drie maanden. De prjjs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 'aGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naai Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 n. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebjjt) naar Leiden Maandag 's middags 2J u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabrielt en op de Nienwstraat:'s morgens te 7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 46 m., 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1; over Triest, 6; over Marseille, 9 van elke maand. Riiks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 n. 30 m.10 u. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 aar. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dageljjks van 10 uur.- Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen hnize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dageljjks van 8—1 uur en van 36 unr; der In- en Uitgaande Rechten en Aceijnsaa dagelijks van 9—-1 nnr en van 36 unr; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—-2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Absolutisme of Revolutie. III. Het kerkelijk geschil is ontstaan door een eigendunkelijke revolutionnaire handeling van den Leidschen kerkeraad en gevoerd van die zijde op een revolutionnaire wijze. Aangeno men dat de kerkeraad wettiglijk het mandaat bezat, om als notabelen te handelenhij verkreeg nooit dat mandaat van de gemeente, maar in 1820 van den Koning. Dat mandaat kon dus niet aan de gemeente, maar aan den Minister van eeredienst teruggegeven worden. De benoeming van 5 leden, die zich tot een Commissie hebben gevormdgeschiedde zonder eenigen wettigen grondbij een eigendunkelijk gemaakt en ingevoerd kiesreglementdat geen vrije keuze, maar uit een voorgelegd zeer beperkt aantal personen, vergunde. Der gemeente werd een recht geschon ken, dat zij zich niet kon toeëigenenwant wat in 1809 waar was, geldt niet meer voor 1860. - Die 5 leden hebben gedaanwat ieder lidmaat had kunnen doendie zich op werpt, om een middel voortestellen tot beëindiging van een bestaand geschil; - maar één van beiden: die 5 leden handel den na gehouden overleg met de gemeente, of zy waren in dienst van den Kerkeraad. - Wat in 1809 door twee leden is geschied, wordt niet ontkend, maar dat waren twee Kerkmees ters. De Leidsche Kerkeraad is aansprakelijk voor hetgeen bij doet en moet wetenwat hij doetal wordt hij door 5 ledeo voorgelicht. Het door ons bestreden art. 1 der overgangebepalingen sloud niet in het aan de gemeente voorgesteld ontwerp. Juist daarin lag het groote bezwaarhoe het nieuw reglement iotevoereu Dwaasheid mag het heeten aan de Gemeente-commissie te vragen, gelijk de kok deed aan de hoenders: Monsieur le Cocq, comment voulez-vous être roti?" Hij zou er geen antwoord op geven. - Naar Q. N. wil en de Leidsche Kerkeraad ook meent, zou de Leidsche gemeente bevoegd zijn het reglement van 1809 te vervangen door een nieuwdat getuigt van een zelfstandige van elk gezag onafhankelijke, regeling van het beheer der ker kelijke fondsen. Die bevoegdheid betwisten wijomdat de Sy node zelfs haar niet bezit (zie Koninklijk besluit van 3$ Maart 1852, N°. 3) en de uitsluiting van het Staafstoe- zigt op dat beheer in hare laatste zitting van 1861 met een parige stemmen verklaarde zelfs in geenen deele te verlangen, 't Is dus een hoogst gevaarlijk beginseldat de Leidsche Kerkeraad huldigtal is het ookdat de 5 leden dat zoo niet inzien, - maar niet te verontschuldigen, omdat de Ker=? keraad dat beter kon en moest weten. 't Is hetzelfde beginsel dat Keizer Lodewijk Napoleon in toepassing brengt bij zijn volksstemmingen, die hij vraagt, wanneer en waartoe hij ze behoeft, tot zelfverheffing of tot. aanhechting, - en in dit geval, wanneer men let op destrek king van het Reglementzal het leidenom het beheer der Kerkelijke goederen van de Leidsche Hervormde gemeente te hechten aan het Kerkbestuur, d. i. den Kerkeraad - zonder eenig hooger Kerkelijk- of Staat9toezigt. - Zulk een beginsel heerschende op kerkelijk gebied is hoogstgevaarlijkomdat het zoo spoedig kan overslaan op staatkundig gebied, waar men het zou bestempelen met den naam van absolutisch of revolu- lionnair of rood-republikeinsch. - Maar ook op kerkelijk ge bied is het niet zonder bedenking, omdat al ligt de Hervormde ge meenteleden er grond en aanleiding in konden vinden, om alle Kerkelijke reglementen en besturen opteruimen, om - den revolutionnairen grondslag, in 1816 gelegd, te verlaten ,-om zich, naar hetgeen met den regel van eerlijkheid en orde over eenstemt zelfstandig te vormen, en om zelf den grondslag t* leggen van een kerkvorm en een kerkbestuur, dat veel beter naar de beginselen van Q.. N. zou te verdedigen zijn. Elk lid der Nederduitsche Hervormde gemeente van Lei den moet zich tegen zulke beginselen kanten enal i9 het ook dat een meerderheid van stemmen is verkregen op een wijze, die de eerste teekenaar op de lijst der tegenstemmen den kon begrijpen als bij zich een weg moest banen over de klompen van zijn medeleden voorstemmersdie in het voorportaal van het stembureau waren geschaard, - hij gelooft dat de bevoegdheid om zulk een reglement goedtekeuren nog wat meer vereischtdan de keuze van ouderlingen en diake-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1