Buitenlaiidsch Nieuws. Nationale Tentoonstelling, Haarlem 1861," welk transparant schitterend door' Bengaalsch vuur verlicht werd. In de vergadering van hoofd-Ingelanden van den Haar- lemmermeerpolder, gehouden 14 Augustus jl. is benoemd tot, heemraad van den Polder de heer A. van Stralen. De heer van Stralentegenwoordig zijnde, verklaart zich deze benoeming te laten welgevallen. Bij een eerste stemming werden uitgebragt op de heeren H. van Wickevoort Crommelin 8A. van Stralen 4 stemmen 't, llooftJhr. H. G. BarnaartJ. P. van Wickevoort Crom melin en Jhr. Rutgers van Rozenburg, ieder 1 stem, te zamen 11 stemmen. Bij een tweede stemming bekwamen de heeren A. van Stra len 6, H. van Wickevoort Crommelin 3 't Hooft 2te zamen 11 stemmen. De rogge-oogst is in de omstreken van Almelo afge- loopen en zoo gunstig uitgevallen, dat hoogbejaarde mcnschen verklaren, het nooit zoo te hebben bijgewoond. De boekweit staat zeer goed en belooft veelvan het gewas dat in het begin der maand Julij zooveel geleden heeft van den hagel slag komt meer terecht, dan men eerst durfde verwachten. De zoogenaamde vroege aardappelen zijn nietV) goed uitgeval lenzij zijn slecht van smaak en niet kruimig; de winter- ol' late aardappelen staan zeer goed, hebben weinig van de ziekte geleden en voorspellen een goeden oogst. Door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht zijn als eandidaten tot de heilige dienst toegelaten de heeren J. Mou- lijn J. Enderlé en G. Oldeman en door dat van Gelderland de heeren C. Marais en A. H. de Hartog. Beroepen bij de Herv. gemeente te Scherpenzeel Dr. G. H. Lamers te Engwierum; te Blesken9graaf Ds. J. C. Eijlcman te Rinsumageest. Toezegging van het beroep naar Ammerstol gegeven aan den cand. J. W. Kramers. Bedankt voor het beroep naar Ee door Ds. H. Slothouber, te Doornspijk; naar Schoonrewoerd door Ds. C. J. Kvafft, t,e Oldebroek; naar Nijkerk door Ds." L. Tiddens, te Katwijk aan Zee. Aangenomen het beroep naar Arnemuiden door Ds. G. J. Gobi us du Sart, te St. Jansga. Gisteren avond beeft hier en in de omstreken een zwaar o ri wed er gewoed. Naar men verneemt, is het licht in den Was- xenaarschen molen geslagenwaardoor deze met de daarbij belendende gebouwen geheel is afgebrand. De inwonende dienstmeid is door den bliksem getroffen en bewusteloos tegen den grond geworpen; ofschoon bijgekomenis zij van de spraak beroofd. Van een op den weg zijnde rijtuig, is een der paar den tegen den grond geslagenen het andere werd zoo schichtig, dat de koetsier niet dan door tegenwoordigheid van geest beide weder in bedwang kon krijgen; hij is er zonder on heil afgekomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 62". Heden Zaturdag morgen te 6 uur 63°, te 8 uur 65°, te 12 uur 68°, des namiddags te 2 uur 69°, en te 4 uur 69°. De Courrier de Marseille bevat berigten uit Tananariva, hoofdstad van Madagascar gedagteekend 28 Junij. Zij melden dat de Koningin op sterven ligt. De Kroonprins en zijn broe der zijn in het paleis en worden door 400 getrouwen bewaakt. Alle Hovas zijn voornemens op den neef der Koningin te vu ren indien zijn partij pogingen blijft aanwenden om hem op den troon te brengen. Men spreekt er zelfs vau, om, ter ver mijding van bloedvergieten den neef te vergiftigen. De Kroonprins is door een Franschuian opgevoed en belijdt de katholieke godsdienst; de neef daarentegen is bekend wegens zijn gehechtheid aan de oude barbaarsehe gebruiken en zijn afkeer voor alles wat bij de bevolking van Madagascar de be schaving zou kunnen doen ingang vinden. Tijdingen uit Turkije laten weiuig hoop over op een vredelievende oplossing van de geschillen wier beëindiging aan Omer pacha was opgedragen. Men hoort bij voortduring van nieuwe deraonstratien in verschillende Poolsche steden. Het schijnt in het algemeen dat de stemming der bevolking aldaar hoe langer hoe slechter wordt, vooral sedert het bestuur van generaal Soucbozanet. Den 13den dezer was het juist 12 jaren geleden toen de Hongaarsche armeedie tot verdediging der wetten van 1848 onder Görgey bij Vilagos streed, de wapens nederlegde, waardoor een einde aan een oorlog werd gemaakt, die gedu rende vele maanden achtereen met afwisselend geluk gevoerd was. En den 14den dus 24 uren na den gedenkwaardigen verjaardag waarop men zich herinnertdat Paskewitch de over winning der Russische troepen meldde met de woorden Hon garije ligt aan de voeten van uw Keizerlijke Majesteitzijn te twee ure 's namiddags de afgevaardigden van den landdag te Pesth voor Keizer Frans Jozef verschenen, om in een catego risch adres de erkenning van diezelfde rechten te eiscben,tot wier onderdrukking men toen de Russen in het land riep. Den 24sten Maart jl. vielen te Pisa onlusten van gods- dienstigen aard voor. Het kind van zekeren Enrico Poggi een Protestantwerd door een schaar Catholijken op de straat met geweld aan de armen van den vader ontscheurd en naar een Catholieke kerk gebragt om er naar het Catholieke ge bruik gedoopt te worden. Vervolgens werd het gebouw waarin de Itaüaansche Protestanten toen ter gezamenlijke godsdienst oefening vereenigd warendoor een opgewonden volkshoop aangevallen. Deze zaak i9 in de vorige week voor de criminele rechtbank te Pisa behandeld en twaalf personen zijn deswege tot de straffen veroordeeld bij de wet bedreigd. Overeenkom stig het door het openbaar Ministerie te kennen gegeven ver langen der regering, heeft de rechtbank wegens het bestaan van verzachtende omstandigheden de strafbepalingen met ver schooning toegepast. Van wel onderrigte zijde verneemt men, dat Frank- s rijk met Oostenrijk onderhandelt over een van den kant dier eerste mogendheid gedaau voorstel, om Turkije vrijheid te la ten met kracht tegen Montenegro en de insurgenten in de Herzegowina optetreden. Met betrekking tot de Seraphien-ordede hoogste on derscheiding van dien aard in Zweden, dezer dagen aau Kei zer Napoleon verleend kan vermeld wordendat zij is inge steld in de 12de eeuw, door Koning Magnus I. De oorspron kelijke statuten zijn herhaaldelijk, het laatst in 1748, gewijzigd. De Koning is het hoofd en de grootmeester der orde, maar heeft niet de magt haar afteschaft'en. Al de Prinsen van het Koninklijk huis van Zweden zijn door hun geboorte, leden der orde. Het getal gewone leden bedraagt 23 Zweden en 8 vreemdelingenbehalve regerende vorsten en hun troonopvol gers. Geen Zweed kan benoemd worden tot ridder der orde tenzij hij reeds begiftigd zij met de versierselen der orde van het Zwaard of van de Poolster. Wordt hij later benoemd tot lid der Seraphien-orde, dan is hij reeds daardoor commandeur der orde, waarmede hij vroeger werd begiftigd. In het kamp te Chalons heeft Keizer Napoleon elk soldaat een tuintje doen geven, dat deze zelf verbouwen en verzorgen moet, terwijl zij, die dit 't best doen, daarvoor belooning zullen ontvangen. Dit hangt zamen met het plan om de soldaten voortaan des zomers een gedeelte van hun tijd aan lanubouwwerk te laten besteden en hen 's winters een cur sus vau tuin- en landbouwkunde te laten houdenwaarbij prij zen en medailles zullen worden uitgeloofd. Het doel van dit plan is, de boeren tot landbouwers te maken, en de zeven dienstjaren tot leerjaren voor iets nuttigs in plaats van voor leegloopen te doen dienen. Zekere graaf Lauscome Breve heeft het in de rijkunst zoover gebragtdat hij elk paard zonder eenig hoofdstel en teugels berijden en er alle toeren der lagere en hoogere school mede maken kan. Zooals men weet, bevatten bittere amandelen en persik- ken- en abrikozenpitten een zwaar vergift, dat, hoewel in ge ringe mate daarin voorkomende, echter, wanneer men er veel van eet, nadeelige gevolgen kan hebben. Zekere dame, in de straat des Vignes te Parijs, had een gelei van abrikozen en perzikken toebereid, en haar zoontje had zich van de pitten meester gemaakt, die hij, toen zijn moeder uit was, met een hamer openbrak en den bitteren inhoud daarvan opat. Hij kreeg hevige buikpijn en bezweek 9poedig.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2