N°. 448. Dingsdag 13 Augustus. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en ace. te Putten, L. Welvers; tot adj. comm. bij bet dep. van finantien Jhr. Mr. J. H. Singendonck; tot offic. van gezondheid 1ste kl. bij de zeemagt J. A. C. van Kö- ningslöw, offic. van gezondheid der 2de klasse; tot vice-pres. der commissie van admin, over de gevangenissen te Leeuwar den J. Hora Adama en tot lid Mr. C. J. Speelman. De wedrennen in het kamp van Milligen, die wegens het ongunstige weder Donderdag 11. niet konden plaats heb ben; zijn Vrijdag gehouden. De prins-opperbevelhebber had een paard voor de officieren, een gouden horologie voor de onderofficieren en meerdere kleine prijzen voor de manschap pen uitgeloofd. Daarbij is een officier van het paard gestort en heeft een arm gebroken. Het bedrag der giften, ten behoeve der noodlijdenden op Java bij de te 's Hage gevestigde commissie ingekomen is thans geklommen tot 65400. De gemagtigden der Duitsch-Oostenrijksche telegraaf-veree- nigingen, daartoe door den Minister van Binnenlandsche Za ken uitgenoodigd hebben zich op den 8sten dezer naar Haar lem begeven, om den Haarlemmermeerpolder en de stoom werktuigen van dien polder te bezigtigen. De genoodigden waartoe twee dames Mevrouw Sacken uit Weenen en Mevrouw Harter uit Carlsruhe behoordenwerden vergezeld door den hoofdingenieur Beijerinck, den referendaris Staring en den ingenieur Wenckebach. Zij werden aan het station van den spoorweg te Haarlem opgewacht door den dijkgraaf van den HaarlemmermeerpolderJhr. van der Pollen begaven zich terstond naar de hoofdkerk, om het orgel door den heer Bastiaans en zijn twaalfjarige dochter te hooren bespelen. Daarna is het gezelschap een ontbijt in de Hertenkamp aan geboden en begaf men zich naar den Cruquius, welk werktuig eerst in alle zijne deelen bezigtigd en daarna in beweging gebragt werd. Ofschoon er bijna onophoudelijk eene zware regen viel, liet men zich niet afschrikken om over het kruis punt naar de Lijnden te rijden, waar, door het droogliggen van den pompvloer, gelegenheid was om de inrigting der pomp- zuigers en kleppen te bezigtigen. Na nog een bezoek te hebben gebragt aan het strijkgemaal te Halfweg en het huis Zwanen burg aldaar, keerde het gezelschap naar den Haag teruguiterst voldaan over de merkwaardige werkenwaarvan de inrigting nog duidelijk en klaar werd bloot gelegd door de afbeeldin gen, die de heeren van Egmond, van Brederode en M. Beijerinck overal hadden gereed doen liggen en in persoon verklaarden, Zaturdag 11. zijn 28 werklieden uit Zwolle naar de Ten toonstelling van Nijverheid te Haarlem vertrokkenom die te bezigtigen onder het geleide van den heer van Deventer, Se cretaris der Zwolsche afdeeling van de Nederlandsche Vereeni- ging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid. De afdeeling 's Hertogenbosch) dier Vereeniging heeft ook besloten daarheen voor hare rekening werklieden te zenden, LI. Zondag is Dr. J. C. F. Koch van Doesburgh bij de Herv. gemeente te Delft als predikant bevestigd door Ds. H. de Veer, en deed in de avondgodsdienstoefening zijn intreerede. Vrijdag 11. brak des morgens tusschen 8 en 9 ure te Schagerbrug, gemeente Zijpe, een geweldigen brand uit in een broodbakker^die met een schuur en twee daarbij staande ge bouwen in den tijd van 4 uren werd in den asch gelegd. On voorzichtigheid schijnt daarvan de oorzaak te zijn geweest. Een meisje van een goede en gegoede familie te Gronin gen heeft 11. Donderdag een einde aan haar leven gemaakt; zoo men zegt ten gevolge van liefdesbetrekkingen heeft zij zich verdronken. Maandag avond Jl. omstreeks 10 ure heeft een poging tot moord plaats gehad in den zoogenaamden Spookgangin de Houttuinen te Dordrecht, op den nachtwacht Jasper de Kok, aldaar wonende, door zekeren sedert veertien dagen mede in dien gang wonenden van der Burg. Door de hulp van de vrouw van den misdadiger en andere burenen voornamelijk van den politie-agent de Vries, welke toevallig op die hoogte wasis gelukkig de misdaad voorkomen en is van der Burg gearresteerd. De gearresteerde is in 1858, als verdacht van een moord, in handen der justitie geweest, maar toen uit ge brek aan bewijzen weder ontslagen. Bij het arresteren in dei- tijd van van der Burg voor die misdaadmoet de nachtwacht de Kok den brigadier van 's Rijks veldwacht geassisteerd heb ben, waarover voormelde van der Burg hem steeds haat toe droeg, hetwelk nog schijnt vermeerderd te zijn, sedert hij denzelfden gang met de Kok bewoonde, en meer dan eens moet hij zich hebben uitgelaten dat bij zich daarover zou wreken. In den loop van den dag van het jongste voorval moet hij zeer wraakzuchtige voornemens, zoo ten aanzien van LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën it voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cent» zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van "Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 ra.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebyt) naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat:'s morgens te7 u. 30 m.,'smiddags te 12 u.,'snamiddags te 3 u. 45 m,. 'savonds te 8 u. 15 ia. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1; over Triëst, 6; over Marseille, 9 van elke maand. Ripis-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 ra.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur, Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 unr; der In- en Uitgaande Rechten en Aceijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 99 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1