Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Godsstem in het geweten en die opvolgt in heilige gehoor zaamheid. 't Is geen menschenvergodingwanneer men het goede in voorgeslacht en tijdgenoot opmerkt, waardeert en roemt, 't Is geen materialisme huldigenwanneer men de stof felijke daden beoordeelt in verband met de beginselen, 't Is geen berispelijk huldebetoon, als men de krijgers van 1831, de Jagers der Leidsche Hoogeschool, met hartelijkheid ontvangt. Laat vlag en wimpel vrij waaijen van torentrans en woning op den feestdag, die aanstaande is. Ingezetenen van Leiden! Ontbloot het hoofd en wuift met de handwanneer de krijgsbanier van 183L, geschenk der Leidsche dames van dien tijd, als teeken van betoonde Vaderlandsliefde den achtings- waardigen stoet langs Uw straten voert en, als ge bedenkt, welke vruchten het Belgisch geschil voor de Leidsche indus trie heeft gedragen dan luistert ge ook maar in een vrede- lievenden zin naar het woorddat de Leidsche Studenten van 1830 niet te vergeefs hoordenVoorwaarts! Z. M. heeft benoemd tot klerk bij de directie der ma rine te Hellevoetsluis K. W. Asmus. Het heeft Z. M. den Koning behaagtden talentvol len kunstenaar, den heer Karei Wiener, te benoemen tot Zr. Ms. medailleur en beeldhouwer, als een blijk van HDs. tevre denheid over eenige door dien kunstenaar vervaardigde kunstwerken. Met genoegen verneemt men dat het Z. M. den Ko ning van Pruissen behaagd heeft den verdienstelijken genees heer bij de gemeente-badinrigting te Schevingen, Dr. P. M. Mess, te benoemen lot ridder der orde van den Rooden Adelaar 4e kl. Dingsdag 11. is de Zitting der Staten van het groother togdom Luxemburg geopend door Z. K. H. Prins Hendrik als stadhouder van den Koning-groothertog, met een troon rede, waarbij alleen het doel wordt aangekondigd waarmede deze buitengewone Zitting is belegdhet behandelen eener nieuwe drukperswet. De kroon heeft voor deze keer afstand gedaan van haar recht een voorzitter te benoemen, en de Kamer, aan wien de benoeming werd overgelaten, koos den heer Norbert Metz met 21 van de 27 stemmen. Men berekent, dat 7 a 800 leden der Vereeniging het Metalen Kruis te Utrecht den 28sten Augustus, zullen bijeenzijn. Prof. M. de Vries van Leiden zal aan het congres van kunstenaars en letterkundigen te Antwerpen deelnemen. De zittingen van de algemeene Synode der Nederland- sche Hervormde Kerk van 1861, zijn Donderdag 11. gesloten. De Algemeene Synode heeft besloten een adres intedie- nen tot opheffing der belasting op dienstmeisjes van 18 jaren, en voorts Z. M. te verzoeken dat art. 11 van het provin ciaal reglement op de kerkelijke administratie der Hervormde gemeenten in Friesland mogt gehandhaafd worden en sprak met eenparige stemmen het wenschelijke uit van een staats- toezigt op het beheer der kerkelijke goederenmaar ook dat de Kerk meer invloed mogt uitoefenen op de benoeming van de leden der Provinciale collegiën van toezigt en dat ook de provinciale reglementen mogten herzien worden. Beroepen bij de Herv. gem. te Nijkerk op de Veluwe Ds. L. Tiddens te Katwijk aan Zee en Ds. A. Macpherson te Hantum en te Ulrum Ds. J. G. Busch Keizer te Schingen en Slappeterp. Tot hulpprediker voor de Herv. gemeente te Austerlitz is door den Kerkeraad der gemeente Zeist verkozen de kand. J. J. Dermout. Ten vervolge op het vroeger medegedeelde berigt, wordt in de Staats-Courant ter algemeene kennis gebragt, dat de gelegenheid tot verzending van brieven met de Indische land- post in de rigting van Singapoera, Penang en China, en be paaldelijk ook naar Nederlandsch-Indie, tweemaal in de maand van nu af aan kan gerekend worden voor goed hersteld te zijn. De laatste dagen van verzending, berekend op het vertrek uit Amsterdam, 's Gravenhage enz., zijn weder: over Sout hampton den lsten en 17den over Triest den 6den en 22sten en over Marseille den 9den en 25sten van elke maandde thans loopende maand Augustus daaronder be grepen. Donderdag avond omstreeks 7 ure is te Katwijk aan Zee brand ontstaan in een hooiberg en daarnaast gelegen hooischelf, ten gevolge van het onvoorzichtig spelen van kin deren met lucifers. Verdere onheilen zijn door tijdige en wel aangebragte hulp kunnen worden voorkomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 62°. Heden Zaturdag morgen te 6 uur 64°, te 8 uur 65°, te 12 uur 69°, des namiddags te 2 uur 69°, en te 4 uur 69°. De berigten uit Napels luiden sints de laatste dagen dagen veel gunstiger. Op verschillende plaatsen zijn de roo- vers geslagenomringd of gevangen genomen terwijl ver scheidene hunner aanvoerders gefusileerd zijn. Als een gevolg- dier operatien hebben zich eenige reactionnaire benden vrij willig aan de regeringstroepen overgegeven. Zij hebben de kans van een verderen tegenstand niet willen wagen, vermits, zoo als men weet, de strafwet streng zal worden toegepast op hen, die met de wapens* in de hand gevangen worden genomen. Te Napels zelf is de gerustheid ook merkelijk toegenomen. De krachtige maatregelen van generaal Cialdini vonden er al gemeen goedkeuring. Toen de kardinaal-aartsbisschop van Napels aan boord zou gaan naar Civita-Vecchia, heeft Cialdini hem door een wacht van 40 karboniers en voorts door een kleine afdeeling van de nationale garde doen omringen. Deze maatregel achtte hij, met het oog op de woede des volks tegen den prelaat, noodig. Men zal ten zijnen aanzien zich herinneren, dat ten vorigen jare reeds zware beschuldigingen tegen hem in het midden zijn gebragt doch dat de regering toen aan de zaak geen gevolg, maar hem in het ongestoord bezit zijner vrijheid gelaten heeft, onder belofte, dat hij zich voortaan niet meer met staatkunde zoude bemoeijen. Victor Emanuel heeft, als erkenning van de diensten, door den Minister van Financiënden heer Bastogibewe zen bij gelegenheid van de leening, hem den titel verleend van graaf voor zich en zijn nakomelingen, en hem voorts benoemd tot groot-officier der orde van den H. Mauritius. Te Genua is een comité gevormd ter^gunste van Po- len's onafhankelijkheid. In de eerste zitting van dit comité heeft George Manineen zoon van den bevrijder van Venetie en president dier republiek, een redevoering gehouden, die een diepen indruk op de aanwezigen heeft gemaakt. Dezer dagen heeft te Rasenberg in West-Pruissen eeu vreeselijk voorval plaats gehadzooals de geschiedenis er mis schien geen tweede heeft aantewijzen. Een vader gelastte zijn 9-jarigen zoon om met een strijkhoutje het kruid op de pan van een door hem te voren geladen karabijnwaaraan de hand ontbrak, en waarvan hij den tromp op den mond had gerigt, aantesteken. De knaap weigerde te gehoorzameneerst na her haalde, door mishandeling versterkte bevelen, voldeed hij aan het verlangen zijns vaders. Het kruid ontbrandde, maar kwetste de hand van het kind. De vader schudt versch kruid op de pan en hernieuwd, met deu tromp op zijn mond gerigt, met nadruk zijn bevel. Andermaal weigert de zoon te gehoorzamen maar op nieuw wordt hij door mishandelingen van zijn vader er toe gedwongen. Met bloedige vingers en met bevende hand steekt hij het kruid op nieuw aan en de vader ligt in zijn bloed te wentelen. Hij was in zijn leven een braaf en oppas send man. Gekrenkte eerzucht wasnaar men zegtde aan- leidende oorzaak tot dezen vreemdsoortigen zelfmoord. Men zal zich een denkbeeld kunnen vormen van den uitgebreiden wijnhandel te Bordeaux, wanneer men weet, dat de'kurkmakers aldaar en in de omstreken jaarlijks 100 millioen kurken afleveren die een waarde hebben van nagenoeg één millioen francs. De commissarissen, die door de zuidelijke confederatie van Amerika naar Parijs zijn gezonden, hebben een onderhoud gehad met den Minister de Thouvenel. Het gevoelen wint

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2