N°. 447. Maandag 12 Augustus. A0. 1861. XV y Augustus 1831—1861. LEIDSC DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. De prijs der Adyertentiën ii voor eikei regel Zes Cent9, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; O u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.j 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; 7an Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2| u. Overige, dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorgens te7 u. 30 m 'smiddags te 12 u.,'snamiddags te 3 u.46 m 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1; over Triest, 6; over Marseille, 9 van elke maand. R^ks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 ra.—10 u. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie i9 open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Dertig jaren geleden was het een bange tijd. Op het grond gebied van het Rijk der Nederlanden heerschte burgeroorlog. Krijgsbenden uit -landgenooten zamengesteldwaar tusschen vreemdelingen zich hadden gevoegdstonden vijandig tegen elkander over of waren in hinderlagen genesteldom elkander afbreuk te doen of te vernielen, 't Noorden en het Zuiden waren onderling in krijg en twijfelachtig was de kans, wie de overwinning zou behalen. Na verloop van 30 jaren heeft men het verband tusschen oorzaak en gevolg beter ingezien- de scheiding heeft de la tere verbroedering niet verhinderd en, hoe men ook over den twist oordeelt, in zijn aanleiding, bron en gevolg, zooveel is zeker, dat geen verbondhoe ook met handteekening en zegel bekrachtigd en met den verheven naam van heilig versierd waarborg geeft van duurzaamheid, als het een stevigen grondslag mist, die in iets anders bestaat dan de staatkunde der Vorsten, be slissende over het lot van volken, zonder hen en voor hen. Elke tijd van storm en beroeringzoowel in de natuur als in de maatschappijheeft iets goeds in zijn schoot, 't Was zoo ook met den tijd, dien men de Belgische omwenteling noemt.'t Werd toen openbaar, wat in het hart van volken en personen ver borgen lag. Wel mogt de Rector Magnificus der Leidsche Hoogeschool, Prof. van Assen, tot het vrijwillig Jagercorps uit de Studenten bij hun vertrek op 13 November 1830 in waarheid zeggen»het is een schouwspeldat mij treften ontroert; een zoo uitgebreide schare van jongelingen, die de studiën des vredes beoefenenin volle wapenrusting uitgedost om mij heen te zien. Stoutmoedigenwie wekte die geestdrift in u op? Wat bepaalde uw besluit tot zoo koen een daad? Was het des Konings hoog bevel? Maar gij hadt reeds be slist, eer nog de Koning u riep. Was het ijverzuchtige navol ging en het voorbeeld van anderen? Maar gij volgdet niet na: Gij gaaft veeleer het voorbeeld aan anderen. Of was het misschien op onze bede en aansporing, dat gij u bewegen liet? Neen! voorwaar niet. De taal der overreding is ongepast, waar de hooger stem van pligt alleen moet spreken. Ja! zjj was het, de stem des pligts, die, als eene Godheid, in U sprak. Zij verhief U de borstzij wapende uw armzij onderwierp U aan krijgstucht: zij leerde u vaardig de ongewone dienst. Gij hoorcfeet. den noodkreet: Help Nederland en zijn'Koning 1 De trouwfooze Belgiër is opgestaanHij verbroedert zich met Fransche rooverbendenGij hoordeten daar staat gij met de wapenen in de handom Nederland en zijn' Koning te helpen, waar gij kunt." En de uitkomst heeft het zegel gezet op de woorden, waar mede hij hen den waardigen hoofdman aanbeval»wij durven het u waarborgenwanneer de eervergeten Belgiër de grenzen aanvalt, waar uwe Keurbende staatwanneer des Jagers schelle hoorn over de velden klinkt, en uw bevel hen opdaagt ten strijdedan zullen de voedsterlingen der Musen u toonen hoe zij van Haar leerden Edel en schoon is het te sterven voor het Vaderland." Die jongelingen zijn met roem teruggekeerd, en »zij hebben zich in het leger en in den strijd gedragen als oude soldaten," getuigde de opperbevelhebber Willem Prins van Oranje. Ve len hunner zijn niet meer; - maar toch nog een betrekkelijk aanzienlijk getal is gespaard en in versohillende betrekkingen der Maatschappij werkzaamhebben zij bij de lauweren, waar mede zij uit den krijg terugkeerden immers ook in de ver- loopen dertig jaren, menige krans zich om het hoofd zien vlechtendie getuigde van burgerdeugd en ware verdiensten, waardoor zij huiselijk en maatschappelijk geluk hebben verspreid. O neende aanblik van die schaar, als zij niet meer in krijgsmansgewaad en met afgemeten tredmaar in bonte ver scheidenheid en ongedwongen, als een afschaduwing van hun uiteenloopend levenslot, nog eens de hoofdstraten van Leiden betreden, - zij herinnert ons, wat de kracht van een beginsel, die geworteld is in geweten of overtuiging vermag. Waar de noodkreet om hulp roept, antwoordt het hart en het koele ver stand wordt tot zwijgen gebragt, wanneer het naar den oor zaak van den nood mogt willen vragen. Neen 't is geen dweeperij wanneer men luistert naar de

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1