Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. ons door partijdigheid beheerschenwanneer een vermoeden bij on9 voedsel vindtdat het den Kerkeraad geen ernst zij met de invoering van dit reglement, zoodat het in zijn hand slechts tot oorlogswapen dient tegen de thans bestaande Ge meentecommissie? Maar wat beduidt dan die openbare afkon diging van de predikstoelen dat een aanzienlijke meerderheid der uitgebragte stemmen zich vóór het reglement hebben verklaard, dat nu aan de Gemeentecommissie zal worden gezonden met het verzoek, om zich daarar.n te onderwerpen; terwijl men voldoende gronden bezit, om daarop een weigerend antwoord gelijk be taamt te verwachten Dit reglement toch regelt niet slechts het toezigt der gemeente, nadat de Kerkeraad zijn zoogenaamd verkregen mandaat als collegie van Notabelen heeft nederge- legdmaar die regeling grijpt het geheele kerkelijk beheer aan en treedt in de plaats van het provinciaal reglement, dat overal in Zuidholland behalve te Leiden in werking is en wordt nageleefd. - Art. 73 duldt niet een eigen wetgevend en regelend gezag der gemeente. De Kerkeraad zich dat ge zag aanmatigende, treedt op het gebied van absolutisme of revolutie, waartegen elk eerlijk liberaal als volbloed antirevolu tionaire strijd voert. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. te Wijhe G. R. A. J. van Hasselt, thans te Hardinxveld, en pensioen verleend aan den gewezen pakhuismeester van levensmiddelen en kleeding der marine J. Fersteeg. In de Zitting dtr Eerste Kamer van heden Donderdag, zijn verschillende stukken ingekomenwaarna tot de trekking der afdeelingen is overgegaan en de Vergadering gescheiden. Naar men verneemt is de 1ste luit. Hemkens van het 5de reg. inf., gedetacheerd bij de Koninklijke Militaire Academie alhier, definitief bij gemelde inrigting overgeplaatst, zijnde de 1ste luit. de Hartog, van het instructie-bataillon te Kampenbij gemelde academie gedetacheerd geworden. Naar men verneemtzal Zr. Ms. stoomschip Merapi met den 25sten dezer maand buiten dienst gesteld worden. Aangezien ten gevolge van het minder gunstige weder hst grande fête de nuit11. Zaturdag in het Hertenkamp te Haarlem gegeven niet zoo druk bezocht is geworden als bij goed weder zeker het geval zou geweest zijnheeft de feest commissie besloten, genoemd fête de nuit aanst. Zaturdag 10 Augustus nog eens te doen plaats hebben, de decoratiën van het gebouw te vernieuwenbal te geven a deux orchestres enz. enz. Ook het fête champêtre, Zondag jl. op Spaarnhove gegeven heeft zoo uitstekend voldaandat het aanstaanden Zondag 11 dezer, tot sluiting der feesten op Spaarnhove, mede zal worden herhaaldevenwel met bijvoeging van enkele amu sementen vuurwerk enz. Maandag den 12den zal in het Hertenkamp het geprojec teerde Café Musical worden geopend onder directie van Mr. Bouillon, lauréat du Conservatoire royal de Bruxelles, gead- sisteerd door een twintigtal der beroemdste Fransche en Bel gische artisten en waarbij zich o. a. bevinden: de heeren Gillis Nasa, directeur du Theatre Molière de Bruxelles, Ier comique; Philippe Hyman9, artiste de delassement Comique de Paris, 3me comique; van Eijken, lauréat du Conservatoire royal de Bruxelles, Ier tenor; Armandartiste de l'Eldo- rado de Paris, baryton. Voorts de dames: Hymans, artiste du théatre de Tournoy, chanteuse comique; Pauline Stuart, du théatre de Molière, lre dugazonMoniot, du théatre des Italiens de Paris, forte chanteuse; Sophie Erack des concerts de Paris chanteuse légère enz. enz. Dit Café Musical zal geopend zijn van Maandag 12 toten met Zondag 18 Augustus en dagelijks afwisselen. De grootste representation zullen plaats hebbenWoensdagZaturdag en Zondag, 14, 17 en 18 Augustus, welke laatste met illumina tie zal worden besloten. Het Aurora-feest, op Zaturdag 17 Aug., hetwelk des morgens ten 7 ure aanvangt en reeds om die reden, eenig in zijn soort isbelooft alleraardigst te zullen zijn en allerlei verrassingen wordennaar wij vernemenbij die gelegenheid den matineusen bezoekers voorbereid. Ten elf ure op denzelfden dag, zal de groote harddraverij plaats heb ben waar de beste der bekende harddravers naar den prach- tigen prijs zullen dingen. Er zijn dus in Haarlem wederom groote feesten op til en de bezoekers der tentoonstelling be hoeven niet te vragen, wat zij met den hun overblijvenden tijd zullen aanvangen. Na deze feesten, waarvan wij de program ma's te gemoet zienzullen vermoedelijk de slotfeesten vol gen naar welker organisatie wij met het oog op al wat ons reeds werd aangeboden waarlijk benieuwd zijn. De tentoonstelling wordt dagelijks druk bezocht. De Amerikaansche Leeuwin in de diergaarde te Rotter dam heeft den 20 Junij 11. een levend jong geworpen, dat ter bezigtiging zal worden gesteld, met de kermis te beginnen. De algemeene Kerkeraad der Herv. gemeente te Vlis- singen heeft tot predikant beroepen, Ds. N. H. de Graaf te Apeldoorn. Ds. N. Osti te Delftshaven heeft voor het beroep naar Hattem bedankt. Wij vernemendat Maandag a. s. de overgeblevene Studenten-Jagers der Leidsche Hoogeschool tot het houden hunner 5-jarige réunie herwaarts zullen komen, en door de feestcommissie op het aangenaam gelegen Zomerzorg bij het Stationsgebouw van den Hollandschen Spoorweg worden ont vangen. Dingsdag ten 1 uur zal in het Groot Auditorium der Academie door Prof. Boot van Amsterdam een feestwoord worden uitgesprokenterwijl de heer Burgemeester, de Rector- Magnificus der Hoogeschool, de Praeses van het Leidsche Studentencorps, benevens de garnizoens-kommandant en de overgebleven officier van het voormalig Jagercorps tot bij woning van den feestmaaltijd zijn uitgenoodigd. De ingezete nen zullen huune belangstelling voorzeker door het uitsteken der nationale vlag van hunne woningen willen doen blijken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 72°, des avonds te 8 uur 67°, te 10 uur 65°. Heden Donderdag morgen te 6 uur 64°, te 8 uur 66°, te 12 üur 65°, des namiddags te 2 uur 64°, en te 4 uur 66°. De adressen, die in Italië door de partij van handelen in omloop gebragt zijn, tegen de bezetting van Rome door de Fransche troepencirculeren op zeer vele plaatsen en vinden vele onderteekenaren. Men weet dat de minister van binnen- landsche zaken te Turin eene circulaire aan de gouverneurs heeft gezondenom het oog te houden op de manoeuvres die hierbij plaats hebben daar die adressen geschikt zijn de re gering moeijelijkheden op den. haH te halen. Die circulaire schijnt du9 niet veel geholpen te hebben. Overigens dient dat men- te Turin thans op nieuw, en wel vrij stellig, gelooft, dat de Fransche troepen niet lang meer te Rome zullen blijven. Volgens depêches uit Ragusa van 2 dezer, heeft Omer pacha bevel gegeven om tot den aanval overtegaan. De Mon- tenegrijnen zijn op nieuw opgeëischt om binnen 14 dagen de door Turkije gestelde vorderingen aantenemen. Men verwacht dat de vijandelijkheden in het laatst dezer maand zullen be ginnen. Omer pacha heeft nieuwe versterkingen bekomenaan zijn troepen werd de volle soldij uitbetaald en men gelooft derhalve dat zijn expeditie met een gunstigen uitslag zal wor den bekroond, wanneer niet onverwachts audere gebeurtenissen aan den ophanden zijnden strijd een grootere uitbreiding geven. Het wordt hoe langer zoo onwaarschijnlijker dat de Ko ning van Pruissen een bezoek bij Keizer Napoleon in het kamp van Chalons zal afleggen. Het schijnt dat de opinie in Duitschland zeer tegen zulk een stap is. Men verneemt, dat de heer Solar voornemens is, zich in hechtenis te begeven, en dat de behandeling zijner zaak vooi- de correctionele rechtbank den 8 Augustus zal plaats hebben. Dit onverwachte incident zal waarschijnlijk de behandeling dei- zaak van Mirès voor het hof van appel vertragen. Mirès heeft, naar men zegt, een uitvoerige memorie, bestemd voor de rech ters in hooger beroepdoor den heer Mathieu doen uitwerken.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2