N°. 445. Vrijdag 9 Augustus. A0. 1861. Absolutisme of Revolutie. LElDSIili MUM*. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2| u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 ra., 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1; over Triëst, 6; over Marseille, 9 van elke maand. ft^ks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen hnize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur, Kaaïcor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aceijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 unr; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. De leden der Nederduitsche Hervormde gemeente te Lei den werden uitgenoodigdom over een nieuw reglement op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen aan die gemeente toébehoorende hun stem uittebrengenwaartoe gelegenheid zon zijn in de consistorie der Pieterskerk van 1520 Julij, des middags van 123 uur. Wat zal het gevolg zijn van de aanneming van het reglement, zooals het daar is liggende, gedrukt en ver spreid onder belijders van bijna alle godsdienstige gezind heden P Er kan geen verschil daarover zijnwant de zaak zal blijven, zoo als zij was. De Gemeente-commissie van het Nederduitsch Hervormd Kerkgenootschap, erkend door het Staatgezag, kan niet door een echt revolutionnairen maatregel van den Leidschen kerkeraad van de plaats, waarop zij staat worden gedrongen. Zij kan den Kerkeraad uitlagchenen zij die er tegen stemden, zouden daarin kunnen meedoenindien er niet veel stof was, om het te betreuren, dat een goede zaak op zulk een onhandige wijze, - men zou zeggen opzet telijk averechts, wordt behandeld. De vijf leden der gemeente hebben een goed werk verrigt door het ontwerpen van een reglement, dat, ofschoon niet on berispelijk toch over het algemeen vele goede bepalingen en voorschriften behelst. Slechts enkele artikelen behoefden een wijziging, zoodat over het algemeen het nieuwe reglement boven het thans bestaande verre de voorkeur verdient. Als meerdere openbaarheid verleend werd aan de opening der stem- billetten (art. 8) en het lidmaatschap van de Gemeente-com missie of van het collegie van Notabelen ook onvereenigbaar was verklaard voor een zeker deel met dat des Kerkeraads mogt men veilig dat nieuwe reglement een uitstekend voorbeeld van wetgeving op kerkelijk protestantsch gebied noemen. Maar de grieve blijft tegen art. 1 der overgangsbe palingen waarbij een zeer despotieke of ondoordachtealtijd onbeschaamde en in strekking hoogst gevaarlijke maatregel wordt vastgesteld, namelijk: dat, evenals in de tijden van vrij heid gelijkheid en broederschap en in den geest der grond vergaderingen uit het revolutionnair tijdperk, een bestaand reglement, 't welk bij een koninklijk besluit van 8 Julij 1820 is gewettigd, bij dispensatie van het provinciaal reglement, willekeurig en echt revolutionnair wordt vervangen door een ander, en een wettelijk bestaand collegie wordt opgelost in een langs onwettige middelen en wegen in het leven te roepen gezag. - Bijaldien in art. 1 der overgangsbepalingen was op genomendat het bestaande reglement zou vervallenwanneer de Koning, met intrekking van het besluit van 8 Julij 1820 het nieuwe reglement zou hebben erkendvolgens het be paalde bij art. 73 van het provinciaal reglement voor Zuid- Holland van den 12 November 1819 dan zouden langs een wettigen weg alle bestaande geschillen een goed einde hebben gekregen. Maar voor een ligchaam als de Leidsche kerkeraad staande op een revolution nairen grondslag, behebt met een revo- lutionnairen geest, en zich alleen staande kunnende houden met revolutionnaire middelenis miskenning van het Staatsgezag een zeer alledaagsche neiging. Evenwelwe leven in een tijd, waarin zulk een toeleg moet mislukken en een reglemental is het ook aangenomen met een meerderheid, zes of twaalfmaal grooter dan de minderheid, zal geen kracht bezitten, tenzij langs den weg van orde en wet het Staatsgezag, wakende voor miskende rechten daaraan zijn zegel heeft gehecht. De nieuwe Gemeentecommissie zal geen beheer over kerkelijke eigendommen en bezittingen kunnen voeren dan met goedkeu ring van het provinciaal collegie van toezigt. Als een curiositeit moet nog worden medegedeeld, dat', in plaats van de vijf ledendie als commissie het woord tot de gemeenteleden hebben gerigt en tot de stemming uitgenoodigd, een predikant, een ouderling en een diaken pen en lijst den stemlustigen ter teekeuing aanboden. Een betreurenswaardig bewijs voorzeker, hoe men tot leus kan voeren//dat alles met eerlijkheid en orde geschiede" of //laat het lam u leiden terwijl men op dat gebied niets aantreft dan wanorde en in een doolhof van eigendunkelijke bepalingen wordt geleid. Zijn we te streng of onbillijk in ons oordeel, of laten we

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1