Buitenlandsch Nieuws. Protestantsche bevolking van Venlo zooveel mogelijk te be vorderen. Toezegging van beroep gedaan door den kerkeraad der Hervormde gem. te Veen (cl. Heusder.) aan den kand. P. J. R. Laan. Beroepen tot pred. bij de Herv. gemeente te Steenwij- kerwold Ds. R. J. Jungius, thans te Drempt. Den 30 Julij zou in het onder-kiesdistrict Oo9terwolde de herstemming plaats hebben van drie leden voor den raad der gemeente te Ooststellingwerf. Ten 9 ure vergaderde de voorzitter van het stembureau met de leden van hetzelve in de zaal van den logementhouder Schade, alwaar de herstem ming voor het onderkiesdistrict Oosterwolde zou geschieden. Zoodra de klok negen uur had geslagenwaren er reeds ver scheidene kiezers- ter bestemder plaats, om hunne stembillet- ten inteleveren, maar helaas 1 er was geen stembus aanwezig, zoodat de opgekomen kiezers onverrigter zake en zeer mis noegd huiswaarts konden keeren. Daarop hebben de kiezers de HH. A. L. van der Sluis, med. doet. te Oosterwolde, M. Wassenaar, pred. te Idaulerwijk (beneden) protest tegen bet gebeurde ingediend op gronddat zij tengevolge van het gemis der stembus niet in de gelegenheid waren om hun stemmen uittebrengen. Daarop is's namiddags ten 5 ure het jongste lid van het stembureau met het proces-verbaal van niet-stemming en stembusloos naar het hoofd-kiesdrict Oldeberkoop vertrokken. Men is zeer nieuwsgierigom te vernemen hoe deze zaak zal afloopen. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat ook de tweede feest dag naar genoegen is afgeloopen. De kapel van het 17de Pruissische infanterie-regement overtrof de verwachting. Het zingen der iiedertafels voldeed algemeen vrij goed; die van 's Herlogenbosch handhaafde hare roem en onbetwistbaar kwam haar de zegepraal toe. Die van Amstels mannenkoor muntte daarop uit. De Pruissische kapel gaf Maandag avond een concert op het fraai verlichte Valkhof, wegens de ondra gelijke warmte in de zaal. Zondag voormiddag werd door 96 zangers in de Predikheerenkerk een mis uitgevoerd. De meeste zangers zijn reeds vertrokken. Het volgende nationale zan gersfeest zal te Amsterdam worden gehouden. De dijkstoel van den Meidijk heeft Zaturdag II. te Zalt- Bommel onderscheidene dijkwerken aanbesteed, tot een ge- zamentlijk bedrag van 143,150. De Thermometer van Pahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur 65° te 10 uur 60°. Heden Woensdag morgen te 6 uur 56°, te 8 uur 63°, te 12 uur 70°, des namiddags te 2 uur 73°, en te 4 uur 72°. Tijdingen uit Napels van den 3den meldendat de heer de Quatre Barbes, die uit het land is verwijderd, een bloed verwant is van den voormaligen gouverneur van Ancona. Er heeft een oploop plaats gehadde oproerige menigte heeft de drukpersen van drie reactionnaire bladen verbrijzeld. Te Auletta hebben tooneelen pïaat3 gevonden van wraakoefening. De Italianen en Hongaren hebben de stad stormenderhand weder ingenomen. Pinelli rukt tegen Vressi op, waar de reactie op vreesselijke wijze huishoudt. De bevolking nam te Man- fredouia de wijk. Cialdiui bevindt zich nog te Napels en houdt zich onledig met de organisatie der mobile gardes in alle provinciën. Uit Napels meldt mendat de aartsbisschop is uit- genoodigd de Napolitaansche provinciën te verlaten. - Aan generaal Cialdini zal 12000 man versterking worden gezonden. Berigten uit Rome van 3 dezer meldendat er wederom een gevecht heeft plaats gehad tusschen een Fransch soldaat en een pauselijke schildwacht. De gewonde Franschman is naar het gasthuis gebragt. Een geneesheer heeft de Franschen op het kapitool doen waarschuwen zij kwamen hun krijgsmakker af halen. Mgr. de Mérode heeft den geneesheer afgezet, omdat hij een vreemde autoriteit heeft gerequiroerd. De wijding tot aartsbisschop i. p. i. van den Prins de la Tour d'Auvergne Lauroquais heeft met veel luister plaats gehadde generaal graaf de Goyon en de markies de Cadore, Fransch zaakge lastigde te Romewaren bij de plegtigheid tegenwoordig. In het collegie San Michele hebben hevige ongeregeldheden plaats gehad. De directeur werd met den dood bedreigdmaar door de gendarmerie bevrijd. De Romeinsche kwestie schijnt langs diplomatieken weg haar einde tc naderen- immers meldt men met vrij veel zekerheid, dat de waarborgen, door Italië aan den H. Stoel aangeboden tot behoud van zijn onafhankelijkheidreeds aan genomen zijn door Frankrijk en Engelandterwijl deze laatste mogendheid al hare pogingen aanwendt, dat eindelijk Italie's wensch vervuld wordt. - Wat nu het ontwerp de bedoelde schikking aangaatdat is gegrond op de voorstellen door Prins Napoleon indertijd in den Senaat ten berde gebragt dat aan den Paus eeu gedeelte van Rome zal worden afgestaan met een en ander grondgebied in de rigtiug van Tuinicino of van Civita Vecchia, voorts het paleis van Bologna of een ander te zijner keuze, een of meer buitenverblijven een som van 8 millioenvele privilegiën voor de geestelijke ordes en een jaarlijks inkomen van 30000 lire voor de kardinalen. De Paus zou van die voorstellen reeds kennis dragen. Van het eiland Caprera is berigt ontvangen, dat Gari baldi sedert eenigen tijd weer laborerende was aan rhumati- sche aandoeningen vooral in de eene hand en aan den eenen voet. Hij bevond zich thans evenwel iets beter en was bij zonder opgeruimd. Dit laatste moet voornamelijk worden toe geschreven aan het onverwacht bezoek van zijn vriend Antonio Susinidien hij in 22 jaren niet gezien had, omdat deze zich al dien tijd in Amerika bad opgehouden, alwaar hij thans de rang bekleedt van admiraal der vloot van de republiek Buenos- Ayres. Natuurlijk was bet een waar genoegen voor Garibaldi zich al zijn vroegere daartelande verrigte wapenfeiten weder voor den geest te brengen en inzonderheid zijn Italiaansche strijdmakkers te herdenken, waarover bij zijn vertrek uit Mon tevideo het kommando aan Susini had opgedragen. De grootvorst Konstantijn van Rusland, wordt eerlang te Parijs verwacht. Hij vergezelt de grootvorstin Helena, die zich naar Nizza begeeft. Te Petersburg is een zamenzwering onder den adel ont dekt, ten doel hebbende den dood van den Keizer en van zijn gezin en het schenken eener constitutie aan Rusland. Een Senaatslid, die aan het hoofd der zamenzwering stond, is in hechtenis genomen. Twee dames, die er in betrokken waren, zijn verbannen. Ook te Coblentz is Vrijdag' avond plotseling een aller hevigst onweder losgebarstenvergezeld van een verschrikke lijke orSaanwaardoor aan gebouwen en te veld staande oogst zeer groote schade is toegebracht. De luchtstroom was zoo geweldig, dat onderscheiden personen plat op de aarde gin gen liggenom niet voortgerukt te worden. Verschillende in de vaart zijnde stoomschepen waren genoodzaakt binnen te loopen. Het bestuur der vereeniging tot bevordering der Duit- sche taal, te Postdam gevestigd, klaagt over hare verbaste ring en stelt tot wering daarvan voor, om de meer en meer bij liet volk ingang vindende woorden, papa en mama, in plaats van vader en moeder niet langer te bezigen.//Wie toch zal," zegt bedoeld bestuur in dat voorstel, voor //vaderland de uitdrukking: papaland, voor moedertaal: mamataai bezigen of bij het lezen van het vierde gebod, de woorden vader en moeder veranderen in papa en mama." Keizer Napoleon zal weldra een deskundige naar Rome zenden om de tuinen van Farnèse optenemenonlangs van Koning Frans II gekocht. Een bediende in een café restaurant van den Boulevard te Parijs heeft dezer dagen het servet en den voorschoot afgelegd, om zijn verdere levensdagen op zijn landgoederen te slijten. Door orde, zuinigheid en het welslagen van zijn finan- cieele ondernemingenheeft deze man zich een vermogen bij eenverzameld van 80,000 frs. rente.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2