N°. 444. Donderdag 8 Augustus. Binnenlandsch Nieuws. '>V*4s - Jf V ,v - LEIDSCH M6BL Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor elke.» regel Zes Cent9, behalve 35 Cents zegsl- recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 ra.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 in.; 9 n. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 n.; van Amsterdam (Beerebijt) aaaT Leiden Maandag 's middags 2j u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorgens te7 u. 30 m 'smiddagste 12 u.,'snamiddags te 3 u.45 ra., 'savonds te 8 u. 16 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1; over Triëst, 6; over Marseille, 9 van elke maand. Rtikj-Telegraaf.Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 nnr. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wet houd er 3Maandagen Donderdag te 11 uur. (ummisne van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uor. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft tot ridders der orde van de Eikenkroon be noemd de heeren C. Kater, adsistent-resident van Sintang (Wester-afdeeling van Borneo), J. H. Barnstein zendeling- leeraar bij de Protestantsche Gemeente te Bandjermassing, en P. J. Dumoulin, architect bij 's lands burgerlijke openbare werken in Neerl.-Indie. Z. M. heeft goedgevonden den 2den luit. W. Helder man van het 6de reg. inf., in rang en ancienneteit over te plaatsen bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indie; den ritmeester E. H. E. graaf van Bylandt, van het wapen der kavallerie, thans op non-activiteit zonder bezwaar der schatkistnaar aanleiding van zijn verzoekop pensioen te stellen en het bedrag daarvan te bepalen op 762 's jaars en tot HDs. ordonnance-officier te benoemen den lsten luit. J. F. baron Taets van Amerongen, van het reg. rijdende artillerie. De betrekking van adjudant bij Z. K. H. Prin3 Hen drik der Nederlanden, is voorloopig opgedragen aan den luit. ter zee, 1ste kl., Jbr. L. H. W. M. de Steursin plaats van den kap.-luit. ter zee, J. O. H. Arntzenius. Z. M. de Koning vertrekt 15 Augustus a. s. uit deze residentie naar het Loo. Volgens loopende geruchten zou de heer de Bordes, secretaris van de commissie voor den aanleg der spoorwegen, bestemd zijn om èn in dat collegie èn in den raad van toe- zigt op de spoorwegen als lid optetredenter vervanging van den tot gouverneur-generaal benoemden heer Sloet van den Beele. In zijn betrekking van secretaris zou hijvolgens die zelfde geruchten, vervangen worden door den advocaat Hu- brecht uit Botterdam. De heer Mr. P. P. van Bosse heeft een hoogst merk waardig geschrift uitgegeven, waarop wij de aandacht vesti gen. Het is getiteld ^Bijdrage tot het onderzoek der vraag, of de koloniale be grooting door de wet behoort vastgesteld te worden." Het is een overdruk uit het tijdschrift, onder de redactie van de heeren G. H. Betz, Mr. W. R. Boer en Mr. P. E. Hubrecht uitgegeven zijnde de bijdragen tot de kennis van het Staats-, provinciaal en gemeentebestuur in Nederland. In dit belang rijke opstel betoogt de heer van Bosse het volgende: //dat de Grondwet de vaststelling der koloniale begrooting door de wet niet alleen niet verbiedt, maar dat de zameD- hang van hare onderscheiden bepalingen die vaststelling veel eer geacht kan worden te willen. »dat verantwoording van 's lands geld een ydele klank is als die Diet aan de wetgevende magt geschiedt; "dat verantwoording aan de wetgevingwederom een ijdele klank is, indien de wet niet het mandaat tot uitgeven ver strekt "dat het financiëel belang de financiële toekomst van den Staat dringend vorderen dat de koloniale begrooting door de wet worde vastgesteld. #dat het belang der koloniën, in het belang van een gere- gelden gang van zaken in de koloniën zich geen oogenblik tegen die vaststelling verzetten »dat de middelenom het verlangde te verkrijgen zonder schade voor de dienstin overvloed voorhanden zijn." Helder en duidelijkook voor iedereen die geen bijzondere studie van koloniën of finantiën heeft gemaakt, worden deze punten uiteengezet en de noodzakelijkheid bewezen van de aanneming van een beginsel, door den heer van Bosse voor opgesteld. Hij toont aan, dat het hoofdpunt beslist is door de verklaringen van den Minister van Koloniën en dat alleen te strijden valt over de engere of breedere toepassing van het beginsel, waarover men het eens is. Het is zonder twijfel een aangename taak, van een uit stekend voorbeeld van godsdienstige verdraagzaamheid melding- te kunnen maken. Den 29 Julij 11. deed de heer Kunst te Venlo zijn intrede als predikant der hervormde gemeente; al dadelijk deden eenige bewoners der huizen in de straat, in welke de kerk dier gezindte is gelegenvan hun deelneming door het uitsteken van vlaggen blijken; daarbij bragt het Philharmonisch gezelschap den heer Kunst een serenade, welke door een dergelijke van de zangvereeniging werd opgevolgd, en alsof dit nog niet genoeg ware, dreef men de welwillend heid zoo verre dat aan beide zijden van het kerkgebouw de straat werd afgepaald, opdat het gerij van voertuigen de ker kelijke plegtigheid in niets zou hinderen of storen. Geen won der, dat de heer Kunst door dit alles diep werd getrof fen; wij betwijfelen het dan ook uiet, dat die jeugdige geestelijke ook van zijn zijde alles zal aanwenden, om die zoo gelukkige overeenstemming tusschen R. Catholijke en

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1