N». 443. Woensdag 7 Augustus. A". Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLA Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor elfen regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 rn.; 3 u. 9 m.; f» n. 9 in.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 ra.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'smorgens te 7 u. 30 m 'smiddagste 12 u.,'snamiddags te 3 u.45 m., 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1; over Triest, 6; over Marseille, 9 van elke maand. Rij!-«-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van «m. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wet houdersMaandagen Donderdagge 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10i our. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —De Gemeente'Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'s morgens van 910 uur. Kante or der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsan dagelijks van 91 nur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag vau 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. Z. M. heeft, tot belooning dergenen, die zich hebben onderscheiden bij de expeditiën van 's Rijks stoomschepen Reinier Claeszeu en Gedeh tegen de zeeroovers op het eiland Sailoosin de maanden December 1860 en January en Fe bruary 1861, benoemd: tot ridder der orde van den Nederl. Leeuwden kapit-luit. t/z. A. F. Siedenburgkomm. van 's Rijks stoomschip Gedeh tot ridders 4de kl. van de Mili taire Willems-orde: de luits. t/z. 1ste kl. jhr. C. J. P. von Mühlen en J. P. M. Willincktijdelijk komm. van 's Rijks schroefstoomschip Reinier Claeszende luits. t/z. 2de kl. A. C. Raven en C. A. Niesen de offic. van adm. 3de kl. C. van Berke!den 2den timmerm. in het vaste corps dek- en onderoffic. A. Elout; den 2den zeilm. W. A. Schenk, den kwartierm. N. Machielse, de matroz. 1ste kl. F. Antonio en K. Veerman, den ligtmatr. W. L. Smit, de serg. der marin. J. H. Kurtz en H. F. Brackel en den marin. 1ste kl. W. J. Slagman. Voorts heeft Z. M. bepaald, dat bij afzonder lijke dagorders, zoo in Nederland als in Nederlandsch-Indie, eervol zullen worden vermeld de luitenants t/z. 2de klasse J. Tromp, J. J. Engelvaart en K. A. Stakman Bosse,deolf. van gez. 2de kl. C. H. A. Bünte en M. T. Mandende machin. 2de kl. A. Staalman, de 2de bootsmansm. J. H. T. Dijkman, de botteliersm. J. C. Mook, de matrozen 1ste kl. J. M. Emons en P. M. Stijnende vuurst. 1ste kl. J. L. Born, de matroos 3de kl. li. Lammers, de scheerder D. L. Staats, de ligtmatr. P. van 't Hof en de marin. 1ste kl. F. Austermaun en H. Ie Sage. Bij Koninklijk besluit is de heer W. F. K. Fuhring benoemd tot adsistent voor de dienst der Nederl. bezittingen ter kuste van Guinea. Men meldt uit Haarlemmermeer, dat er door kiezers uit die gemeente een of meer adressen uaar Gedeputeerde Staten der provincie zijn verzonden, inhoudende bezwaren tegen de aldaar plaats gehad hebbende verkiezing voor leden van den Gemeenteraad; daar de stemopnemers niet in alle opzigten volgens de wet zouden hebben gehandeld. Zondag 11. had te 's Hage de plegtige inwijding plaats van de Duitsch-Evangelische kerk op het Bleijenburg, waarvan omstreeks anderhalf jaar geleden de eerste steen werd gelegd. Nadat de gemeente een psalm bad aangeheven onder be geleiding van het orgel en harmonie-muziekgedirigeerd door den heer Botgorschekwelk muziekgezelschap belangeloos en volijverig zijne medehulp had verleend, nam de heer Hoffman, hofprediker van Berlijnhet woord op. De verdienstelijke leeraar sprak een krachtig gebed uitom de Voorzienigheid namens de gemeente de vreugde en het erkentelijk gevoel uittespreken voor de gelegenheid, die baar thans was aange boden, om in een eigen tempel Gode te bidden 'en te ver heerlijken. Hij dankte den Algoede voor den zegen, die op den bouw van het heiligdom had gerustzoodat gelukkig geenerlei letsel den arbeiders heeft getroffen. Indrukwekkend was zijn roepstem om den lof der godsvrucht te brengen aan den Schenker alles goeds. Hij was hier gekomen om zyne landgenooten met die arke uit de volheid zijns harten geluk te wenschenen deed recht wedervaren aan de volhardende pogingen van zoovelen omhoe ook inspannendhet God gewijde werk te doen voortschrijden en voltooijen. 's Hemels zegen over dat werk en over de gemeente afsmeekendebeval hij het Godsgebouw in Hooger hoede aan. Ook nu werd het gesprokene afgewisseld door psalmgezaug en muziek. De waardige voorganger dezer gemeente, Ds. Kogel, betrad hierop den kausel. Met een warm gevoel stemde hij in met de bede, door zijnen voorganger ten hemel gezonden. Met heilige vreugde staarde hij op het door hoogere waarde kost baar geschenk, der gemeente ten deel gevallen. Hij sprak naar aanleiding van den Eersten Zendbrief van Petrus kap. 2, vs. 48, en wekte op, om na don bouw, die in steen volbragt was, voorttegaan met hoogeren bouw, met den bouw des geestesin Christusliefde en godsvrucht. Met aandrang bad bij den Almagtige om bijstand in het Godgevallig werk Zijner kudde; smeekte hij ook 's Hemels zegeu af voor het Koninklijk Huis der Nederlanden en voor het Pruissische Koningshuis en beval hij zijn gemeentenaren in Godes blij vende hoede aan. Het net kerkgebouw waarvoor aan de aannemers, dc heeren Gebrs. van Malsem, allen lof toekomt, is in den golhischen stijl gebouwd. Dc toren is van den grond tot aan de spits 64 el hoog. Zij prykte Zondag met de Nederlandsche, Wur- tenbergscbe, Duitscbe en andere vlaggenterwijl de kerk van binnen eenvoudig maar smaakvol versierd was. H. M. de Koninginde Minister voor de zaken der Herv. Eeredieuet enz., de Staatsraad-Commissaris des Konings in deze provia-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1