Buitenlandsch Nieuws. Zondag 11, werd te St. Anthouy Polder de tot predikant der Hervormde gemeente aldaar beroepen kandidaat W. H. Stoffels bevestigd door zijn vriendde oudste der Leidsche Hervormde predikanten Ds. H. Fangmanmet een leerrede tot grondslag hebbende II Cor, XII: 19c. De nieuwe leeraar aanvaardde 's namiddags zijn bediening met een intreerede over de hooge waarde van het leeraarsambt, naar aanleiding van de laatste woorden, van Efezen IV: 12. //Sommigen tot herders en leeraars." Z. M. de Koning van Beijeren heeft 11. Dingsdag, al vorens de Stad te verlatennog de schilderijen enz. op het Raadhuis met zijn gevolg bezigtigd. Bij de herstemming voor een lid van den Gemeente raad is met 338 van de 491 geldig uitgebragte stemmen verkozen de heer S. A. Meerburg. De heer Mr. M. H. A. Lisman verkreeg 152 stemmen. Het is bekend, dat weinige dagen, nadat de berigten ontvangen waren van de ramp, welke een gedeelte van Mid- den-Java had getroffen de hoofden van het gewestelijk bestuur door de regering zijn aangeschreven om ieder in zijn gewest inteekenlijsten te doen circuleren ten behoeve dergenen welke bij den watersnood have en goed verloren hadden. Inmiddels echter hadden zich ook reeds, hetzij door de bemoeijingen der residenten, hetzij door die van eenige der op Java be staande vereenigingen van handel of weldadigheid, op vele hoofdplaatsen van Java commissiën gevórmd, welke zich de edelmoedige taak ten doel stelden om gelden intezamelen ten behoeve der noodlijdenden en wel om daarmede intekoopen kleedingstukkkenlevensmiddelen en provisiënen die ten spoedigste naar de in nood zijnde plaatsen aftezenden. Zoowel op deze als op geeue wijze werd verkregen het aanzienlijke cijfer van oü7,565,36J opgegeven door den directeur van Finantiën als tot den 5den Junij ontvangen, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood. Onder dat cijfer zijn mitsdien ook begrepen de sommen van 41,000 en 1611, den gouvernements-commissaris ter hand gesteld, door het bestuur van het wéldadigheidsfonds van den Bala- viaschen handelen door de loge de Ster in het Oosten te Batavia. De waarde echter der door den kapitein-titulair der Chinezen te Samarang, BehBeaauw Tjoan, ten behoeve der noodlijdenden in de residentie Bagelen ten geschenke gege ven 2000 picols cargarijst, alsmede die van 280 picols rijst, door eenige particulieren tot beschikking van den resident te Djokjokarta gesteld, is bij het bovengenoemd cijfer niet op genomen. Weinige dagen, nadat den gouvernements-commissaris ter hand was gesteld de hierboven bedoelde som van f 42,611, werd door hem daarvan beschikbaar gesteld 8000 voor Ban joemaas 5000 voor Soerakarta en 2000 voor Bagelen met verzoek aan de betrokken residentenom die gelden te bezigen tot leniging van den nood, vooral van hen, die tot de Christelijke bevolking behoorden. Later werden meer gel den ter beschikking gesteld, met de aanschrijving om die te verdeelenovereenkomstig de door den gouvernements-com missaris te zamengestelde nota van 4 April jl. Het totale cijfer der door hem beschikbaar gestelde gelden bedraagt tot op heden 219,000, verdeeld als volgt: Bage len 104,000; Banjoemas 75,000; Soerakarta 35,0000 Kadoe 5000. Door tusschenkomst der hoofden van het gewestelijk bestuur op Java, werden door eenige vereenigingen van handel of weldadigheid overgemaakt aan geld en kleedingstukken eên waarde van 35,062,68 verdeeld als volgt: Bagelen 5262,80 Banjoemas 8157,80; Soerakarta 10,313,25; Kadoe ƒ850; Djockjokarta 7141,90. Voorts speciaal voor de residentiën Bagelen en Soerakarta een waarde aan kleedingstukken van 3336,93. Ongerekend deze gelden en kleedingstukken werd van verschillende zijden aan de Europesche gemeente te Ban- joemar gezonden een aanzienlijke hoeveelheid kleedingstukken en mondbehoeften, waarvan de waarde niet is kunnen worden opgegeven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 72°, des avonds te 8 uur 62° te 10 uur 60°. Heden Woensdag morgen te 6 uur 50J, te 8 uur 64°, te 12 uur 70°, des namiddags te 2 uur 70°, en te 4 uur 72°. Van den Minister Ricasoli wordt gemelddat deze onder de stukken van graaf de Cavour een belangrijk docu ment zou hebben gevonden dat betrekking had op de ont ruiming der Franschen van Home, en de daaruit te volgen inlijving van die belangrijke stad als hoofdstad bij het Ita- liaansche rijk. Frankrijk zou daarvoor in de plaats bekomen het verlangde eiland Sardinië. Men brengt deze vermeende vondst in verband met de ferme houding van Ricasoli, maar vooral ook met het antwoord van lord Russell in het Lager huis, toen- de afstand van Sardinië aldaar ter sprake werd gebragt. Wat hiervan zij is niet te onderzoeken, en zal voor eerst nog wel niet officieel uitlekken. Als zeker kan men ech ter aannemen, dat de Cavour niet zal hebben stil gezeten, en wel degelijk zal hebben gearbeid aan de volbrenging van zijn zoo schitterend begonnen werk, de vereeniging van ge heel Italië onder één schepter. Welke middelen de groote staatsman daartoe in het werk zou hebben gesteld laat zich gissen, maar welligt zal men wel nooit achter zijn gebeele plan komen. Uit Rome wordt gemelddat men aldaar druk sprak van een notadie als ultimatum door baron Ricasoli aan kardinaal Antonelü zou gezonden zijn en waarbij wordt voor geslagen dat de paus van zijn wereldlijke raagt ten spoedig ste afstand zou doen zullende het Italiaansche gouvernement hem een lijfrente van twee millioen francs 'sjaars in ruil daarvoor uitkeeren. De kardinalen zouden ook in gelijke ver houding daarvoor schadeloos gesteld worden. Graaf Pernottidoor de regering des Konings van Italië met een militaire zending belast, is te Parijs aangekomen. "Victor Emanuel heeft aan de leden der Fransche legatie hooge onderscheidingsteekenen verleend. Graaf de Rayneval is tot kommandeur der Orde van Sint Mauritius en Sint Lazarus de baron d'ldeville tot den rang van officier en de baron de Bourgoung tot ridder dier Orde benoemd. Ook graaf Eduard Piper, zaakgelastigde van Zweden, heeft de insignien der ge noemde Orde ontvangen. Men verzekert te Parijs ten stelligste dat, wanneer bin nen eenige dagen de regering van Z. M. den Koning van Nederland besluiten mogt tot de erkenning van het nieuwe Koningrijk Italië en officieus van dit besluit mogt doen blij ken de markies de Torrearsa zich in hoedanigheid van bui tengewoon gezant naar 's Gravenhage zal begeven. De beroemde hoornist Vivier is door den Keizer van Frankrijk eigenhandig gedecoreerd met het legioen van Eer. De heer Vivier is de gewone gast in de Keizerlijke verblij ven. Hij is een van de fijnste en onderhoudendste babbelaars van onzen tijd, en doet in dit volstrekt niet onder voor Alex. Dumas. Daar hij tevens uitstekend musicus en talentvol com ponist is, geniet hij de vriendschap van een aantal gekroonde hoofden en had zelfs het zoo grillige gemoed van Keizer Ni- colaas voor zich gewonnen. De Messager du Midi deelt de volgende bijzonderheden mede over de deportatie der gevangenen van Toulon naar Cayenne: In den morgen van den 24 Junij vertrok de 39ste zending veroordeelden aan boord der Amazone van Toulon naar Cayenne, liet aantal veroordeelden, welke sedert de op heffing van het bagno naar de strafkolonie werden gezonden, wordt door deze zending op 10,000 gebragt. Wat het bagno van Toulon betreft, dit zal nimmer uitgeput worden, en men zal er niet toekomen den effectieven stand welke op dit oogen- blik 2753 personen bedraagt, te verminderen. Men berekent dat niet meer dan 1000 per jaar het bagno verlaten, terwijl er in dien tijd in" den regel 1000 a 1200 nieuwe veroordeel den worden aangebragt. Het vertrek eener zending naar Ca yenne gaat altijd met zeer merkwaardige en aan het publiek geheel onbekende omstandigheden gepaard. Zoodra het perso neel gekozen is, wordt het in een bijzondere zaal opgesloten, die van het bagno gescheiden is. De ketendie elk gevangene

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2