Buitenlandsch Nieuws. van het secretariaat door een der ledenuithoofde van de veelvuldige daaraan verbonden werkzaamheden billijkerwijze niet kan gevorderd worden, maar tevens in strijd is met art. 14 van het koninklijk besluit van 1 Nov. 1851 (Stbl. N°. 142), en dat dus de gemeenteraadblijkens hare gezegde weigering aan het bestaan eener kamer van koophandel en fabrieken aldaar, het belang van den handel en de nijverheid, zeer wei nig waarde hecht. //Laat de post zoo klein en onaanzienlijk zijn als hij kan, toch is de raensch, die daarop geplaatst hem getrouw vervult, achtingswaardig. Wat zou er veel meer goeds, groots en edels zijn in de wereld indien dit algemeen onder de men- 9chen werd begrepen en beoefend!" Die waarheidvoor krach tige bestrijding ongedeerdduldt de aangename herinnering aan de vijftigjarige uitoefening van het artsenijmengkundig be roep door den heer H. A. Reiche, Apotheker te Leiden. Met het vertrouwen zijner stadgenoolen gedurende zulk een aanmerkelijk tijdsverloop begunstigdis die herinnering op den 30 Julij 1861 voor den heer Reiche zoet en hartverhef- fend. En dat velen hem daarover hun belangstelling toonen, is betamelijk en gepast; - terwijl het wel een buitengewone zegen mag worden genoemddie de wijze en liefderijke Be schikker van zijn lot onzen algemeen geachten stadgenoot in dit opzigt schonk. Het algemeen belang werd ook daar door bevorderd, want in die betrekking vervulde hij een groot deelbijna de helft van dien tijd het lidmaatschap der Plaatselijke Geneeskundige Commissievan welk collegie bij nog de ijverige en zeer bekwame Secretaris is. Dit te waarderen, is edel, is goed, is groot, - en zoo lang het de Hoogste Wijsheid en Liefde behaagt, moge de heer Reiche deelen in de achting en het vertrouwen zijner medeburgers en steeds in zijn eigen hart de overtuiging gevoelen, dat hij niet Ie vergeefs heeft geleefd en de goedkeuring van Hem deelachtig is, voor wien geen verschil geldt, dat de wereld maakt, tusschen groot en klein, maar die alleen let op het beginselwaarmede in het groote of kleine ieder zijn roeping ver vult en in het groote raderwerk ieder werktuig haar plaats beschikt. Het officieel telegram uit Batavia behelst»Zware stort- buijen en stortvloeden houden aan in Bagelen. De schade is groot. Op een berg in het binnenland van Djocjocarta zijn ongeregeldheden ontstaan, die onraiddelijk door de inlandsche hoofden zelve onderdrukt zijn. Geen zaken van gewigt." Uit Batavia wordt gemelddat de berigten van de Z. en O. afdeeling van Borneo steeds van dezelfden aard blijven, - van een nieuwe en ernstige poging om zich van Antasari mees ter te makenis de uitslag nog onbekend. Hier en daar heb ben kleine schermutselingen plaats gehad, die natuurlijk wei nig of niets toebrengen tot het einde van dezen schijnbaren krijg. De volharding onzer officieren en manschappen in een zno afmattenden en ondankbaren strijd is bewonderenswaardig. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 62°. - Zondag morgen te 6 uur 62°, te 8 uur 64°, te 12 uur 64°, 's namiddags te t uur 64°, tp 5 uur 66°, te 8 uur 64°, te 10 uur 62°. Heden Maandag morgen te 6 uur 61-, te 8 uur 66°, te 12 uur 68°, 1s namiddags te 2 uur 70°, te 4 uur 72*. Naar men verzekert heeft de bekende generaal Bosco zich naar Calabrië begeven, oin zich aan het hoofd van den opstand te stellen. Pater Ventura ligt te Versailles gevaarlijk ziek; hij heeft per telegram de zegen van den Paus ontvangen. Het wordt meer en meer waarschijnlijk dat de Koning van Pruissen een bezoek bij Keizer Napoleon in het kamp van Chalons zal brengenzoodra de Keizer aldaar zal aange komen zijn. Donderdag II. is te Reuil in de kerk Napoleon St. Leu een zielmis gelezen voor Koning Lodewijk vader des Keizers voormalig Koning van Holland. Tijdens de Fransche Republiek stond onder de bevelen van den heer Crémieux, lid van het Voorloopig Bewind en Minister van justitiede directeur der nationale drukkerij, welke betrekking toenmaals werd bekleed door den heer Le brun, Hd der Fransche Akademie. De nationale drukkerij had te Londen een buitengewone gouden medaille behaaldmaar er bestond behoefte aan de vernieuwing van haar materieel. De Kamer had geen lust om het daartoe gevorderde crediet te verleenendat 3 a 400,000 francs bedroeg. Toen betrad de heer Crémieux het spreekgestoelte, en na eene schitterende redevoering van twee uren lang verwierf hij de goedkeuring der Kamer op het crediet. De heer Lebrun, zijn ontslag inge diend hebbende, werd vervangen door den heer de St. Georges. Even als alle Ministers van justitie had de heer Crémieux regt op een exemplaar van het boekwaarin al de lettersoor ten zijn vereenigddie op de drukkerij (toeumaals nationale drukkerij) gebezigd werden. Onder het ministerie Abatucci schreef de beer Crémieux, wiens exemplaar was zoek geraakt, aan den Minister, die beloofde er hem een te te zullen doen toekomen. De heer St. Georges kwam het hem persoonlijk bren gen. In den loop van liet gesprek roemde de heer de St. Georges de prachtige inrigting van de Keizerlijke drukkerij: '/Weet gij wel, riep hij met geestdrift uit, dat zonder de Keizerlijke drukkerij de coup d'état (1851) nooit had kunnen plaats heb ben en dat Napoleon III nu geen Keizer zou zijn Den avond voor den coup d'état, ten 8 ure, bragt men mij al de stuk ken waarvan 400,000 exemplaren moesten gedrukt worden om ten twee ure des nachts met een bijzonderen post ie worden ver zonden, ten einde in de twaalf het digtst bij Parijs gelegen departementen te worden verspreid. Ik deed de deuren sluiten riep de werklieden bij elkander en gaf hun te kennen dat de wederstrevenden zouden worden genoteerd. En zieriep de heer St. Georges uitzoo goed is de Keizerlijke drukkerij georganiseerddat alles kwartier voor éénen gereed was." Uit de siaten der laatste volkstelling te Parijs blijkt, dat niet minder dan 23,000 personen zich daar met de plio- tographie of daarmede in verband staande werkzaamheden bezig houden. Hoeveel duizenden moet het aantal gephotogra- pbieerden dan wel niet beloopen. De Semaphore de Marseille meldt, dat de suikerraffineer- derijdie vroeger door de Fransch-Belgische maatschappij werd geëxploiteerd, na reeds bij herhaling in veiling te zijn gebragt, dezer dagen voor 1,270,000 francs is toegewezen aan den heer Florent Emsens, vertegenwoordiger van eenvNeder- landsche maatschappijbestaande uit aanzienlijke handelaars en reeders in Nederland. Men voegt er bij, dat deze nieuwe maatschappij zich voorstelt de raffineerderij Saint Louis bin nen zeer korten tijd weder in werking te brengen. De her vatting der werkzaamheden zal met vreugde begroet worden door de talrijke bevolking van dat kwartier, welker belangen bij de sluiting ernstig hadden geleden. Uit de doofstommen van het gesticht te Hartford in Amerika, is een compagnie Zouaven gevormd, die ook door eene fraaije uniform zeer de aandacht trekken. Uit Berlijn wordt berigt, dat met den lsten October aanstaande eene wijziging zal komen in de vereischten om den graad van doctor in de medicijnen te erlangen. Men zal voortaan bewijzen van bekwaamheid moeten gevenzoodat aan de schromelijke misbruiken welk in dit opzigt bestaan, een einde zal komen. De bullen zullen zullen niet meer te koop zijn. Twee leerjongens uit Muncben, 15 a 16 jaar oud, zijn in de vorige week te Lindau gearresteerd, op het oogenblik dat zij zich over Zwitserland naar Italië wilden begeven met het oogmerk om Victor Emanuel en Garibaldi te vermoor den. Zij waren in het bezit van revolvers en van 500 gulden en maakten van hunne plannen volstrekt geen geheim. Uit Stettin wordt gemeld, dat de eigenaars der suiker fabrieken aldaar sedert eenigen tijd een vijaud bestrijdendie hun een werkelijk groot nadeel toebragt, namelijk de bijen, wier getal sedert, de laatste tien jaren in de omstreken der suikerfabrieken meer dan twintigvoudig vermeerderd is. Zoodra een genoegzaam aantal "bijen dè suikerfabriek is binnenge vlogen worden alle deuren en vensters zorgvuldig gesloten. Voor een .der vensters en wel het helderste, werwaarts de bijen bij voorkeur vliegenwordt een groot vat met heet wa ter geplaatst, waarmede de bijen bespoten worden zoodat zij in het vat neertuimelen. Zij worden vervolgens daaruit ge schept en in suikerpannen gekookt. Op die wijze moeten jaarlijks ongeveer 11 raillioen bijen gevangen en gedood zijn

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2