N°. 436. Dingsdag 30 Julij. A". 1864. a Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u.^42 m.; 12 u. Sm.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58m.;l u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2| u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m,, 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1; over Triest, 6; over Marseille, 9 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 m.lOn.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag t? 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10-1 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel'smorgens van 910 uur. Kaotcor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Uithuister- meeden Mr. J. Lohman Janssenins, en op verzoek pensioen verleend aan den kap. H. van Goudoever, van het 2de reg. infanterie. Vrijdag avond is te Nieuwe Diep aangekomen Z. M. stoomschip Merapi, kommandant kap. ter zee Servatius, den 4 April van Batavia vertrokken. Een tuinman te Apeldoorn heeft aan Z. M. ten geschenke aangeboden een meloen, wegende 23 halve Nederl. ponden. Z. M. heeft die terstond aan den Prins van Oranje in het kamp bij Millingen gezonden. Dingsdag 11. heeft men te Zutphen een begin gemaakt met de werkzaamheden voor den spoorwegbrug over den IJssel; naar men verneemtmoeten de landpijlers met Oct. a.s. zoo ver zijndat zij van den vorst niets te vreezen hebben. In de nabijheid van Harlingenop Koningsbergen, is de gevreesde keelziekte op een onrustbarende wijze uitgebro ken. Twintig personen zijn daardoor reeds aangetastwaarvan vier overleden zijn. De landschapschilder C. Lieste is dezer dagen te Haar lem in den ouderdom van 43 jaren overleden. Een weduwnaar van 70 jaren en een weduwe van bijna 70 jaren oud, beiden gealimenteerden van de diaconie der Hervormde gemeente te Bolswardvan onbesproken zede lijk gedrag en elk een kamertje bewonende in het Diaconie huis, hebben besloten zich door den huwelijksband met elkander te vëreenigen. De meerderheid der leden van de A lgemeene Synode der Nederlandsche Hervormde kerk heeft zich verklaard tegen de afschaffing van het gebruik der Latijnscbe taal bij het eerste gedeelte van het examina der provinciale kerkbesturenen vele spraken daarbij den wensch uit, dat dit gebruik, inzon derheid voor de uitlegkundige collegiënop de Hoogescbolen hersteld of gehandhaafd mogt worden, en de Synode nimmer mogt aannemen de stelling Ecclesia sequitur Academiam. De Algemeene Synode heeft, in aanmerking nemende, dat zij allezins geroepen is, om de belangen der Hervormde school jeugd te behartigen, de Algemeene Synodale Commissie uit- genoodigd, om in overweging te nemen, al en wat er tot be vordering van die belangen, binnen de grenzen der wet op het lager onderwijs van 13 Augustus 1857, zou behooren gedaau te worden, en de Synode van 1862 daaromtrent van hare be schouwingen en advies te dienen. De Algemeene Synode heeft nog met eenparige stemmen als haar gevctelen uitgesproken, dat op het gebied der kerkelijke armenzorg abnormaal betrekking heeft tot den toestand der diaconiëndie gesubsiedieerd zijn of met burgerlijke besturen overeenkomsten hebben aangegaan of vereenigd zijn (Art. 15 diaconie-reglement); maar dat hiervan moeten onderscheiden worden illegale handelingen van diaconiëndie in normalen toestand zijn, maar de bepalingen van het diaconie-reglement niet naleven. De Synode besloot tot een aanschrijving aan de kerkeraden ter handhaving der bepalingen van het diaconie reglement en tot het inroepen van de tusschenkomst der re gering, ter betere regeling van de armverzorging en bevor dering der goede verstandhouding tusschen de burgerlijke eu kerkelijke armbesturen. Onder de gemeente Grouw in Zeeland is aan een eiken boom hangende gevonden het lijk vau een onbekend persoon, dat de kenmerken droeg van reeds gedurende eenigen tijd in dien toestand te hebben verkeerd. Volgens geruchten zou bij den heer Hallo te Nijmegen het plan bestaanom aldaar een gasfabriek opterigten, ten einde in concurrentie te treden met de aldaar gevestigde fa briek van de beeren Schretlen en C°. Uit'Nijmegen wordt berigtdat de tent van het natio naal zangersfeest in den tuin van het kasteel Bat-ouwe-zate zoo goed als gereed is; de brug, welke het Valkhof met den tuin verbindt, is gelegd en het ensemble der toebereidselen belooft veel goeds. LI. Donderdag werd aldaar de nieuwe con cert- en societeitszaal //Concordia" ingewijd, waartoe de heer Hallo eigenaar van het kasteel bet muziekcorps van het reg. rij dende artillerie had uitgenoodigd. De zaak voldeed uitstekend en het feest werd besloten met een bal. De leden der kamer van koophandel en fabrieken te Goes hebben hun betrekking nedergelegd op grond, dat de kamer sedert October II., ten gevolge van het vertrek van den heer C. H. Schetsberg naar elderszonder secretaris isen zich tot heden geen geschikt persoon voor de gratis waarneming' dier betrekking heeft aangeboden; terwijl de gemeenteraad wei gert een som van 50 ter bezoldiging van een secretarisuit de gemeentekas toelestaan; dat de voortdurende waarneming

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1