Buitenlandsch Nieuws. O O van de aardige poses en zijn koddige verliefdheid op de vrouw van zijn zoonde 3de om de losheid, waarin hij zijn rol ver vulde en de 4de om het komische karakter van den niets beduidende kantoorklerk, die in de grootste nonsens den ver heven dichter wil aangeven. Van de dames verdienen Mw. Dom- hof als Mw. Werner, Jufvr. v. d. Finck als Amalia, Mevr. Lorjé als Charlotte onze aandachtieder dezer hield goed vol in hun spel en deden het geheel naar waarde uitkomen. Zal Onzin C°. steeds voldoen, ook het aardige nastukje brengt het publiek in een pleizierige stemming en hoogst voldaan verliet ieder de tamelijk wel bezette tent. In het nastukje, Koppigheid enz. brengen wij ons kompliment aan onze oude kennissen Mej. Christ. StoetzMej. v. d. Finck en den heer Hermans; wij zullen deze later nog wel eens ontmoeten. Tot onze vreugde was de Stads Schouwburg op de Oude Vest gisteren avond druk bezocht. Verbied ons de plaatsruimte over den Joodschen Wandelaar te spreken, wij durven dit stuk gerust en om spel en om decoraties aanbevelen, jammer dat het prachtige achterdoek in het tafereel het ballet niet beter kon doen uitkomen. Zouden de eigenaars van het locaal ook niet eens wat willen doen, om zoodanige decoratie beter doel te doen treffen? de instandhouding van het Leidsche tooneel kan hen toch ook niet onverschillig zijn. X. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag namiddag te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 62°. Woensdag morgen te 6 uur 63°, te 8 uur 68°, te 12 uur 72°, 's namiddags te 2 uur 70°, te 4 uur 66. De gewone berigten uit Italië hangen een treurig tafe reel op van de wreedheden door de roovers en reactionnaire benden in de Napelsche provinciën gepleegd. Waar zij ver schenen, kenmerkte hunne verschijning zich door moord, dood slag, brandstichting en plundering. Hun gruwelen doen den ken aan die der middeleeuwen. De bevolking, hierover ten hoogste verbitterd, heeft een betreurenswaardige weerwraak uit geoefend op de manschappen dier benden die door de natio nale garde en de troepen gevangen zijn genomen. Velen hunner zijn vermoord nadat het volk ze ontrukt had aan de soIda: ten, die hen vergeefs trachtten te redden. Men beseft dus ligtelijk hoe noodig het is aan die gewelddadigheden een einde te maken. De maatregelen van generaal Cialdini zullen krach tig zijn. Uit Rome wordt het volgende geschreven: Toen de gouverneur van Albano den vorigen Zondag zich naar de mis wilde begeven, zag hij, bij het verlaten van zijn hotel, dat een groote Italiaansche vlag over zijn hoofd wap perde. Hij riep hierop den brigadier der gendarmerieom het revolutionnaire symbool te laten wegnemen. Doch deze merkte hem op dat hij slechts twee gendarmes ter zijner beschikking had en het dus niet voorzigtig zou zijn, een vijandige bevol king op die wijze te provoceren. De gouverneur zag de juist heid dier redenering in; maar wat te doen? Eindelijk wendde men zich tot den Franschen bevelhebber en verzocht hem de vlag te laten wegnemen. //Dit kan ik niet," zeide deze//Vic tor Emanuel is door den Keizer als koning van Italië erkend." //In dit geval," antwoordde de gouverneur, //heb ik geen ver stand meer van de zaken. Want wat is dan de Paus?" - *De Pau9? ja, dit is waar, dat is heel juist. Welnu, er kan op de zaak iets gevonden worden. Om den Paus zal ik de vlag laten wegnemen; maar om onzen verhoven bondgenoot zal dit met alle militaire eer geschieden." Zoo gebeurde het ook: onder het aanheffen van muziek en met de gebruikelijke mili taire eerbewijzen verdween de vlag. Men zegt, dat Garibaldi op het eiland Caprera uitgestrekte goud- en kopermijnen heeft ontdekt. De studenten te Leipzig, aan welker hoogeschool Oscar Becker zijn studiën voortzette, hebben den Koning van Pruis- sen een adres van gelukwensching gezonden. Bij de krooning9plegtigheden voor den Koning van Pruis- sen te Koningsbergen, den 18 October te houden zullen alle Europesche vorsten worden uitgenoodigd persoonlijk tegenwoor dig te zijn, of zich door buitengewone gezanten te doen ver tegenwoordigen. I De geestelijkheid in Tyrol heeft last gegeven, dat geen gebeden meer voor den Keizer in de kerken zullen worden opgezonden. Bij de ter aarde bestelling van het lijk van den overle den Nederl. consul-generaal te Frankfort, de heer Rigaud tradnadat de geestelijkheid de gebruikelijke plegtigheden had volbragt, uit de omstanders iemand nader en verzocht in ge broken Duitsch verontschuldiging wegens zijn slechte kleede ren, daar hij zich op reis bevond. Vroeger toegevoegd aan het Nederl. gezantschap te Frankfortvertegenwoordigd hij dit hof en van Turkije en Griekenland. (De heer Dubois.) Als oud vriend van Rigauddie aan hartkramp overleden was, nam hij het woord. //De wereld heeft Rigaud veroordeeld thans zal God rechtsprekenen God doet geen uitspraak naar lastertaal, maar naar handelingen. Rigaud had gezegend ge arbeid; zegenrijk voor Frankfort, voor geheel Duitschland, voor het verkeer tusschen Frankfort en de Nederlanden. Mijn edele vriend Rigaud, de laster zal niet zegevieren Uw naam zal in de toekomst zoo hooggeplaatst en geacht zijn als hij dit reeds in mijn hart is. Vrede zij u De regering van Venezuela heeftop het dringend adres van het adres van het commité van Spaansch-Amerikaansche fondsenhouders, geantwoord, dat. de tegenwoordige toestand der republiek de regering buiten staat stelt om 25 pCt. van de tolrechten aftestaan ten behoeve van den intrest der buiten - land9che schuld; doch zij geeft tevens de verzekering, dat zij middelen beramen zal om aan hare finantieele verbindtenissen te voldoen. OFFICIEEL NIEUWS. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 25sten Julij 1861, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Benoeming eener commissie in zake het Stedelijk Ziekenhuis. 2°. Voordragt om den lagen Rijndijk, voor het gedeelte waarvan het onderhoud bij deze gemeente is, met grind op te maken. 3°. Verzoek van F. Yosac. s., tot verhooging hunner belooning. 4°. Voorstel tot het maken van uitpaden voor de ingelanden der Huiszitten- en Meeslou- wepolders. 5°. Verzoek van W. M. Haccoütot het onbeplant laten van een strook gronds langs het Utrechtsche trekpad. 6°. Adres van C. Bronsgeestom schadevergoeding voor het gemis van grasgewas. 7°. Adressen om afschrijving van plaatselijke directe belasting over 1861van a. Vrouwe O. C. S. van Swinde- ren, Wed. Star Numan b. de Erven P. van Hartropc. C. van den Aardwegh als erfgename van wijlen W. A. van Damd. A. L. van Heusdene. II. Kramer; G. H. G. van Oerle, g. P. Stallinga; h. J. Lieber; i. de Wed. J. J. van den Berg, geb. Boudri. 8°. Adres van T. W. van Hartrop, lot het leggen van een duiker. - 9°. Rekening over 1860, van a. de gemeente-apotheek; b. de Vereenigde Gast- en Leproos huizen. - 10°. Verordening op den ijk van het boter-vaatwerk. De Burgemeester, hoofd van het Gemeentebestuur van Leidendoet te weten, dat aan den Ontvanger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 16en Julij in vorderbaar verklaard, Kohier voor de belasling op het perso neel over het dienstjaar 1861 en 1862, houdende aanslagen voor de Wijken 3 en 4terwijl ieder verpligt is zijnen aan slag, op den bij de wet bepaalden voette voldoen. Aan Burgemeester en Wethouders is vergunning aange vraagd 1°. door J. P. Koppeschaar en C0., raanufactuurver- wers wonende alhier, tot het doen daarstellen van twee verwketels in hunne fabriek, gelegen in de Pakhuisstraat, geteekend Wijk I IT, N°. 236; 2°. door Teunis Wilhelmus van Hartrop, fabrikant, binnen deze gemeente woonachtig, tot het doen plaatsen van twee ketels in zijn fabriek op het Galgewater, Wijk I, N°. 98a, en 3°. door Jan van der Lelie, goudsmid, mede alhier woonachtig, tot het doen plaatsen van een goudsmidsfournuis in het huis op de Langebrug, getee kend Wijk IV, N°. 511. De eigenaars en bewoners van de naastbijgelegen en be lendende panden zijn ten opzigte der informatiën de com- modo et incommodoopgeroepen, om zich in hun belang te vervoegen op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag 25 Julij aanst., des voormiddag9 ten 11 ure.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2