N°. 432. Donderdag 25 Julij. A°. 1 Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eikei regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2i u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 30 m., 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m.. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-ïndische Landpost. Over Southampton, 1; over Triest, 6; over Marseille, 9 van elke maand. Riïks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van S 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z, M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan C. J. Bax van Dongen als burgemeester van Heusdenbenoemd tot off. van gezondheid 3de kl. bij de Ned. zeemagt G. F, Bochat en overgeplaatst bij de art. in Oost-Indie den 2den luit. M. A. Kuytenbrouwer van het 3de reg. vestingartillerie. H. M. de Koningin heeft 100 loten genomen in de Nationale verloting van voorwerpen, afkomstig van de ten toonstelling van nijverheid. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dings dag den 30 dezer niet plaats hebben. Men verwacht in de residentie een gezantschap van den Bey van Tunisbelast met aan Z. M. den Koning aantebieden het grootkruis der orde van Tunis, die slechts aan vorsten wordt verleend. Wij bezochten Dingsdag het Cirque van den heer E. Wollschlager, dat ons altijd tot zich trekt door de kunstver- rigtingen. Bij ons binnenkomen trof reeds dadelijk onze aan dacht dat de weezen toegang hadden verkregen en verheugde het ons dat de grootmoedige directeur ook het arme wees kind een uur van genoegen gunt, en hem als den blijde onder de blijden doet zijn. Doch waar zullen wij beginnen een gunstigen indruk gaf reeds de manoeuvre der 8 dames in het costuum van Char les IV, welke dames prachtig waren gecostumeerd; daarna trad op Mile. El. Péres met dansen, poses en elevations te paard welke dame de meeste bevalligheid in hare verrigtingen en houdingen ten toon spreidde; niet minder voldeed den heer Joseph Schreiber, die in forsche nieuwe toeren de belangstel ling van het publiek won. Wat menschen vermogen op dit gebied kunnen wij begrijpen, doch al onze verwon dering moeten wij wijden aan den vasten wil van den mensch, die het dier, het dikwerf zoo koppige paard weet te dresseren. Het paard Lady, gedresseerd door den heer Smith vond dan ook den meesten bijval en liet het publiek luide hare goedkeuring blijken. Zijn de verrigtingen van den heer J. Bond hoogst kunstig te noemen door de zekerheid zijner bewegingen, wij zien deze kunsttoeren meest met eenige vrees en zijn blijde wanneer de vertooner er heelhuids afkomt. De verrigtingen van den heer Neisz in zijn gedaanteverwis- selende toeren zijn zeer aardig en hij gaf ieder karakter ge trouw terug. Den heer Felice Napoli brengen wij onzen groet over zijn heerlijke poses op een schopkoord. De heer Th. Glasenap komt onze volle bewondering als prima-forcerijder toe, zijn vlugheid en stoute sprongen over, op en van de vaste brug getuigen van kracht en moed, doch niet minder verdient Mevr. B. Massolla onze bewondering, vooral bij haren laatsten rid en het grenst aan het ongeloofelijkehoe die dame in een vliegenden ren op dat ééne lieve kleine voetje kan staande blijven. En nu volgt de heer E. Wollschlager, die het paard Mansouris opbragthier zagen wij proeven van de hoogste rijkunst, en wij weten waarlijk niet wat wij moesten bewonde ren of de gehoorzaamheid van het vurige dier of den vasten wil van den berijder, die het edele dier alleen met zijn knieën bestuurde. Geen wonder dan ook dat de heer Woll schlager werd teruggeroepen. - Nog vol bewondering over het voorgaandewerden onze lachspieren toch in beweging ge- bragt door den hoedendans van de beide Clown's. Vervolgens de forsche toeren van Mev. Glasenap, die, naar het schijnt, met haar man wil wedijveren; wij begrijpen niet, dat een vrouw, bezield met zooveel zachter gevoel dan het onze, zoo veel moed en vastberadenheid kan aan den dag leggen; de zekerheid van hare sprongendoor 26 met papier bespannen hoepelshet gracieuse van hare houdingenalles verpligt ons haar, de groote kunstrijderesse, den meesten lof toetezwaaijen. Het spectakel werd besloten door een groote pantomime: de Berggeest; en hadden wij hierin gelegenheid de vlugheid der. paarden en den moed der berijders te bewonderen. De tent was goed bezet en wenschen wij den heer Wollschlager het meeste succes van harte toe. Er is veel onzin in de wereld, maar toch noemen wij het niet onzinnigdat de heer van Lier een type ten tooneele brengt, die waarschijnlijk in het werkelijke leven bestaat. Het is ons niet gegeven over het blijspel: Onzin C°. te spreken en als wij ons dan alleen tot de uitvoering bepalen. In den hoofdpersoon Onzin herkenden wij iemand, elders woonachtig zoo volmaakt en zoo juist in al zijne bewegingen, spreekwij zen en omgang, dat wij tusschen den vertooner en den persoon moeijelijk eenig onderscheid zouden kunnen aangeven: 't is of het broeders zijn van hetzelfde huis en dat zal toch wel zoo, niet zijn. In dit vrolijke stukje munten uit de heeren B. van Lier, II. Lorjé, Potharst en van Biene de le. in de hoofdrol en zijn magnifieke persoonschildering, de 2de, in het volhouden

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1