Buitenlandsch Nieuws. 4en, op voorstel van het raadslid den heer B. F. Krantz, be sloten, dat ten spoedigste aan HH. Burgemeester en Wet houders zou worden opgedragen het opsporen van de oorza ken en middelen van herstel van het troebel waterin het be lang eener betere waterverversching van stads grachten. Uit Duitschland zijn aanzienlijke bijdragen geleverd voor den opbouw der nieuwe Hoogduitsche kerk te's Hage, die bijna voltooid is. Volgens de getuigenis van liedendie Oscar Becker te Men verneemt dat het bataillon inf. alhier in garnizoen eerlang deel zal nemen aan de gecombineerde manoeuvres, welke door het garnizoen van 's Hage in de vlakte bij Waas dorp zullen plaats hebbenook het bataillon van dit regement te Delft in garnizoenzal daaraan deelnemen. Het bat. alhier zou telkens per spoortrein tot 's Hage en terug moeten wor den vervoerd. Met de 4 bataillons van het reg. grenadiers en jagers, zullen aldaar alsdan vereenigd zijn 6 bataillons infanterie, 1 regement kavallerie en ééne batterij veldartillerie. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag namiddag te 5 uur 72°, des avonds te 8 uur 68°, te 10 uur 64°. Zaturdag morgen te 6 uur 61°, te 8 uur 70°, te 12 uur 76°, 's namiddags te 2 uur 78°, te 4 uur 78°. Brieven uit Rome houden het voor zeker, dat een aan slag op het leven des voormaligen Konings van NapelsFrans II, beproefd is, volgens sommigen, door een jongen boer uit Terra di Labore, volgens anderen door een jeugdig geestelijke van de orde der Minoritendie den vorst den dood gezworen zou hebben toen deze een constitutie uitvaardigde, en daar door toonde voor den drang der vrijzinnige partij te wijken. Wat hier van zijn moge, Frans II legt, altijd volgens die brievensedert dien mislukten aanslag een zoo kinderachtige vrees aan den dag, dat zijn jeugdige en moedige gemalin er den spot mede dryft. Uit Rome wordt berigtdat de Romeinsche kwestie waarschijnlijk spoedig zal vereffend worden, door het aanne men eener gemengde bezetting van Franschen en Italianen te Rome, met verheffing der stad tot hoofdstad van Italië. De Nederlandsche consul-generaal te Frankfort, Rigaud is 11. Dingsdag ten gevolge van een aanval van beroerte plotseling overleden. De Badensche dagbladen deelen den volgenden eigen- hanaigen brief mede, Maandag door den Koning van Pruissen aan den burgemeester en den gemeenteraad daar ter stede ge- rigt: "De ondubbelzinnige bewijzen van oprechte deelneming, mijnaar aanleiding van den roekeloozendoor Gods even wonderbare als genadige beschikking zonder gevolg gebleven Maandag tegen mij gepleegden aanslagdoor de autoriteiten en de inwoners dezer stad gebragt, hebben mijn ontroerd hart goed gedaan en het gevoel van diepe smart verzacht, hetwelk dit bewijs van zich steeds verder uitbreidende veront- zedelijking en minachting van goddelijke en menschelijke wet ten in mij te weeg moest brengen. Terwijl ik dus uit de vol heid mijns harten den burgemeester en den gemeenteraad, alsmede de hurgerij, door dezen mijn dank betuig, en de Koningin, mijn gemalin, zich hierin met mij vereenigt, heb ben wij voor de armen der stad de hiernevens gaande 2000 gulden bestemdmet de verdeeling waarvan de genoemde autoriteiten zich wel zullen belasten. - Baden Baden, 15 Julij 1861. - (get.) Wilhelm. Met toestemming des Konings zal de genoemde som den grondslag van een Koning Wilhelms stichting uitmaken, de interessen van welk fonds jaarlijks op den 13 Julij onder waardige en nooddruftige huisarmen zullen worden verdeeld. Ren ongenoemd liefdadige heeft het bedrag der gift reeds met 1000 gulden verhoogd, en een buiten Europa gevestigd, zich thans daar bevindend vreemdeling insgelijks 1000 gulden voor de armen en 1000 gulden voor de Evangelische Kerk geschonken terwijl de stedelijke regering bovendien voorne mens is het fonds met 1000 gulden uit de gemeentekas te vergrooten. Leipzig hebben gekendwas hij een zeer vlijtig studentdie een paar academische prijzen heeft behaald, een van welke hem is verleend wegens een vertoog, betreffende het constitu tioneel beheer der Staten. Men merkte tevens op, dat hij zekere schuwheid bezat, welke ten slotte een treurigen invloed heeft gehad op zijn denkvermogen. Dat hij echter geen ander doel heeft gehad, dan om den Koning omhals te brengen, kan bezwaarlijk in twijfel worden getrokkenevenmin alsdat hij geheel alléén tot het besluit is gekomen om dit misdadig op zet te volvoeren. Dit heeft nog te meer grond van waarschijn lijkheid, wanneer men in aanmerking neemt dat hij tot geen enkele studenteu-vereéniging behoorde. De broeder van Oscar is een kweekeling der Polytechnische school te Dresden. Volgens berigten uit Baden-Baden is de Koning thans volkomen hersteld. Naar luid van mededeelingen uit Baden-Baden zal de zaak van Oscar Becker niet voor September in behandeling komen. Algemeen wordt door de rechtsgeleerden aldaar beweerd, dat Becker niet ter dood zal veroordeeld worden. Het sedert eenigen tijd loopend gerucht dat de Oosten- rijksche Minister van Finantiënde heer von Plener, zijn ont slag gevraagd heeftis tot heden ongegrond. Wanneer het Duitsche Ministerie in het Hongaarsche vraagstuk het onder spit delven mogtdan voorzeker, zou die Minister een der eersten zijn die hun portefeuille beschikbaar stelden maar overi gens bestaat daartoe bij hem geen grond. Hij heeft gedurende de zitting van dit parlement getoond een rondborstig en con stitutioneel man te zijnen zal het zoo lang mogelijk met het tegenwoordig kabinet uithouden. Slechts op één klipdie in zijn persoonlijke inzigten gelegen iszou hij schipbreuk kun nen lijden; hij heeft namelijk het plan ontworpen, om aan de nationale bank het te vernieuwen privilegie zoo duur mogelijk te verkoopen, en nu kan niemand het wel ten kwade duiden, dat een Minister de gelegenheid aangrijpt om den schuldenlast van den Staat te verligtenmaar daarbij heeft hij beginselen ontwikkeld die hem niet alleen de openbare vijandschap der directeuren en aandeelhouders van de bank, maar ook van allen die van deze instelling afhankelijk zijn, op den hals zouden kunnen halenen het aantal van deze is in Oostenrijk onder alle standen groot, zoodat deze partij wel eens een zoo sterke oppositie in het leven zou kunnen roepen, dat de por tefeuille des Ministers van Finantiën daardoor in gevaar ge bragt wierd. In den Oostenrijkschen rijksraad trekken de meeste aan dacht 12 Ruthenische boerendie op twee banken in het centrum gezeten zijn. Zij hebben sedert 29 April, toen zij voor het eerst zitting namen, nog altijd dezelfde kleederen aanzij zien er dan ook zoo onzindelijk uitdat niemand gaarne in die buurt zit. Sommige Afgevaardigden verhalen daarvan wat verschrikkelijke dingen. Deze boeren wonen niet alleen alle openbare zittingen van den rijksraad getrouwelijk bijmaar ontbreken ook nooit in de afdeelingenhoewel zij geen woord verstaan van alles wat er gesproken wordt. Wat zij uitvoeren buiten de zittingen begrijpt niemand j men weet alleen dat zij in zeker klooster gehuisvest zijn en zoo zuinig leven, dat zij op hun dagelijksche toelage van ff. 10 9 fl. besparen. Op alle gedrukte geschriftenprotocollen en rap porten die rondgedeeld wordenmaken zij jagt, en hebben daarvan reeds meer dan een wagenvracht bijeen. Een der meest belangrijke berigten uit Amerika ont vangen, is de aankomst van den Great-Eastern te Quebec; de vreesdat het gerucht omtrent het vergaan van het schip zich zou bevestigen is dus gelukkig geweken. Op de Necker- son's Wharf te Boston, is een hevige brand ontstaantien schepen zeventig woningeneen zoutpakhuis met zoutmolens enz., zijn een prooi der vlammen geworden: de schade wordt op 1,000,000 dollars geschat. Berigten uit Noord-Amerika behelzen dat de oorlogs zuchtige geestdrift van het Noorden door de aanvragen van den president Lincoln om geld en troepen alles behalve ver minderd is. Bij de viering van den 4 Julij te Washington defileerden 22 regimenten uit New-York voor den president. De bondstroepen hebben zich in voorwaartsche beweging naar Virginie begeven,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2