Buitenlandsch Nieuws. Sling voor het eerst na zijne troonsbeklimming de stad Haar lem, of liever de tentoonstelling, met een bezoek vereerd. Te kwart over drie uur is Z. M. naar de Hertekamp gere den heeft gedurende vijf minuten zijn aandacht aan de bloe mententoonstelling geschonken en is te half vier uur weder naar 's Gravenhage vertrokken. Maandag namiddag te 2 uur is H. M. de Koningin bij het stationsgebouw aangekomen en onder het gejuich der menigte naar de Tentoonstelling gere den. Men verzekert, dat het kinderfeest, hetwelk hier op Vrij dag a. s. gehouden zal worden, door de tegenwoordigheid van onze beminde Koningin vereerd zal worden. De tentoonstelling van de Maatschappij van Nijverheid wordt dagelijks met onverdeelde belangstelling door duizenden be zocht. Algemeen roemt men de inrigting der zalen, de schik king der voorwerpen, de zindelijkheid en de uitnemende orde die er heerschen. Opmerkelijk is de bedaarde vrolijke stem ming die thans te Haarlem heerscht; bij al de reeds gegeven feesten heeft men niet slechts van geen enkel ongeluk ver nomen, maar ook niet de geringste onaangenaamheid, door dronkenschap of vechtpartijen, valt er voor; zelfs schijnt het of er minder dronkenschap op straat gezien wordt dan op gewone dagen. De politie heeft niets te doeneen enkelen dragonder te paard is in staat duizenden van opgeruimde en zingende menschen niet in bedwang te houden want daar is geen sprake vanmaar om hier of daar de noodige ruimte te maken. Alles is hier thans gulle vrolijkheid en eensge zindheid welvaart en gezondheid bijna alle particulieren heb ben logeergastende logementen zijn opgevuldgewis zal de Haarlemsche tentoonstelling van het jaar 1861 den band ver sterken die de Nederlanders onderling verbindt en nog na jaren de aangenaamste herinneringen opwekken bij allen die onze goede stad thans bezoeken. Onder de punten van beschrijving voor de 10de alge- meene Vergadering der Vereeniging ter bevordering van fa briek- en handwerksnijverheid in Nederland, welke den léden Augustus aanstaande, te 's Gravenhage zal worden gehouden, komen de volgende voor van de afdeeling Leiden 1°. Dat het hoofdbestuur, namens de vereenigingbij de bevoegde magt aandringe op eene herziening van het bestaande stelsel van rijks- en plaatselijke belastingen en wel in dier voege, dat belastingen op voorwerpen van verbruik (accijnsen) uitsluitend geheven worden door het rijkdat in het. belang van handel en nijverheidde tolliniën worden afgeschaft en -dat, door den afstand van de voordeelen, die 's rijks schat kist geniet uit de heffing van directe belastingen, voor zoo veel noodig en dienstig, de gemeenten in staat worden gesteld in hare behoeften te voorzien. 2°. Aan den Koning, bij adres, te verzoeken: dat alle las ten en belemmeringen die de nationale nijverheid verhinderen om met de buitenlandsche te kunnen mededingen, door den magtigen invloed van regering en volksvertegenwoordiging worden weggenomen alvorens de regering de bescherming ont- trekke, die de Nederlandsche nijverheid nog geniet. Bij de opening der stembriefjes, ter verkiezing van acht leden voor den Gemeenteraad van Leiden is gebleken dat 449 stembriefjes zijn ingekomen, en dat bij volstrekte meerderheid van «temmen zijn benoemd de HH. H. P. C. Stoffels met 412 P. L. C. Driessen met 390, B. F. Krantz met 388, M. A. Kluit met 355, S. J. Ie Poole met 337, Mr. H. Cock met 302 en A. Librecht Lezwijn met 265 stemmen. Een herstemming zal plaats hebben tusschen de heeren S. A. Meerburgmet 171 en Mr. M. H. A. Lisman met 159 stemmen. De overige stemmen waren uitgebragt op de HH. Mr. J. E. Goudsmit 83, Mr. H. Obreen 81, J. J. van Wensen 69, W. C. Baert 57, Mr. J. T. Buys 45, A. C. Leembrug gen 41, Mr. J. C. Bucaille 38, J. Scheltema 32, Dr. W. G. Pluygers 29. Dingsdag morgen reed een gezelschap uit den arbei dersstandin het vooruitzigt van een vrolijken dag, vanhier naar Zeist. Op den weg van Utrecht naar Driebergen brak een as van het rijtuig, met het ongelukkig gevolg dat een der personen, een oppassend huisvader zijn been brak, en zijn trouw (wn het hoofd werd gekwetst. Woensdag morgen had een stukadoor op het Raadhuis alhier werkzaam, mede het ongeluk van het steiger te vallen en zijn arm te breken. Een regeringstelegram gedagteekend Buitenzorg 31 Mei 1861, luidt: //Geen bijzonder nieuws." Men leest in het Bataviaasch Handelblad: Op het oorlogstooneel in de Zuid- en Oosterafdeeling van Borneo is alles in een niet zeer bevredigend statuquo. Men verwacht nieuwe aanvallen van den kant des vijands. In den laatsten tijd heeft hij zich tot onbeduidende strooptogten be paald waar het tot een ontmoeting met de onzen kwambe hielden deze de overhand. De zeeroovers in den Molukschen Archipel zetten hun misdadig bedrijf voort, doch worden overal met ijver opge spoord en vervolgd. In de residentiën Rembang en Bagelen hebben de over stroomingen, die zich nu en dan herhalen, nieuwe schade aangerigt. Z. Exc. de Gouverneur-Generaal, die eerst het voor nemen had reeds in Junij het beheer aan den vice-president van den Raad van Indie overtedragen, is, naar men zegt, door de overweging, dat hij in dien tijd des jaars gedurende de mailreis van de hitte veel te verduren zou hebbenver leid geworden tot September te blijven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag namiddag te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur 66°, te 10 uur 64°. Woensdag morgen te 6 uur 63°, te 8 uur 68°, te 12 uur 70°, 's namiddags te 2 uur 70°, te 4 uur 72°. In Italië houdt de Senaat zich bezig met het plan der leening van 500 millioenterwijl de Kamer van afgevaardig den zich ernstig bezig houdt met de zaken der Zuidelijke pro vinciën. De Koning van Napels heeft openlijk het opperhoofd der rooversbenden Chiavone gedesavoueerd de generaal Cialdini, voorzien van de noodige volmagt, is belast met het ten onder brengen van de roovers die het Land verwoesten. Ongetwijfeld is deze provincie het lastigst om te regeren van geheel Italië; de graaf van San Martino heeft, naar men zegt die taak mede reeds opgegeven. Te Rome wordt de toestand van dag tot dag ingewik kelder. De Fx-ansche soldaten hebben dagelijks vechtpartijen met die van de Pauselijke Regering. De officieuse Fransche dagbladen melden, dat het verschil, hetwelk gerezen was tusr schen den generaal de Goyon en den heer de Mérode, naar genoegen der beide partijen was geschikt. Men zal wel ver gunnen er niets van te gelooven. Het behoort evenwel tot de gebruiken der Fransche politiek, om te verzekeren dat er een volmaakte overeenstemming heerscht tusschen den bevelhebber van het bezettingskorps en de Ministers van den H. Stoel. Wanneer de Franschen te Rome blijven, ondanks de Italianen en ondanks den Pausdan schiet hun niets over dan in stilte de beleedigingen te verdragen, hun door den H. Stoel aan gedaan. Te Rome is op nieuw een som van een millioen, als op brengst van den St. Pieterspenningontvangen terwijl men op aanzienlijke bijdragen van de Spaansche geestelijken en kloos ters hoopt, tot het houden van toezigt over de inzameling waarvan zich een Franschman, de abt d'Alzonin Spanje be vindt. Verder zegt men, dat verscheiden meesterstukken hei melijk naar Engeland gezonden en daar tot zeer hooge prijzen verkocht zijn, de opbrengst van welke verkoopen voor den Paus bestemd zouden wezen. Vooral spreekt men van een ver zameling van oude teekeningenwaaronder een van Titiaan die voor de som van 1000 p. st. door het Britsch museum zou zijn aangekocht. Naar luid der jongste berigten uit Konstantinopel, heeft de Sultane Valide het voetspoor van den nieuwen Sultan ge- gevolgd. In plaats van haar pensioen in zijn geheel in ontvang te nemenheeft zij verklaarddaarvan ten bate der schatkist afstand te doen, en niet een half millioen maar slechts 50,000 piasters per maand te willen genieten. De Sultan heeft 400 paarden uit de Keizerlijke stallen afgestaantot het bespannen der batterijen artillerie. Twee zee-officieren van hoogen rang

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2