Buitenlandsch Nieuws. Snaar wel een matroos van een in de Wijnhaven liggend schip die Maandag morgen van boord was gevallen. Maandag avond werd H. K. nog vermistalleen heeft men een paar zijner kleedingslukken aan de vaart gevonden. Nadat door de directie der te Gouda gevestigde stearine- kaarsen-fabriek besloten wasom haar werklieden voor reke ning dier inrichting de tentoonstelling van nijverheid te Haarlem te doen bezoeken is Zondag morgen reeds vroeg een gedeelte dier arbeiders naar genoemde plaats vertrokken alwaar hun na het bezigtigen der tentoonstelling, van wege de directie hunner fabriekeen goed diner met een halve flesch wijn per hoofd werd aangeboden terwijl ten einde in kleine behoeften te kunnen voorzienaan elk persoon daarenboven nog eenig zakgeld is verstrekt. Zondag a. s. gaat de tweede helft der arbeiders eveneens naar Haarlem. Als een uitmuntend middel om den werkman met den vooruitgang der nationale nijver heid bekend te maken, en bij hem op het zien daarvan een gepasten naijver op te wekken mag deze handelwijze wel ter navolging worden aanbevolen. Laatstleden Vrijdag vervoegden zich ten huize van den heer van Elkbezitter eener stoommeelfabriek in de Beukeslraat te Zutphende burgemeesterde commissaris van politie en 2 agenten, van welke de eerste, nadat de voorlezing was gedaan van een ministerieel stuk de onmid- delijke sluiting der fabriek gelastte. Daar de eigenaar zelf afwezig wasverzocht zijn broeder om uitstel tot den vol genden dagmaar dit werd geweigerd en de burgemeester gelastte den commissaris de uitvoering van het genomen be sluit. De broeder des heeren van Elk deed echter oogenblik- kelijk de fabriek stilstaanen nu leest men op een met groote letters gedrukt billetdat voor het winkelhuis hangt //Op bevel van den burgemeester is deze fabriek gesloten." Wat er van de zaak is, weet men niet recht. Wel hebben de buren veel last en wordt het zitten in de tuinen der na burige huizen onmogelijkeven als het ophangen van wasch- goed, dat bij sommige winden niet helder voor den dag komt, maar zoolang de eigenaar zich aan zijn concessie houdt en de inspecteur der stoomfabrieken geen aanmerkingen op de machines maakt, meent men, dat hem niet belet kan worden met zijn werkzaamheden voorttegaan. Daar nu de affaire des heeren van Elk geheel stilstaatvreest mendat er aanlei ding zal zijn tot een proces om ruime schadevergoeding, te meer daar ook al zijn principalen hem lastig vallen om af werking en levering der hem toevertrouwde goederen. In een onzer binnenlandsche dagbladen wordt berigt, dat tegenwoordig in Troja, een stad in Noord-Amerika, mode is, dat de lieftalligste meisjes der stad op de markt zitten, om zich ten voordeele der vrijwilligers te laten kussen tegen 12 en een halve cent per kus. Men verhaalt, dat een dier bevallige jonkvrouwen op die wijze 60 dollars op één avond bijeenzamelde en dat er heeren waren, die in weinige uren niet minder dan 20 dollars versnoepten. Beroepen tot pred. bij de Herv. gem. te Arnemuiden (Zeeland) Ds. G. J. Gobius du Sart, pred. te St. Jansga en Delstrahuizen - bij de Chr. Afgesch. gemeente te Amsterdam Ds. A. de Visser, thans te 's Gravendeel. -Aangenomen het beroep naar Ulrum (Groningen) door Dsfi J. G. Busch Keizer, pred. te Schingen en Slappeterp. Bij de op heden plaats gehad hebbende inlevering van stembriefjes, tot verkiezing van acht leden voor den gemeen teraad, zijn opgekomen uit Wijk I, 2, 3, 4 van de 665 kiezers 220. Wijk 5, 6, 7, 8 en 9 van de 740 229. in het geheel van 1405 kiezers 449. Op Donderdag 18 Julij aanst. des avonds te 7 uur, zul len bij gunstig weder door het muziekkorps der schutterijop het plantsoende volgende muziekstukken uitgevoerd worden. N°. 1. Pas redoublé de l'Opéra Jérusalem wijmersch. 2. Ouverture Le Poëte et le Paysan souppe. h 3. Nachtwandler-Polkakühner. 4. Eantaisie sur des Motifs de l'Opéra Marthaflotow, h 5. Souvenir d'Ems, Grande Valse donnizetti. 6. Faust-Marsch gounod. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag namiddag te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 58°, te 10 uur 57°. Dingsdag morgen te 6 uur 58°, te 8 uur 66°, te 12 uur 64°, 's namiddags te 2 uur 70°, te 4 uur 70°. In het vonnis van Mirès wordt gezegddat het gebleken is, dat Mirès en Solar in 1857, 1858 en 1859 aandeelen der spoorwegkas hebben verkocht met een winst van 10 millioen fr., welke verkoop voor de aandeelhouders verborgen is gehou dendat zij daarop in 1859 fictief tegen lage koersen die aandeelen verkocht hebbendie niet meer in hun bezit waren, daarbij van allerlei bedriegelijke kombinatien gebruik makende. Eenige aandeelhouders hiertegen opkomende, niet omdat zij van het bedrog bewust warenmaar alleen omdat zij het recht tot dien willigen verkoop betwistten, zijn, wat betreft hun aandeelenin hun vroegeren toestand hersteld. De rechtbank neemt aan, dat bij dit alles het bedriegelijk opzet blijkt uit de genomen maatregelen tot geheimhouding. Verder is geble ken dat zij bij een uitgifte van nieuwe aandeelen in den spoorweg van Pampeluna naar Saragossa geen aandeelen heb ben gegevendie de maatschappij bondenmaar slechts titeh op hun eigen naam, aldus zich met de stortingen verrijkende dat zij dividenda hebben uitgedeeld die niet bestonden onder het actief in 1858 een winst van 4,375,000 fr. stellende op een verkoop van aandeelen, die niet had plaats gehad, daar de beschuldigden ze onder zich gehouden haddendat zij op het passief niet hadden gesteld de verliezen, geleden door den verkoop op tijden dat dus het dividend van 36 fr. per aan deel over 1859 niet van de winst, maar van het kapitaal ge nomen is; dat ook in 1858 hetzelfde is geschied met een dividend van 15 fr. per aandeel, en in 1860 met een van 25 francs. Een olifant, behoorende tot een menagerie, welke op dit oogenblik in de zuidelijke departementen van Frankrijk wordt tentoongesteld, is aan de gevolgen van zijn gulzigheid overleden. Het dier was opgesloten in een stal, slechts door een dunne schutting afgescheiden van een schuurwaarin een groote hoeveelheid versch gesneden spurrie was geborgen. De olifant verbrak de afsluiting en verslond zulk een groote hoe veelheid spurriedat hij barstte. Het ontwerp tot regeling der kwestie nopens de nationale bank in Oostenrijkgelijk dat is voorgesteld door den Mi nister van Finantienden ridder von Plener, vindt geen bij val. Deze ontwerp-reorganisatie is geheel geschoeid op de leest der statutenop voorstel van sir Robert Peel aan de bank van Engeland in der tijd verleend. Dergelijke reorgani satie zou ook in Oostenrijk mogelijk, misschien wenschelijk zijn: indien het over gelijke finantieele krachten kon beschik ken en over even ruime bronnen van vertier als Engelanddan zou het doenlijk zijn den voorgeslagen weg te bewandelen. In een depêche uit Breslau wordt gemelddat de heer Potapowdie door de regering naar Warschau was gezonden, om er de politie te organiserenonverrigter zake naar St. Pe tersburg is teruggekeerddaar hij met te veel moeijelijkheden, een gevolg van den neteligen staat van zaken aldaar, te wor stelen had. Verder wordt gemeld, dat de Polen, geroepen om deel uittemaken van den nieuwen staatsraad, bij voortduring dit mandaat weigeren. Uit Konstantinopel wordt berigt, dat de sultan de voor stellen van Mehemed-Ali pacha, Minister van Marine, met be trekking tot een organisatie der Turksche vlootheeft goed gekeurd. Tevens is door hem besloten dateer tot het bouwen van nieuwe oorlogschepen wordt overgegaan, twee hoofdoffi cieren der Marine naar Frankrijk en Engeland gezonden zullen wordenten einde zich op de hoogte te stellen van de verbeteringendie te dien aanzien door die beide gouverne menten in de laatste jaren zijn ingevoerd en toegepast. Men verzekertdat gemelde Minister een zeer aanzien lijk krediet en een tijdsverloop van drie jaren noodig acht om de vloot der Porte in een toestand te brengen die met de waardigheid van het rijk overeenkomt. Overigens bezit Turkije reeds een zeker aantal uitmuntende oorlogschepen die met ervaren zeelieden bemand zijn,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2