n°. 425. a°. isr.i. Woensdag 17 Julij. Binnenlandsch Nieuws. LEI ISC II DAGBLAI Dexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.9Ben franco per post f 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor alken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naaT Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te 7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m.. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, i; over Triest, 6; over Marseille, 9 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen hnize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woeusdag en Donderdag van 92 uar. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. de Koning is Maandag morgente vijf uremet een extra spoortrein uit de residentie naar het Loo ver trokken. HD. zal aldaar tot den lsten Augustus verblijven. H. M. de Koningin heeft zich Maandag te twee ure uit de residentie naar Haarlem begeventen einde de ten toonstelling aldaar te bezigtigen. H. M. is daarna op het Huis ten Bosch teruggekeerd. De generaal-majoor graaf van Lijnden eerste adjudant van Z. M. den Koningis naar Pruissen vertrokkenom den Koning namens Z. M. met de mislukking van den aan slag op zijn leven geluk te wenschen. Uit de bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal in gezonden rekening wegens het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over 1859 blijkt, dat de ontvangsten hebben be dragen 338,230,18 en de uitgaven 333,475,60zoodat bet voordeelig saldo bedraagt 4754,58. De audiëntie van den Minister voor de Zaken der Koomsch-Katholijke Eeredienst zal op Woensdag denl7_dezer niet plaats hebben. Door een aantal ingezetenen uit verschillende groote ste den des rijks is aan den Koning een adres ingediend, waarin Z. M. wordt verzocht wel te willen doen zorgen dat 1°. naar art. 1 der wet op 't lager onderwijs, het onderwijs in de beginselen der geschiedenisen dus ook vooral in de geschiedenis van het Israëlitische volk, waartoe de geschiede nis van Christus en de stichting van het Christendom behoort, in de openbare school worde gegeven 2°. naar art. 23, de opleiding tot alle Christelijke deug den, vereenigd met de maatschappelijke, blijvend worde ter harte genomenen dit woord Christelijke niet worde beschouwd als een woord zonder kracht 3°. zoo de Israëliten zich niet kunnen vereenigen met scholenwaarin deze twee artt. 1 en 23 werkelijk worden uit gevoerd, hun, door een verandering in deze wet, weder de afzonderlijke openbare scholen worden teruggegevenwelke zij tot de wet van Augustus 1857 in Nederland hebben be zeten. Dit adres is uitgelokt door de pogingen der Maatschappij voor Christelijk nationaal onderwijs, om overal bijzondere scholen tegenover de openbare te stellen, en door een voorstel van Mr. de Pintoom ten voordeele der Israëliten de Bij- belsche geschiedenis van de openbare school te weren. Op de I7de algemeene vergadering van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap is met overgroote meerderheid een plan aangenomen tot oprigting van een onderwijzers weduwen- en weezenfonds, waardoor het uitzigt bestaat, dat op solide wijze zal worden voorzien in een behoeftedie tot dus ver bij de onderwijzersstand bestond aan een fondswaaruit zy eenmaal hun nagelaten echtgenoote of kroost een inkomen kunnen verzekeren. Ingevolge 's Konings besluit heeft Maandag 11. te Gouda de ontruiming plaats gehad van de gevangenis voor vrouwelijke veroordeelden. Maandag morgen te half vier ure zijn zij, ten getale van ruim 200met een extra treinonder geleide van hun nieuwen kommandant, den heer Caneelnaar Woerden overgebragt. Treffend was het te zienhoe die ongelukkige vrouwenschaar, met tranen in de oogen, haren dank betuigde aan de commissie van administratie, die haar aan de welwil lende zorgen van den nieuwen kommandant aanbeval, een man, die in zijn vroegere betrekking, te 's Gravenhage en te Hoorn, welverdienden lof mogt inoogsten voor zijn menschkundige ernstigemaar welwillende behandeling van de gevangenen die aan zijn hoede waren toevertrouwd. Men mag dan ook veilig verwachten, dat hyin zijn nieuwe betrekking, dezelfde zorgvuldige belangstelling zal aan den dag leggenwaardoor hij bij zoo menige gevangene meer in het licht kwam als de vaderlijke raadsman, die op verbetering doelt, dan ala de gestrenge gevangenisbewaarder, die terugstoot. De Prov. Staten van Noord-Holland hebben zich ver eenigd met het voorstel van hun medelid, Mr. H. J. Koenen, strekkende, dat in de najaarsvergadering door een daarmede te belasten commissie zal worden ter tafel gebragt een ont- werp-adres aan den Koning, ten einde de wenschelijkheid eener gelijkmatige heffing van de belasting op het gedistilleerd te doen kennen. Tot toelichting van zijn voorstel, zeide de heer Koenen, dat het de pligt van ieder goed burger is tot de be strijding van dronkenschap en onzedelijkheid medetewerken en dat de Staten verpligt zijn, vooral met het oog op de wet op het lager onderwijs, voor de zedelijkheid te waken door het bestrijden van dronkenschap en sluikerij. Aangaande het gisteren uit Botterdam medegedeelde, vernemen wij thans nader dat de drenkeling niet was H. K.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1