Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. tan de belangstelling, die de kiezers aan den dag leggen. De Gemeenteraad heeft door een nieuwe verordening getoond dat hij zorgt voor een meer gemakkelijken weg naar de stem bus dan voor de tweede afdeeling bestond. De plaats van de in levering der stembus, vroeger de Lakenhal, is nu de Burg, in het midden der stad gelegen. Zorgvuldig onthouden wij ons van een aanbeveling, die de verkiezing op bepaalde personen zou kun nen vereenigen. Ieder kan oordeelen over de veri iensten der raadsleden, die aan de beurt der aftreding zijn. Het huis- selijk leven blijft heilighet maatschappelijk of openbaar leven valt alleen onder het oordeel van de Kiezers. Eerlijkheid, braafheid en goede trouw, - kennis, gezond verstand en on dervinding - deze vereischten moeten op den voorgrond staan, waar de belijders der onderscheiden godsdiensten alle gelijke aanspraak hebben op het bekleeden van waardighedenamb ten en bedieningenen dezelfde burgerlijke en burgerschaps rechten genieten. Z. M. heeft benoemd tot off. der orde van de Eiken kroon de heer J. Enschedé, ingenieur bij den Rijnspoorweg. Z. M. heeft bevorderd tot off. van gezondheid 2de kl. bij de Nederl. zeemagtde off. van gezondheid 3de kl. H. van Stockum en L. P. Vlaanderen en tot off. van gezondheid lste kl. bij de landmagt die der 2de kl. J. D. van Hemert; voorts benoemd tot burgemeester der gemeente Ouder-Am stel Mr. J. G. Kruimel. In de zitting der Tweede Kamer van heden Vrijdag zijn de beraadslagingen wetsontwerp Nat. Mil. uitgesteld tot Maan dag aanst. op verzoek van den Minister van Oorlogwegens de ongesteldheid van den Minister van Binnenl. Zaken. Morgen (Zaturdag) interpellatie van den Minister van Kolo niën door den heer van Bosse en van den Minister van Bui- tenlandsche Zaken door den heer van Heemskerk Az. Bij besluit van Gedep. Staten Tan Zuid-holland is nader Vastgesteld de begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente Oud-Alblas voor 1861, behoudens vermindering van een artikel van uitgaaf, wegens het niet brengen der ver- eischte middelen op de begrooting tot dekking der meerdere uitgaaf voor de onderwijzers. SfcIn de zitting der Prov. Staten van Zuidholland van he den Vrijdag is: 1°. met algemeene stemmen goedgekeurd de ontwerp-begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestuur is, voor de dienst van 1862; 2°. Uitgesteld tot een volgende zitting de behandeling van het rapport der commissie omtrent de voorstellen van Gedep. staten nopens het lager onderwijs van de gemeenten: Nieuw- Beijerland, Benthuizen, Berkenwoude, BleskensgraafBrand wijk, Hei- en BoecopHendrik-Ido-AmbachtHoogvliet, Nieuw-Lekkerland, Leerbroek, de Lier, Groote Lindt, Maas dam, Melissant, Molenaarsgraaf, Nieuwland Nootdorp, Otto- land, Peursum, Piershil, Rosenburg, SchelluinenValkenburg en Zegwaard. 3°. Besloten dat het aandeel dér volgende gemeenten in de kosten van stichting of aankoop van schoollocalen en onder wijzerswoningen, zal bedragen: voor Ammerstol f 1800; voor Kralingen 14000; Nieuw-Lekkerland 2500, en Schiplui den 6700. 4Goedgekeurd de voorgestelde wijzigingen in de regle menten voor de polders Asperen en Heukelumen besloten déze reglementen en ook dat voor den polder Spijkop nieuw en gemeenschappelijk met de Staten van Gelderland vastte- stellen en ze den Koning ter goedkeuring aantebieden. 5°. Met algemeene stemmen, na beraadslaging, aangeno men de ontwerp-begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor de dienst van 1862. Bij deze gelegenheid is besloten 1°. een voorstel in de afdeelingen gedaannopens het uitgeven van medailles enz. te verzenden aan Gedeputeerde Staten om daaromtrent nader rapport uittebrengenen 2°. voortaan het provinciaal blad gratis aan de gemeente-besturen toetezenden. De volgende zitting is bepaald op aanst. Vrijdag 19 Julij. De tirailleur-kompagnie van het 2de bataillon 4de reg. infanteriete Delft in garnizoenzal tegen de helft dezer maand naar de legerplaats te Zeist marcheren, om aldaar tot 23 September a. s. te kamperen en alsdan derwaarts terugte- keeren. Naar wij vernemen is door den burgemeester der stad Spa het verzoek tot den regements-chef van het corps grena diers en jagers gerigt, dat de kapel, onder de uitmuntende leiding van den heer Dunckler, aldaar concert moge komen geven. De kinkhoest heerscht in hevige mate te Hoorn en omstreken. Er is al menig jong kind het slagtoffer van dien boosaardigen hoest geworden. Gedurende de zes eerste maanden dezes jaars werden van Deventer uitgevoerd ruim 19,000 achtste tonnen boter. Dingsdag is te Zwolle door Hendrik Stooter de eerste nieuwe turf van Dedemsvaart, gemeente Avereestaangebragt. Naar men verneemt heeft de veroordeelde Philip Krop- veld, voorheen wonende te Zwolle, thans verblijf houdende in Londen, Koningrijk Engeland, een verzoek ingediend aan Z. M. den Koning der Nederlanden, om gratie te erlangen van de straf, hem opgelegd bij arrest van het Prov. Ger. in Overijssel, dd. 21 Januarij 1860 ter zake van laster in een gedrukt geschrift, genaamd Jonas de Bankroetier, of Episoden uit het leven van een ouden schelm. De requestrant voert daartoe hoofdzakelijk aan datbij de steeds toenemende liefde tot zijn dierbaar Vaderland, het hem nu een zware taak is in Engeland (hoewel vrijwillig) als banneling te moeten leven, en ook zijn kinderen te zien opgroeijen onder een vreemde Natie waardoor zij de ingeboren verknochtheid aan den geboortegrond zoo onwillekeurig verliezen. Beroepen bij de Christelijke Afgesch. gemeenten te Bei- len Ds. H. Joffers te 's Gravenhagete Suawerd Ds. J. H. Meyer te Langerak en te Amsterdam Ds. A. de Visser, te 's Gravendeel. Heden Vrijdag voormiddag is een pakhuis in de Rijn straat dat den vorigen dag te zwaar beladen was met steen kolen ingestortzonder dat evenwel eenig ongeval plaats had. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag namiddag te 5 uur 72°, des avonds te 8 uur 67°, te 10 uur 64°. Vrijdag morgen te 6 uur 62°, te 8 uur 68°, te 12 uur 78°, 's namiddags te 2 uur 81°, te 4 uur 81°. De Fransche regering heeft besloten dea heer Benedetti,) wiens sympathie voor Italië bekend is, als gevolmagtigd Mi nister naar Turin te zenden. Graaf Arèse berigt tevens, dat de heer Benedetti eerst de volgende maand zijn betrekking zal aanvaarden, omdat de heer- v. Thouvenel wenscht, dat hij gedurende zijn afwezigheid zich met de leiding der buiten- landsche Zaken belast. Om onaangename uitleggingen te voor komen, verlangt graaf Arèse, dat de heer Nigra zich naar Parijs zal begevenzoodra de generaal Fleury het antwoord des keizers op den brief van Victor Emanuel naar Turin zal hebben overgebragt. De graaf is over zijn ontvangst te Parijs, en vooral over de houding van den heer v. Thouvenelzeer tevreden. Sints eenige dagen komt er veel zilvergeld aan de Pa- rijsche beurs. De bank heeft hare betalingen in zilver hervat, ten einde te voorkomen dat het Fransche goud bij groote hoe veelheden werd uitgevoerdzoo als dat in den laatsten tijd het geval is geweest. Men meldt het aanstaande huwelijk van den jongen Bo naparte Patersonkap. der karabiniersmet Prinses Anna Murat, dochter van Prins Lucien Murat. Men wacht nu de erkenning van het koningrijk Italië door Keizer Alexander. Uit Dusseldorp wordt berigtdat de bediende der bank aldaar, die dezer dagen met een aanzienlijke som in gelds waarde is gevlugt, te Buel nabij Bonn was gezien. Dezer dagen is te Weenen een bekwaam beoefenaar van het kegelspel overleden hij had zich op dit gebied veel naam verworven. Vroeger was hij koopman maar had reeds sedert

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2