N°. 422. Zaturdag 13 Julij. A0. 1861. Verkiezing van leden voor den Gemeenteraad. //De Grondwet van 1848 heeft het Nederlandsche volk tot meer zelfstandige handeling geroepen door het schenken van rechtstreeksche verkiezingen, het eenige stelsel dat (daargela ten de bezwaren die zich voor dezen en genen in de uitvoe ring mogen voordoen) voor een vrij volk past. Maar het is niet genoegdat voorzegd stelsel in de wet staat geschreven, de Grondwet gaat uit van de veronderstelling: dat het volk van dat recht gebruik make, dat het zich in staat bevinde om goede keuzen te doen. Uwe handelingen bij het doen van politieke keuzen moeten daartoe de proef op de som leveren. Maar uwe handelingen kunnen geen doel treffen, dan ver- eenigd. De leus onzer vaderenEendragt maakt Magtis thans nog eene waarheid. Onderlinge wisseling van gedachtenonderlinge navorsching en inlichting ten aanzien van te kiezen personen; keuze, al leen na voorbereiding, tusschen de voorgestelde kandidaten gedaanis het eenige middel om geheime kuiperijen te weren, verrassingen tegentegaan, de waarheid zoo nabij mogelijk te komen. Daarom is het niet vaderlandslievend gedachtals men meent genoeg te hebben gedaan, door in het uitbrengen van zijn stem blindelings een of andere Kiezers-Vereeniging te vol gen; niet vaderlndslievend wanneer men niet een kleine op offering van tijd wil doen, om door onderlinge inlichting te komen tot keuzen overeenkomstig het algemeen belang. Er is echter een bijzondere reden waarom deze Vereeniging u uitnoodigtu aan haar aantesluiten. Zij toch stelt zich op Daarmede komt haar reglement in allen deele overeen. Het bestuur geeft geene keuzen aandeze vloeijen voort uit de wis seling van denkbeelden der leden onderling in de afdeelingen. Niemand mag als kandidaat worden voorgesteld, dan met opgave van redenen. De vrijheid van spreken is geoorloofd tot op het laat ste oogenblik, omdat de keuze op overtuiging moet zijn, gegrond. Wordt in ons Vaderland op die wijze gehandeld, de Grond wet zal meer en meer waarheid wordende Vertegenwoordi gers zullen zijn de waarachtige uitdrukking van het algemeen de Nederlandsche Staat zal in kracht winnen en een waardig standpunt innemen onder de meest ontwikkelde Staten. U op te wekken om tot dat edele doel mede te werken is het streven der Kiezers-Vereeniging Nederlandwaartoe zy nu te meer aanleiding vindt, nu dezer dagen over de keuze van een derde gedeelde van den Gemeenteraad zal worden, gestemd. Zij vertrouwt dat gij aan die roepstem gehoor zult geven." De in de residentie gevestigde Kiesvereeniging Nederland heeft met dat woord de kiezers van 's Gravenhage opgewekt tot een ijverig en doeltreffend gebruik van hun kiesrecht. En dat woord is evenzeer van toepassing voor de kiezers van Leiden. Zoo iedereen het gewigt beseft van den. invloeddien hij kan uitoefenen op den gelukkigen uitslag der aanstaande verkiezing zal de opening der stembussen voor dej»«dtr-«fe deelingen waarin de gemeente Leiden is verdeeldgetuigen LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon» en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post f 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor elkea regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijk» Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 n. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 n. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebyt) naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m,; 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1; over Triest, 6; over Marseille, 9 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; van Zegel, Registratie dagelyks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Nederland roept u dus toe: vereenigt u; toont u waardig het vertrouwen door de Grondwet in u gesteldlaat op 's Gra venhage den blaam niet rusten van onverschilligheid. Yereenigt u dus, al zij het niet met de Kiezers-Vereeniging die u toe roept. Verwerpt gij hare beginselen, voegt u dan bij hare te genstanders bekampt haar liever met vereenigde krachten alleen onverschillig te zijn, is u als Nederlanders niet geoor loofd. een algemeen terrein. Zij kent geen uitsluiting, geen afschei ding. Zij wil alleen de eerlijke uitvoering van de Grondwet. Zij wil geen dwang. Volgens haar reglement zijn hare mede leden niet gebondenom tegen hun overtuiging te stemmen op den kandidaat der V ereenigingde eenige verbindtenis dia zij van hare mede-leden vraagtisdat zij geen andere keuze zullen doen, dan van mannen die, bij geschiktheidzelfstan digheid en eerlijkheidde zucht paren om de Grondwet uitte- voeren in den eenigen zinwaarin de Grondwet naar haar doel en hare uitdrukking mag worden uitgelegd, dat is in vrijgevigen zin. d>\

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1