RDLPOHDERWIJZER ERNST EN LUIM. EEN SCHOENMAKERSKNECHT, Advertentiën. Nadere oproeping van Schuldeischers. perkte plaats, die voor de voortbrengselen van elk dier landen zal worden ingeruimd. Het schijnt de heerschende meening geweest te zijn, dat de toegestane plaatsruimte veel grooter dan in 1851 zijn zou, maar dit is het geval niet, want al overtreft het tegenwoordig gebouw dat van 1851 aanzienlijk, zoo staat daar tegenover, dat toen niet, gelijk nu, ook schil derijen en andere kunstwerken werden tentoongesteld, aan welk doel de meerdere plaatsruimte nu grootendeels gewijd zal worden. Uit finantieele opgaven blijktdat de politiemagt in En geland en Wallis op 29 Sept. 11. bestond uit 20,770waarvan in de hoofdstad 6917 personen. De kosten daarvan hadden over het jaar 18,373,335 bedragen. In het vorige jaar be vonden zich in Engeland en Wallis 131,024 bekende dieven, helers van gestolen goederen, gevallen vrouwen, verdachte personen, vagebonden enz., waaronder 17,173 beneden den ouderdom van 16 jaren. Van de gevallen meisjes worden 1,873 opgegeven als beneden de 16 jaren en 28,927 van 16 jaren en daarboven. In de gevangenissen en verbeterhuizen bevonden zich op 29 Sept. 11. 24,121 personen; 24,711 hui zen worden vermeld als te slechter naam en faam staande, waaronder 7,558 bordeelen. In het vorige jaar werden 50,405 misdaden gepleegd en 24,862 personen in verzekerde bewaring genomen, waarvan 8,659 werden vrijgesproken; 88,361 perso nen stonden wegens dronkenschap en wanordelijk gedrag te recht. Twee jaren geleden werden er in Spanje door een land mandie zijn land omspitte, zeven gouden kroonen van Go- thische Koningen gevondenwelke de heer Fould voor het museum Dusommerard heeft aangekocht. Sedert dien tijd is er een achtste gevonden, die graaf Walewski voor hetzelfde mu seum heeft gekocht en thans zijn er door denzelfden land man weder drie aan de Koningin van Spanje aangeboden, die ze heeft aangekocht. De Gazette de Mons berigt omtrent de oorzaak der on geregeldheden in België het volgende: Sedert eenigen tijd werden in den Borinage eenige verdachte personen opgemerkt. Men brengt hun afwezigheid met den op stand in verband. Zoo vertelt men, dat te Frameries een ruiter de oproerigen heeft aangeraden bij hun verzet te volharden daar, ingeval van tegenweer, zij altijd op de hulp van den Kei zer der Franschen kunnen rekenen. Te Paturages bevonden zich op het oogenblik van het oproer drie Franschen. Toen de overheid hun vroeg, wat zij in deze omstandigheden hier deden, antwoordde een hunner, dat hij onderprefect van Va lenciennes was en naar het gebeurde onderzoek kwam doen omdat hij vreesde, dat de beweging ook tot Anzendat over de Fransche grenzen gelegen iszou overslaau. Bij verdere navraag van de zijde van het gemeentebestuur weigerde hij echter te antwoorden en gaf zijn voornemen te kennen om onmiddelijk naar Frankrijk terugtekeerenwaaraan hij ook ge volg gaf door naar het station van Jemappes te vertrekken. D. A. THIEME, te Arnhem heeft uitgegeven Novellen van GERARD KELLER, Voor de vele bewijzen van deelneming ons bij gelegenheid onzer Huwelijks-vol trekking betoond betuigen wijook na mens wederzijdsche Familiënhartelijken dank. W. H. STOFFELS, A. S. STOFFELS - Reimeringeb. Leiden, 9 Julij 1861. zijn werk verstaande en van goed gedrag, kantegen billijk loonmet Kost en In woning, dadelijk VAST WERK bekomen op een naburig Dorp. Adres in Per soon, op de Haven, N°. 102, alhier. Aan de OPENBARE LA- ||H^ GERE SCHOOL te Ouder- kerk aan den IJssel, Pro vincie Zuid-Holland, wordt ten spoedigste gevraagd, EEN tegen eene Jaarwedde van f 350 a f lOO naar gelang van bekwaamheid en ge schiktheid. Men wende zich, met vrachtvrije brie ven en overlegging der vereischte stuk ken tot den Burgemeester dier gemeente. De Schuldeischers van de gefailleerde J. J. DE SAUVAGE, Dameshoedenmaak ster te Ley denworden opgeroepen om te verschijnen op de tweede bijeenkomst ter verificatie der Schuldvorderingen welke zal plaats hebben op Donderdag 25 Julij 1861 des voormiddags ten elf ure, ter vergaderkamer van de Arrondis- sements-Regtbank te Leyden. De Curator in' voornoemd Faillissement, H. J. KIST. Bij A. W. SYTHOFF, is verschenen: Bloemen gegaard uit den Lusthof der Nederlandsche Poëzy. Prijs ƒ1.80. J. J. L. ten Kate, De Verzoeking. - W. J. van Zeggelen, Om de wille van het smeer likt de kat de kandeleer. - A. J. de Buil, Een drama van den dag. - S. J. van den Bergh, Pieter Jansen (1629). - R. Bennink Janssonius, Verborgen deugd. - W. J. Hofdijk, Verboden Minne. - J. A. Alberdingk Thijm, Het stand beeld voor Rembrandt. - A. van der Hoop, Jrz., Een eenvoudig rijm, bij de Schil derij: »Het zieke kindje" van Elchanon Verveer. - C. G. Withuys, De Onafhan kelijke. - S. J. van den Bergh, Aan Johannes Bosboom. - D. Dorbeck', De ongerechte eed. - P. A. de Génestet, Kinderloos. - J. P. Hasebroek, Op de duinen te Domburg. - Ph. de Kanter, Uw Koningrijk kome. - W. J. Hofdijk, Een heir- macht in 1134. - W. J. van Zeggelen, Een paar indrukken. - R. Bennink Jans sonius, Rijken en Armen. - L. van den Broek, Pieter van den Broeke op Java.- Richard, De Duiker. - J. A. Alberdingk Thijm, Het Woud. - De twee Portret ten. - J. P. Heije, Een krans van liederen. - R. Bennink Janssonius, Bij een Graf. - Anna, Het meir Leman. - S. J. van den Bergh, Rochus Meeuwiszoon, (L572). - W. J. van Zeggelen, Kinderkens en Ouderzin. - A. J. de Buil, Eene bladzijde uit de Heilige Schrift. - W. J. HofdijkMinneprijs. - P. A. de Génestet, Dichterlijke nagalmen. - J. J. L. ten Kate, Memento. - W. J. van Zeggelen, De oudste Zoon. - S. J. van den Bergh, Aan Jan Weissenbruch. - R. Bennink Janssonius, Winternacht. - L. van den Broek, Ruben en Sara. - P. A. de Génestet; De Avondzon. - D. Dorbeck, De Armbrostier van Berkenrode. - D. Dorbeck, De Drinkschaal. - J. P. Heije, Het lied van de Klok. - Ph. de Kanter, Na de lezing der Gedichten van Albertine Kehrer. - L. van den BroekJochem Willemsz. van de Kaap de Goede Hoop. No. 1—20 der GULDENS-EDITIE zijn alom voor- handen. Elk Deel is afzonderlijk cl 1 verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3