Nouvelliste Polyglotte Advertentièn. Verkooping in de Stads-Bank van Leening te Leyden. Bij GEBRs. BELINFANTE, te s Gravenhage REVUE DES REVUES C0NTEMP0RAINES, Anglaises, Allemande* et Fran§aises, commandanten voor de twee belangrijkste vestingen in bedoeld j koningrijk namelijk Comorn en Peterwardinmogen gewig- tige feiten worden genoemd in verband met den stand van zaken in Hongarije. De generaal Coronini wordt geroemd als een man van vaste beginselengeestkracht en voortvarendheid. Men mag daarin tevens een bewijs ziendat de regering het voornemen schijnt te hebben om de beraamde maatregelen in geval van nood met kracht doortezetten. Een bontwerker in Krakau, had in Januarij van het vorige jaar den hoogsten prijs 250,000 fl. gewonnen bij de uitloting van de Oostenrijksche Credit-Anstalt. Om in het dadelijk bezit van zijn schat te komen betaalde onze manRzikowsky genaamd11,000 fl. disconto. Zoodra was hij niet in het bezit van zijn vermogen of zijn geluk was verdwenen. Hy droomde van niets dan van roovers en dievenhij had rust noch duur; om zijn schat in veiligheid te brengen, kocht hij een geldkistwelke hij voor aller oog verborg onder een groote pels, in den duistersten hoek van een hecht gemet- selden kelder. Van den avond tot den ochtend en van den ochtend tot den avond bezocht Rzikowsky zijn bergplaatsje om het genot te smaken van zijn klinkende florijnen te be schouwen. Hij genoot dat genoegen zoo ruim, dat hij van overspanning ziek werden dezer dagen bevrijdde de typhus hem van zijn mammon en van al den angst, welken hij hem bad veroorzaakt. Men verwacht, dat het kabinet van Turin eerstdaags van den Paus zal eischen, dat Frans II en zijn hof onmiddellijk uit Rome verwijderd worden. Deze stap zal in overeenstemming met de Fransche regering gedaan worden en is de eerste van velen, die misschien zullen volgen om strijdvragen optewerpen, dievolgens het plan van Napoleon en Victor Emanuelde terugroeping der Fransche troepen zullen wettigen. De Koning van Italië schijnt van zijn bondgenoot stellige beloften te dien aanzien te hebben ontvangen. Ofschoon de gezondheidstoestand van den Paus zich min der ongunstig laat aanzien, zoo neemt dit toch niet weg, dat hij zich onledig houdt met het beramen van maatregelenom zooveel mogelijk in alle eventualiteiten te voorzien. Dagelijks onderhoudt Z. H. zich met de meest invloedrijke kardinalen over den vermoedelijken toestand der kerk in de naaste toe komst en vooral over de middelenom haar tegen den drei genden invloed der Staatsstormen zooveel mogelijk beveiligd te zieneer hij door den dood aan zijn aardschen werkkring wordt ontrukt. Ook verzekert mendat hij reeds een breve heeft onderteekend, waarbij de verkiezing van een nieuwen Paus onmiddellijk na zijn overlijden wordt opgedragen aan vijf kardinalen, met vrijstelling der gewone formaliteiten van een conclave. Tot dezen maatregel, moet hij zijn overgegaan, vooreerst uit aanmerking van het gevaar, hetwelk iedere tus- schenregeringhoe kort deze ook moge durenin allen ge valle zou veroorzaken en ten tweede wegens de moeijelijkheid, om in de gegeven omstandigheden, bij de vijandige omstan digheid van een gedeelte der Romeinsche bevolking, eeu con clave bijeentebrengen. De erkenning van Italië door Portugal zal weldra geschie den. België is nog niet tot de erkenning overgegaan, o. av ook omdat de Kerkelijke Staat een der eersten wasdie Leopold als koning van België hebben erkend. De hoofdreden echter moet zijn, dat België eerst niet met Engeland wilde zamen- gaan wat betreft de erkenning, en nu niet den schijn wil heb ben bepaald Frankrijks voorbeeld te volgen. Eerstdaags wordt het stoffelijk overschot der Hertogin - Weduwe van Kent naar het mausoleum overgebragtdat zij gedurende de laatste jaren van haar leven te Erogmore, te genover het landhuis waar zij woonde en stierf, heeft doen stichten. Dat mausoleum bestaat in een kleinen tempel van Portlandsteendoor een peristyle van 16 marmeren kolom men, in den Ionischen stijl, omgeven. De poorten des tem pels zijn van brons, met bas-reliefs, van schriftuurlijke op schriften voorzien. Drie trappen van Portlandsteen leiden naar de peristyle. De kroonlijst is met bronzen hoofden versierd en boven iedere kolom zal een bronzen of granieten vaas geplaatst worden. Over den tempel breidt zich een koperen koepeldak uit, dat van een balustrade voorzien is. De Her togin stelde veel belang in den bouw van dat mausoleum, en begaf zich] dikwijls derwaarts, om de vorderingen van het werk te aanschouwen. OFFICIEEL NIEUWS. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, Zaturdag den 6den Julij 1861, 's namiddags te 2 ure. Onderwerpen: 1°. Benoeming van een lid voor de plaatse lijke Commissie van geneeskundig toevoorzigt. - 2°. Benoe ming van 3 bestuurders van het Werkhuis buiten den Gemeen» teraad. - 3°. Voordragt tot wijziging der verordeningen op het openbaar lager onderwijs. - 4°. Adres van W. C. Chimaer van Oudendorp, houdende verzoek om het gebruik van ge meentegrond. - 5°. Adressen van de wed P. Samwel, P. van Vliet en G. Hoogendoornom ontslag van de aanneming van het Delftsche trekpad. - 6°. Adres van W. J. Creutz Lech- neitner, om afschrijving van plaatselijke directe belasting, 1861. - 7°. Suppletoire staat van begrooting en staten van af- en overschrijving der R. C. Armen en Weezen 1860. - 8°. Rekeningen over 1860, van: a. Diakenen der Nederd. Herv. gemeente; b. het Gereformeerd Minnehuis; c. den arm» verzorger der Oud-Cath. gemeente. Getrouwd C. P. HOFSTEDE DE GROOT, met C. D. STAR NUMAN. Leiden, 4 Julij 1861. Eenige kennisgeving Op Dingsdag den 9den Julij 1861, des voormiddags ten 10 ure, van Ver stane Panden, zoo van Juweelen, Goud, Zilver en Horologiën, als van Wollen, Lin nen en andere, zoo gemaakte als onge maakte Goederen beleend in de maand Maart 1860. Zijnde daags vóór den Verkoopdag, des Voormiddags van 10 tot des Namiddags ten 2 ure, voor een ieder te zien. ziet het licht: Het aanschaffen van verschillende Buitenlandsche Tijdschriften is kostbaar, en velen ontbreekt de gelegenheid, door goede lectuur met eenmaal aangeleerde vreemde Talen vertrouwd te blijven. De NOUVELLISTE POLYGLOTTE zal, hopen wij, in die leemte voorzienmaar de Redactie vertrouwtdat de kring van lezers zich ook verder zal uitstrekken. Een zeer groot aantal Buitenlandsche Geschriften staat haar ten dienste. Zij zal daaruit de meest onderhoudende en wetenswaardige stuk ken kiezenen zorg dragendat niemand zich aan den inhoud kan ergeren het zij door strekking der Novelles of Stukken, hetzij door uitdrukkingen daarin voor komende. Wetende, dat het in den familiekring wordt gelezen, gevoelt de Re dactie al de verantwoordelijkheid, welke op haar rust. De NOUVELLISTE POLYGLOTTE verschijnt maandelijks in 32 pagina's com- pressen druk, waardoor dc inhoud gelijk staat met 100 pag. gewonen letterdruk. De prijs per maandelijksche aflevering is 30 Cents. Men teekent in voor een completen Jaargang. Theol. Doet., Pred. te Dwingelo.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3