Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Üoet, wat hij kan en moet, is er ook op dat gebied - arbeid van kinderen in de fabrieken - geen wettelijke regeling noo- dig. In plaats van verwijtingen en openbare tentoonstelling van hetgeen binnen de grenzen van het bijzonder eigendom soms plaats heeft, willen wij er op wijzen, wat men elders in dat geval onderneemt en verrigtzonder feraelarij of blinkende godsdienstigheid, maar in de overtuiging, dat de vrede Gods bij heer en dienstknecht de eenige grondslag der wederzijdsche pligten en de eenige afdoende waarborg voor haar betrach ting is. Z. M. heeft benoemd bij het dep. voor de zaken der Herv. Eeredienst enz. tot commiesen de heeren J. L. H. Jon ker en Mr. Dr. J. J. Bergsma, thans adj.-comm.; - tot ont vangers: der directe belastingen en ace. te Wognum c. a. den heer A. G. Reighard, thans ontv. der dir. bel. in- en uit gaande rechten en acc. te Posterholt c. a.; te Berg-Ambacht c. a., den heer H. F. van de Poll, thans ontv. derzelfde mid delen te IJzendoorn; te IJzendoorn c. a., den heer Jhr. C. W. Stern, surn. ter prov. directie van dir. bel., in- en uitgaande rechten en acc. in Gelderland; der dir. bel., in- en uitgaande rechten en acc. te Posterholt c. a., den heer M. I. A. Tim mer van Geffen, surn. bij de admin. der rijksbelastingen ter prov. directie in Noordbrabant. Z. Exc. de Minister van Binnenl. Zaken heeft M r. J. van Lennep benoemd om de Nederlandsche Regering te ver tegenwoordigen op het aanstaand congres (19 Augustus), te Antwerpen. Tot lid der Gedeputeerde Staten van Noordholland is benoemd de heer Hoeufft van Velzen, die voor die betrek king bedankt had. In de vergadering der provinciale Staten van Overijssel is medegedeeld, dat door den Minister van Binnenl. Zaken Enschedé is aangewezen als de plaatswaar de handels- en industrieschool zal worden opgerigt. Donderdag II. is te 's Gravenhage geopend de 46ste verga dering van de Algemeene Synode der Nederl. Herv. kerk zamengesteld als volgt: President P. A. C. Hugenholtz, pred. te Dokkumvice-president Dr. F. J. J. A. Junius, pred. te Tielsecundus van den vice-president Dr. H. J. Spijker, pred. te Amsterdam; secretaris S. F. v. Hasselt, emeritus-pred. van Sneekquaestor-generaal C. v. Rinsum Jr., te Amsterdam; hoogleeraren praeadviserende leden: Dr. J. J. Prins, hoog leeraar te Leiden; Dr. H. E. Vinke, hoogleeraar te Utrecht; Dr. P. Hofstede de Groothoogleeraar te Groningenafge vaardigde predikanten en ouderlingen: uit Gelderland, L. La- sonder, ouderling te Groenlo; uit Zuid-HollandG. Molen kamp, pred. te Delft; J. G. de Waldkirch Ziepprecht, ouder ling te Leidenuit ZeelandH. G. Janssenpred. te Sint Anna ter Muiden; uit Utrecht, J. F. Wetter, pred. te Vrees wijk; uit Overijssel, J. J. Metzlar, pred. te Deventer; uit Groningen, Dr. H. Huysers, pred. te Farmsum; uit Noord- Braband, J. A. van Walsempred. te Vugt; uit Drenthe, R. P. Reddingiuspred. te Zweeloouit Limburg, D. Hen- driksz, pred. te Meerssenvan wege de commissie tot de zaken der Waalsche kerken, J. F. C. Kronenberg, pred. te Arnhem, Mr. J. S. Vernède, ouderling te Utrecht; vanwege de commissie tot de zaken der protestantsche kerken in Neêr- landsch Oost- en West-Indië, Dr. J. C. Zaalberg Pz., pred. te 's Gravenhage. Beroepen tot pred. bij de Herv. gera. te Ulrum (Gro ningen) Ds. J. G. Busch Keizer, pred te Schingen en Slap- peternbij de Ohr. Afgesch. gemeente te Beilen (Drenthe) Ds. H. Joffersthans te 's Gravenhage. Men schrijft ons uit Overijssel: Betrekkelijk het vroeger in dit blad ter sprake gebragte plan der hooge regering om het rijksgesticht te Ommerschans te verkoopenvernemen wij thans dat daaraan althans voor eerst, geen gevolg zal worden gegeven. Integendeel moet men - naar aanleiding van een onlangs plaats gehad hebbend be zoek van Mr. Grevelink, hoofd-inspecteur van het gevan geniswezen en der rijkspolitie - voornemens zijn om te Ommerschans een gevangenis te bouwen, ter vervanging van de aanwezige kelderswaarin door de kolonisten hun straf, zoo zij die hebben wordt ondergaan welke kelders niet alleen ondoelmatig zijn bevondenmaar ook tevens onbruikbaar, uithoofde het gedurig voorgevallen moet zijn, dat daaruit ge vangenen zijn ontsnapt, hetwelk in het vorige jaar nog aan vijf personen te gelijk gelukt is. Te Ommerschans zegt men zelfsdat aldaar eerlang de Minister van Justitie of van Binnenl. Zaken wordt verwacht ten einde de kolonie te inspecterenen dat dit bezoek tevens in verband staat met het doelhetwelk de regering zou heb ben om de Ommerschans te vergrootenten einde aldaar de jeugdige veroordeeldenwelke thans nog naar Rotterdam gaan, te plaatsen en hen ambachten en veldarbeid te laten leeren In den nacht van 1 op 2 Julij ontsliep onverwachts te Roosendaal bij Arnhem P. A. de Genestet, de gevierde auteur der Eerste gedichten, der Leekedichtjes, der Laatste der eerste gedichten. Een zeer treurig voorval bad Zondag jl. te Hoogeveen plaats. Een fatsoenlijk meisje aldaar had sedert eenige weken, zeer tegen den zin harer ouders, met een jongeling uit een de kermissen bezoekende tentverkeering aangeknoopt. Za- turdag namiddag gaat zij uit. De ouders onderstellen, dat zij naar haar beminde is, die zich met de tent te Dwingelo be vindt. Zij gaan haar daar evenwel vruchteloos zoeken. Terug gekeerd wordt den vader berigt, dat er verlakte muilen ge vonden zijn in het kanaal. Op de aangewezen plaats wordt daarop, helaas! weldra het lijk der nog geen 17 jaren tel lende jonge dochter uit het water opgehaald. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag 's avonds te 5 uur 75°, te 8 uur 66°, te 10 uur 64°. Heden Vrij dag 's morgens te 6 uur 62°, te 8 uur 67°, 's namiddags te 12 uur 75°, te 2 uur 72° en te 4 uur 70°. Volgens berigten uit Petersburg van 21 Junij bleef het landvolk in de provinciën nog op onderscheiden plaatsen wei gerachtig om de heerendiensten, waartoe het, krachtens de verordening tot emancipatie der lijfeigenengedurende het overgangstijdperk van twee jaren nog verpligt iste verrigten. De wederspannigheid nam echter, door de krachtige houding- der overhedenallengs afen men vleide zich dan ook met de hoop, dat zij eerlang geheel zou ophouden. Evenwel ont veinsde men zich nietdat de boeren al onderwerpen zij zich ook aan de hun opgelegde verpligting om nog twee dagen van elke week voor den heer te werkentraag en zoo weinig mo gelijk zouden arbeidenen men verwachtte dat dientengevolge in den eersten tijd niet zooveel akkergrond bearbeid zou wor den als vroeger, en dat de bebouwde akkers ook minder vruch ten zouden opleveren. Naar sommige berekeningen zou een vierde, ja welligt een derde gedeelte van de uitgestrektheid akkergrond, die in Rusland gewoonlijk bebouwd wordt, voor eerst weinig of geen vruchten voortbrengen, tenzij het gou vernement, gelijk het had beloofd, onverwijld maatregelen namten einde de grondbezitters in staat te stellen om den arbeid van daglooners te bezigen en te betalen. De Köln. Ztg. meent, dat de oorzaak van de tegenwoor dige houding des Hongaarschen landdags voornamelijk daarin gezocht moet worden dat men de Oostenrijksche regering niet vertrouwt. Daarom willen de Hongaren hun rechten niet ge schonken hebben. Geschenken, zoo redeneert men, kunnen gemakkelijker teruggenomen wordendan wat men op den grondslag van het historisch recht heeft verkregen. Het beste middel, om de Hongaren van de eerlijke bedoelingen der re gering te overtuigen, - meent dit blad, - zou zijn, het nieuwe koningrijk Italië te erkennen. Dan eerst bewijst zijdat zij met het Metternichsche systeem volkomen gebroken beeft. Dat dit voor Oostenrijk een zure appel is om doortebijtengeeft de Köln. Ztg. toemaar als oude zonden moeten geboet wor den komt de patient er nooit zonder hevige pijnen af. De benoeming van den generaal Coronini tot opperbe velhebber der troepen in Hongarije, ter vervanging van den generaal prins Lichtensteinen de gelijktijdige aanstelling van

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2