Verkooping, Tentoonstelling Nieuws. Advertentiën. Vijf en twintig* Centen, sloeg op den rijken en schitterenden tooi van hare kleeding, want bij die gelegenheid heeft keizerin Eugenie aan Aziaten de diamanten en juweelen der kroon willen toonen. Toen HH. MM. op den troon plaats hadden genomen heeft de groot-ceremoniemeester de gezanten binnengeleidterwijl het hem eenige moeite kostte hun namen uittesprekenen dit niet zonder reden. Zie hier toch die barbaarsche namen Fhaya Sribibaddhi Ratne RajkosadipasiChais Mun Waï Wornath en Phra Narang Wijit, respectievelijk 1ste, 2de en 3de gezant. Voorts Phoxaï, zoon van den 2den gezant, 12 jaren oud, de abt La Renaudieapostolisch missionarisgezant der Siame- sche regering. De geattacheerden bij de legatie heeten: Lonangimmontri NaisapvixaïLouangxapsourinKhounmahasitKhounsombat, MunchakphichitNaïvat, Naï-iera, NaisombounKhonnchon- hceutale, terwijl hun gevolg bestaat uit Naïhout, Khounraxa- sombatMunnarapakdiNaïhouNainetMonthanougNaipia, Munchindarak, MunhannaroughNaithin, Nainiem, Naidet, Mimphakdisatra en Naisoun. B\j het overschrijden van den drempel wierpen allen zich op de kniënen kropen nu op kniën en ellebogen tot aan de balustradeachter welke de keizer en de keizerin waren geze ten. Deze togt was vooral voor den eersten gezant uiterst moeijelijkdie een kegelvormigen hoed met breeden rand zeer los op het hoofd had zitten en tusschen de handen een groo- ten gouden beker hieldwaarin twee dozen lagenin ieder waarvan de brief van een der regerende koningen van Siam was vervat. Toen de stoet op die wijze met het zweet op het aangezigt en zigtbaar ontroerd ter plaatse zijner bestemming was aan gekomen, plaatste de eerste gezant zijn kostbaren last voorde voeten van HH. MM., terwijl hij zich driemalen ter aarde boog, beide handen boven het hoofd gevouwen, welke groete nu al de overigen navolgden. Nu plaatste de eerste gezant zich ter zijde, op den rechter elleboog leunende en las met zachte stem een heilgroet in de Siamesche taal voor, dien de tolk on middellijk in het Fransch overgebragt. Hierop heeft de keizer met eenige welwillende woorden, die hun weder vertolkt werden geantwoord. Daarna hebben de Siameschen zich weder driemaal ter aarde gebogen. Na afloop van deze eerste afdeeling der plegtigheid is de eerste ambassadeur, ondanks zijn waggelende kegelvormige bedekking op het hoofd en den grooten zwaren beker met brieven in de handniet zonder groote moeite en met behulp van eenige dienstdoende kamerheerenlangs de trappen op de knieën tot den troon voortgekropenom zich verder van zijn last te kwijten. De Keizer, dien deze vreemde en vernederende Aziatische pligtpleging blijkbaar hinderde, stond op en ging den armen hoveling eenige stappen te gemoet, om de Ko ninklijke brieven uit zijn hand in ontvang te nemen. Niet zoodra was dit geschied, of deze kroop weder met nog groo- ter inspanning de trappen af. Nadat de geheele ambassade zich nu nogmaals driemaal had gebogen, was de officiële au diëntie afgeloopen. OFFICIEEL MEI WS. De Burgemeesterhoofd van het Gemeentebestuur vau Leidendoet te weten, dat aan den Ontvanger der direct® belastingen alhier is ter hand gesteld eenop den 25*a Junij invorderbaar verklaard, Kohier op het patentrecht, over het dienstjaar 1861 en 1862, le gedeelte, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. OPENBARE van eene fraaije COLLECTIE op Vrijdag 5 Julij 1861des voormid dags ten tien ure, aan de Bloemisterij van de Heeren H. DE GRAAFF EN ZONEN te Lisse, ten overstaan van den Notaris A. VAN LEEUWEN residerende te Ley den. De Commissie tot het houden der Al- gemeene Verloting, ten behoeve van de Noodlijdenden door den Jongsten Waters nood herinnert bij deze den houders van winnende lotendat de prijzen moeten worden afgehaald vóór of op 4 Julij aan staande, met welken datum de niet opge vorderde prijzen aan de verlotingskas zijn vervallen; terwijl zij verder berigt, dat met 't oog op de weinige voorwerpen, welken nog voorhanden zijn, door haar voortaan tot de bedoelde afgifteaan de Gothische Zaalzal worden gevaceerd alle dagenmet uitzondering van den Zondag doch slechts van des morgens 10 tot 12 ure. De Commissie voornoemd, Namens haar, E. VAN BYLANDT, Voorzitter. J. VISSER, Jr. Secretaris. GrAVENHAGE, Junij 1861. Dit WEEKBLAD, waarvan het Eerste Nommer is verschenen op Zaturdagjl. vóór de opening van de door de Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid uitgeschreven Algemeene Nationale Tentoonstelling van Nijverheid te Haarlemen dus den 22 Junij 1861, en waarvan het laatste Nommer van de pers zal komen bij het slui ten der Tentoonstelling, zoodat het in hoogstens acht bladen kompleet zal zijn, zal worden verdeeld in drie Hoofdafdeelingenen wel II. a. BerigtenKennisgevingen en Programma s der Hoofd- en Sub-Commissiën voor de Tentoonstelling en voor de door de Stad Haarlem te geven Feesten. Vertrek-uren van de Treinen langs den Hollandschen IJzeren Spoorweg.Aanwij zingen van Logementen, Uitspanningen enz., binnen en in de omstreken van Haarlem. b. Verslagen wegens officiële bezoeken aan de Tentoonstelling gebragten de daarbij gehouden Aanspraken. Beschrijving van de gegeven FeestenPublieke Vermakelijkheden enz., en vermelding van die welke in de volgende week zullen plaats hebben. Opgave van het getal BEZOEKERS van de Algemeene Ten toonstelling, de Feesten op Sparenhovede Bloemen-Tentoonstelling, het aantal Reizigers met de Spoortreinen. Voorts alles wat tot de gedenkwaardigheden der Tentoonstelling en van de Feesten gerekend moet worden. c. Toertjes in Haarlem's overschoone Omstrekenmet aanwijzing van de schoonste gezigtspuntenafstands-opgave enz. Varia. III. AdvertentiënBerigten en Aankondigingen van de Hoofd-Commissiën voor de verschillende Tentoonstellingen en voor de Feesten van Inzenders, en andere Belanghebbenden, van de Publieke Vermakelijkheden enz. De Uitgever, op een buitengewoon groot debiet rekenende, heeft den Prijs Goed- kooper gesteld dan er tot nog toe eenig Drukwerk in Nederland verkrijgbaar wat, namelijk elke Nommer van een Vel dubbeld roijaal 4°. formaat, alzoo 16 pagina's in twee kolommenmet duidelijke letter zeer compres gedruktzoodat zij onge veer den inhoud van 80 gewoon gr. 8°. bladzijden bevatten, die bovendien versierd zijn met Houtgravuren, platte grond van het Tentoonstelling s-gebouw, enz. op slechts zoodat het geheele Werk, den inhoud van ruim 600 pagina's gewoon 8°. druk, niet meer dan TWEE GULDEN kosten zaltenzij men de toezending franco per post mogt verlangenin welk geval voor elk Nommer Vier Centen extra zal worden berekend. Men teekent in bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren des Rijks. Haarlem, Junij 1861, J. J. WEEVERINGH, Vrij van Zegel. I. Beschouwingen van de Tentoonstelling

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3