Buitenlandsch Nieuws. Ëekere Frans Monjé, aannemer van het maken van het pla fond in de Hervormde kerk en daar ook zelf werkzaam zijnde, had het ongeluk, door het breken eener ribbe waarop hij steunde, van een stelling te vallen met het hoofd op den steenen vloer. Zijn schedel was bijna geheel gespleten. Nog slechts eenige oogenblikken bleef hij in het leven, maar kon geen woord meer uiten. Spoedig is hij naar zijn woonplaats, Breskens, overgebragt. Hij was nog ongehuwd, doch zijn ouders betreuren in hem een oppassenden en vlijtigen zoon. Gisteren avond was hier bij een helderen hemel, in het Noord-Noord-Westen, met het bloote oog, een prachtige ko meet zigtbaar, wier staart reeds een aanmerkelijke lengte in nam de kern van deze komeet is zeer schitterend. Heden, Woensdag morgen, omstreeks 10 uur, is er brand ontstaan in de verniststokerijgelegen aan den Maren- dijk en toebehoorende aan den heer W. P. van Beugemfirma Noortveen en C°., alhier. Het gebouw, dat in een half uur geheel was uitgebrandwaszoover wij wetenniet verzekerd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag 'savond3 te 5 uur 66°, te 8 uur 63°, te 10 uur 60°. Heden Woens dag 's morgens te 6 uur 58°, te 8 uur 60°, 's namiddags te 12 uur 62°, te 2 uur 65° en te 4 uur 64°. Maandag is te Konstantinopel met groote plegtigheid in het Keizerlijk paleis een grootheerlijk zeer liberaal manifest voorgelezenwaarbij alle hooge ambtenaren in hun waar digheid worden bevestigd en worden aangespoord hun plig- ten met naauwgezetheid te vervullen. Tevens worden alle wetten waarbij aan alle onderdanen gelijke rechten worden toe gekend gehandhaafd en orde en spaarzaamheid in de finan ciën beloofd. Het manifest heeft een allergunstigsten indruk gemaakt. Maandag morgen zijn de vertegenwoordigers der groote mogendheden in een plegtige audiëntie door den Sultan ontvangen. Namik pacha is benoemd tot minister van Oorlog. Davoud pacha en de Europesche commissarissen vertrekken naar Syrië. De zoogenaamde bekeering der Bulgaren tot het K. Katho licisme blijkt slechts komediespel te zijn geweest. Vooreerst toch hebben zij zelfs de R. K. godsdienst niet omhelsd, zij hebben alleen het geestelijk gezag des Pausen erkend, en ten tweede beoogden zij daarmede alleen, zich aan het gezag van het pa triarchaat te Konstantinopel te onttrekkenom zich in de armen der nationale geestelijkheid te werpen. Ten duidelijkste is dit geblekennu de Bisschop Solceskimet zooveel pleg tigheid te Rome gewijd en gedecoreerd, vernemende, dat de Russische consul in Bulgarije met zekeren pope Theodorus naar Konstantinopel kwam wegens de zaak der Bulgaarsche kerk, plotseling Philippopoliwaar zijn zetel zou zijn, verlaten heeft en de wijk genomen bij den Griekschen patriarch te Konstantinopelwien hij vergiffenis verzocht heeft, verklarende dat hij en zijn kudde nooit hadden opgehouden tot de or thodoxe leer te behooren en dat zij weder in den schoot der Oostersche kerk wilden terugkeeren. Hij heeft dan ook schrif telijk den R. K. Aartsbisschop van Pera daarvan kennis ge geven en de orden hem door den Paus verleend teruggezonden. Uit Zara (Dalmatie) wordt gemelddat aldaar een ze kere Joseph Trevisan in den ouderdom van 74 jaren is over leden. In 1836 had hij aan de dame, bij welke hij inwoonde, in het geheim medegedeeld, dat hij Lodewijk XVII was. Hij was aan de tirannie van den schoenlapper Simon ontsnapt en naar Londendoch later naar Schotland gegaan. Eindelijk had hij zich te Padua gevestigd en aldaar van de echtelie den Trevisan een document ontvangendat nog bestaaten waarin als zijn geboortejaar 1787 wordt opgegeven. Er is een photographisch portret van den overledene gemaakt en er wordt onderzoek gedaan omtrent zijn beweringen. Te Turin wordt het er voor gehoudendat de heeren Pereire en Rothschild hebben afgezien van het plan tot dek king der nieuwe leening, terwijl men verzekerde dat een Hol- landsch baukiershuis zich daarmede zou belasten. Dit laatste is evenwel slechts gedeeltelijk waar; want er zijn wel onder handelingen geopend tusschen den baron Ricasoli en een Hol- landsch bankiershuismaar dit buis wilde slechts een gedeelte der leening voor zijn rekening nemen, terwijl het overige dan gedekt moest worden door een nationale inschrijving. Evenals Frank rijk, tijdens de oorlogen in de Krim en in Italië, zou Victor Emanuel dan door uitschrijving eener vrijwillige leening een beroep doen op de natie en de ijverige medewerking der Italianen doen gelden als een bewijs van adhaesie aan zijn politiek. Uit Werschetz wordt van den 22 het volgende gemeld. De heer Webelcommissaris van de finantiewachtvervoegde zich gisteren bij den baron von Stojanowitz op diens landgoed ten einde tot de inning der achterstallige belastingen overte- gaan. De baron weigerde te betalen, te meer omdat de com missaris als Hongaar gekleed was. Een woordenwisseling volgde nu, waarin de baron den commissaris beleedigde, die daarop zoo luid met een beleediging antwoordde, dat de zoon van den baron uit een andere kamer kwam toeschietenvragende wien deze beleediging gold. »Uw vader en u," was het antwoord. De zoon wilde hem daarop de deur uitzetten, doch Webel haalde een pistool te voorschijnwondde den jongman en dreigde den vader met een tweede pistool. Hij werd dadelijk gearresteerd en naar Temesvar gebragt. Een gemengde commissie van officieren en comitaatsvertegenwoordigers zal over hem recht spreken. Uit Hanover wordt gemeld, dat voor eenige dagen een der oppositiebladen van regeringswege is gelast de vroeger ge stelde waarborggelden te verhoogen. Ten einde door dien maat regel het blad voor goed te treffen werd de termijn zeer kort genomen en de cautie op het vijfvoud van het oorspronkelijk bedrag gesteld. Het gevolg beantwoordde volkomen aan de be doeling der regering, want aan den eisch niet voldaan wor dende, hield het blad eensklaps op te bestaan. Het Duitsch katholicismus heeft in den laatsten tijd zooveel aanhangers gekregendat thans in Zuid-Duitschland reeds 80 gemeenten bestaan. Het hotel du Louvre staat op het punt van aan de Fransche postadministratie verkocht te worden voor een som van 14 millioen francs. Er is in het militair hospitaal te Parijs een manPierre Yalin, gestorven, die door een zeer vreemde soort van krank zinnigheid was aangetast. Hij werd bij Solferino aan het hoofd gewond; de wond genas spoedig, doch hij was gek. Thans geloofde bij dood te zijn; wanneer men hem vroeg, hoe het met zijn gezondheid was, dan antwoordde hij dat Valin bij Solferino was gesneuveld en dat de persoondien men voor Valin hield, slechts een slecht namaaksel van den overledene was. Meermalen weigerde hij te eten, want dit was onnoodig, omdat hij dood was. Soms was hij gedurende verscheiden da gen gevoellooszoodat men hem prikken konzonder dat hem dit pijn veroorzaakte. Een Franschmanwonende te West-Point, graafschap Calavéras, heeft in de vorige week getracht zich om het leven te brengen. Hij had alles in gereedheid gebragt voor een be grafenis en zijn eigen graf gedolven. Hij was daarin gaan lig gen en had zijn ligchaam gedeeltelijk met aarde bedekt en daarna een pistool onder de kin geplaatst en afgeschoten. De kogel drong door het verhemelte en kwam het linkeroog weder uit. In dien toestand bleef hij vier dagen liggen zonder zich uit zijn graf te kunnen verlossen. Zijn gekerm trok de aandacht van eenige personen zoodat hij geholpen en naar het hospitaal vervoerd is. Aangaande de receptie van de Siamesche gezanten aan het Fransche hof berigt men het volgende; Boven een estrade met drie trappen was een kostbaar flu- weelen verhemelte geplaatst, met twee prachtige leunstoelen voor HH. MM. en een iets lager geplaatsten zetel voor den keizerlijken prins. Te 5 ure trad de keizer, die een wapenschouwing over het garnizoen van Fontainebleau had gehoudenin de zaalden prins aan de hand houdende en vergezeld van de ministers van staat en van buitenlandsche zakende maarschalken Vail- lant en Magnan en de officieren van zijn huis. Een oogenblik later verscheen de keizerin, en grand manteau de cour, met de dames en officieren van haar huis. De hertogin de Bessano droeg den sleep van H. M., wier schoonheid en aanminnig heid aller blikken tot zich trok, zoodat men naauwelijksacbt

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2