Buitenlandsch Nieuws. lijk gröotere sterfte zigtbaar is. Een aanmerkelijk deel der bevolking staat aan de uiterste grens van de tot het leven noodzakelijkste behoeftenzoodia slechts de minste wijziging van prijzen plaats grijpt. Uit de van staatswege openbaar ge maakte stukken blijktdat bij een groot aantal arbeidersfa- miliën de dagelijksche voeding beneden die staat, welke de misdadigers in de gevangenissen ontvangen. En nu zal de stelling niet gewaagd zijndat waar jaren achtereen de broodprijs gedrukt werd door een accijns voor het rijkdie voor de gemeente met 300 opcenten werd ver hoogd, een statistiek der sterfte in verband daarmede be schouwd tot een geheel andere gevolgtrekking veel meer grond en aanleiding geeft en het jaarlijksch verbruik van jenever gemiddeld tot een beloop van drie ton als een prikkel kan worden beschouwd, noodzakelijk om het gemis van voeding te vervangen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag namiddag te 5 uur 64, te 8 uur 60°, te 10 uur 58°, Zondag morgen te 6 uur 58°, te 8 uur 60°, te 12 uur 58°» 's namiddags te 2 uur 66°, te 5 uur 56°, 's avonds te 8 uur 52°, te 10 uur 54°. Heden Maandag, 's morgens te 6 uur 57°, te 8 uur 62°, te 12 uur 65°, 's middags te 2 uur 67° en te te 4 uur 68°. Uit Turin wordt gemeld, dat het antagonismus tusschen de geregelde troepen en de Garibaldianen zich reeds begint te openbaren in betreurenswaardige feitelijkheden. Een officier der laatstgenoemden heeft reeds ten gevolge daarvan met twee officieren der armee een duel gehadwaarin hij hen beiden gewond heeft, waarna eenige hunner wapenbroeders hem we- derkeerig een uitdaging hebben gezonden. Een onderofficier der Garibaldianen zich naar graaf Galli, chef van een der bureaux bij het departement van oorlog, begeven hebbende, om antwoord te vragen op een door hem ingediende petitie, en alstoen vernemende dat op zjjn adres afwijzend was be schikt achtte zich daardoor zoo verongelijktdat hij de sabel trok en op den militairen chef aanviel, waarop hij dadelijk in arrest werd genomen. En zulke tooneelen tusschen de ge noemde officieren zyn tegenwoordig geen zeldzaamheden. Men leest in de Nationalilés van Turin: *De Paus ver keert in zeer bedenkelijken toestand. De officiële dagbladen hebben in last om van een hardnekkige roosachtige ongesteld heid te sprekenmaar zijn ziekte is veel ernstiger, er doen zich sporen van verlamming en van geheel verkeerde werking der spijsverteringsorganen op." Volgens berigten uit Venetie, heeft Mrg. Zinelli voor eenige dagen een zeer onaangename ontmoeting gehad. Zijn predikatie in de Marcuskerkwaarin de Italiaanschgezinde party kwetsende toespelingen op den staatkundigen toestand des lands en de houding der veldbewoners van Venetie meende Ve zien, hadden hem den haat van velen berokkend. Eenige dagen geleden werd hij ten gevolge daarvan door verschei dene hem onbekende personen overvallen en deerlijk mishan deld. Naauwelijks hersteld, heeft hij zijn vroeger gestaakte redevoeringen weder aangevangen. Het afscheid 't welk de Keizerin van Oostenrijk te Triëst van haar gemaal genomen heeft, moet zeer hartroerend zijn geweest en duidelijk bewezen hebben dat de Vorstin wanhoopte ooit te zullen terugkeeren. Het moet veel moeite gekost heb ben haar te overreden zich aan boord te begeven. Het Duitsche Katholicisme heeft in den laatsten tijd zooveel aanhangers gekregen, dat daarvan alleen in Zuid- 'Duitschland reeds 80 gemeenten bestaan. De troepen van den hertog van Modenatot wier on derhoud op de Rijksbegrooting van Oostenrijk nog ongeveer IJ millioen werd uitgetrokkenzullen tegen het einde dezesjaars worden ontbonden. De Koning van Belgie is van Londen op zijn kasteel te Laeken Woensdag teruggekeerd. Men verneemt dat er bij het Fransche gouvernement, sprake is van een plan tot opheffing der bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken bestaande afdeeling drukperszaken. Die maatregel wordt beschouwd als een gevolg van de redevoerin gen Meller en Jules Favier in de wetgevende vergadering daar het door hen gesprokene, vooral in het buitenland, een buitengewonen indruk heeft gemaakten wel voornamelijk omdat daaruit rechtstreeks voortvloeidedat het gouvernement bijna de geheele Fransche drukpers in zijn magt heeft en ook bijna al haar manifestatien bestuurd, zoodat het bij slot van rekening verantwoordelijk zou zijn voor al hetgeen in de dag bladen wordt medegedeeld. Om allen schijn van zulk een ver antwoordelijkheid van zich aftewerpenmeent het niet beter te kunnen doen, dan de genoemde afdeeling, die meer zorg en overlast geeft dan diensten bewijst, afteschaffen. De Moniteur geeft verslag van de ontvangst der Siame- sche Gezanten te Fontainebleau. De Keizer was in de prach tige galerij van Hendrik II op een troon gezetenen had de Keizerin en den Keizerlijken Prins nevens zich. Volgens hun landgebruik wierpen de Gezanten zich aan den ingang der galerij op de knieënen kropen dustelkens het hoofd tegen den grond slaande, tot aan den voet des troons voort, waar zij den Keizer een brief overreikten, die op een goud blad geschreven was. Ten vijf ure keerden zij te Parijs terugwaar hun aanwezigheid zeer weinig wordt opgemerkt, naardien zij bij hun uitstapjes in de hoofdstad zich altijd van de Europe- sche kleederdragt bedienenen nooit anders dan met rijtuig uitgaan. De Kroonprinses van Pruissen bezocht Vrijdag hettoo- neel van den grooten brand te Londen en betuigde hare smart over den dood van den heer Braidwooddie tijdens den brand in het paleis van Windsor zooveel moed en ijver voor de be langen der Koninklijke familie aan den dag legde. Sedert Vrijdag is het voorkomen van het brandtooneel wei nig veranderd. De buitenste keldersde eenige die tot hiertoe bereikbaar warenzijn geheel met water opgevuldmaar in do middelste blijven de vlammen voortwoedenen van al de aan gewende spuiten is nog geen enkele weder ingerukt. De politie heeft strenge maatregelen van voorzorg tegen de roekeloosheid der nieuwsgierige menigte genomen. Door de vreeselijke ge beurtenis, die alle gemoederen met smart en ontzetting blijft vervullen, schijnt de meermalen door den nu omgekomen heer Braidwood 'geuite meening maar al te zeer bevestigd te zijn dat hetin weerwil der grootste voorzorgen, onmogelijk is ge heel brandvrije pakhuizen te bouwen. De nu verbrande toch waren met de meeste zorg gebouwd, hun muren hadden een ongeloofelijke dikte, alle toegangen waren met ijzeren deuren voorzien en op alle verdiepingen waterbakken en waterpijpen aangebragt. Zondag 23 Junij heeft men bij Braystone een zonder ling zeemonster gezien; het had de lengte van omtrent 20 ellen en een loggen stompen kop, niet ongelijk aan de be schrijving van den geheimzinnigen zeeslangal spelende naderde het de ondiepte en dit bemerkende, snelde het weder naar volle zee. Volgens een depêche uit Warschau van Woensdagheeft graaf Wielopolski bij kennisgeving aan de studenten bevolen geestelijken en burgelijke en militaire personen van hoogeren rang te.groeten, terwijl de studenten tevens verpligt zijn mon tering te dragenmaar zich van geen stokken of rottingen mogen bedienen. De politie is gemagtigd voor het opvolgen dezer voorschriften te waken, en zij die in strijd daarmede handelen zullen niet alleen de daarop gestelde straf dragen, maar hun tevens de school ontzegd worden. OFFICIEEL KIEIWS. Eerste Huwelijks-afkondiging te Leiden 30 Junij 1860. Ary Fasseur, jm. 31 j. en Jansje Ferdinjd. 32 j. - Jacobus de Haan, jm. 25 j. en Eva Ouwerkerk. jd. 24 j. - Matthijs Wolters, jm. 23 j. en Jannetje Jansen, jd. 21 j. - Johan George Hagemanjm. 32 j. en Hendrika ten Damjd. 37 j. Jan van de Graaf, jm. 24 j. en Willemina Johanna Wijling, jd. 24 j. - Jan Tegelaar, jm. 24 j. en Pieternella Catharina Haasbeek, jd. 21 j. - Nicolaas van Weizen, jm. 25 j. en Jansje Heusen, jd. 28 j. - Izak Beurzen, jm. 23 j. en Jan netje Labordus, jd. 25 j. - Hendrik van der Horst, Wedr. van Jacomina Koet, 51 j. en Maria de Jong, jd. 43 j. - Pieter Jacobus Genet, jm. 23 j. en Neeltje Johanna Broes- terhuizen, jd. 24 j. - Nicolaas Paulus Vinkestein jm. 24 j.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2