N°. 412. Dingsdag 2 Julij. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Men verzekert, dat niet met Zweden maar met .Hano ver moeijelijkheden bestaan. Op de wederzijdsche grenzen moet het tot hooggaande ongeregeldheden en dadelijkheden geko men zijn, omdat stukken gronds, waarop Hanoveranen het recht van beweiding haddenwan de Hollandsche zijde in bouwland waren veranderd. Gisteren avond circa negen ure is de eerste nieuwe haring voor de vorstelijke familie aangebragt. Heden in den vroegen ochtend is ze bij de handelaren ontvangen. Heden zijn de miliciens van de ligting van 1859 bij het reg. grenadiers en jagers in garnizoenmet groot verlof naar hunne haardsteden teruggekeerd. Het verhoogen en verzwaren der dijken in het dis- tusschen Maas en Waal is te Druten aangenomen voor de som van f 163,351; het leggen van een nieuwen dijk bij den doorbraak te Leeuwen voor 51550. Voor zoo veel bekend is heeft de stormdie gisteren uit het Noord-Noord-Westen heeft gewoed, voor Scheveningen geen schade veroorzaaktmaar verder op heeft dit weder een vreesselijk offer geëischt. Een Hollandsche brikvan de Noord langs die plaats komende, is in den namiddag onder de gem. Loosduinenvoor het zoogenaamde Loosduinsche slag gestrand en korte oogenblikken daarna verbrijzeld. De equipage, die zich in de masten had begeven, is op één na, zijnde de stuurman bij de ramp omgekomen. Deze heeft, gezeten op een stuk wrakhout, den wal mogen bereiken. Ofschoon de reddingsboot van Loosduinen en ook die van Scheveningen met den mees° ten spoed naar de plaats des onheils waren vervoerdviel er door de hevige branding aan geen redding te denken. De naam van het schip is de stad Vlissingen de lading bestond uit steenkolen; het kwam van Engeland en was bestemd naar Rotterdam. Onder de bemanning bevond zich een knaap van zeven jaren. Bij de heden Maandag plaats gehad hebbende aanbe steding van openbare werken zijn aangenomen het verwen der portalen van het Raadhuis door J. de la Bye voor ƒ480. bet bouwen van een school op de Oudevest door J. van der Tas, H. en J. W. Eilippo voor 14260, het schoonhouden van de plantsoenen 1| jaar door I. Bolt voor 850; het verwen van bet klokhuis aan de Hoogl. kerk door W. L. van Amerom, voor f 130,90 het schoonmaken van gemet» selde bruggen door P. G. Houthuysen voor 785 en het herstellen der gemetselde wallenle perceel door H. van Zonnenberg voor f 1105; 2e perceel door J. van der Tas voor 610. 3e pereeel door J. van der Reyden voor 495. Naar men verneemt bedraagt de voorgestelde inkoop van nationale schuldwaarvoor later de bestemming bij de wet zal worden geregeld de som van drie millioen. Naar men verneemt, heeft de heer Buschmann, gezag voerder der Bremer bark Elba, op zijn reis naar Batavia een voor het bloote oog zigtbare komeet ontdekt. Zij is nu nog vrij helder, ofschoon zij in licht eenigzins is afgenomendoch bezitook door den kijker geziennoch kern noch staart. Den 9 Mei bevond zij zich des avonds ten 9 ure eenige gra den onder Jupiter, op ongeveer 136 gr. 5 min. regte opklim ming en 27 gr. 7 min. noorder declinatie. Hare beweging is in de rigting naar Regulus. Voor het bloote oog laat zij zich moeijelijk van een vaste ster onderscheidendoch een tooneel- kijker is voldoende om haar nevelachtig voorkomen te verraden; Men heeft wel eens beweerd en getracht door een statistiek de gegrondheid van het beweren te stavendat de arbeid van kinderen in fabriekeneen meerdere sterfte veroorzaakt dan wel den gewonen loop zou zijn voor kinderen van gelijken leeftijd der hoogere standen. //Als een kind van een aanzien lijk man in bloeijenden leeftijd ten grave wordt gedragendan neemt de maatschappij deel in zulk een treffend verlies en al ler mond drukt een gevoel van medelijden uit met het lotdat den geachten man treft. Maar bijna dagelijks en onopgemerkt worden de kinderen naar het kerkhof gedragen, geboren uit oudersdie in fabrieken werken of zelf reeds vroeg tot fa- briekarbeid zijn verpligt. De arbeid in fabrieken ontzenuwd j bederft, verbastert het menschenras, dat in handenarbeid zijn onderhoud moet vindenZoo is er wel eens geredeneerd en misschien met cijfers tot het doel gegroupeerd bewezen. Onlangs is evenwel een brochure te Brussel uitgeko men waarin uitsluitend) Belgische toestanden en belangen wor den beschouwd, maar hetwelk ook een statistiek levert, die de jaarlijksche sterfte plaatst naast de jaarlijksche gemiddelde broodprijzenen waaruit wordt aangetoond over een tijdvak van 14 jarendat de minste afwijkingen in de broodprijs op de sterfte van zulk een invloed isdat zelfs de nawerking van de duurte der broodprijzen nog lang door een^betre V DA6BLAD. Deie Ciourant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor elke» regel Zes Cents, behalve 35 Cents regel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijks Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2} u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat :'s morgens te 7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u.,'snamiddags te 3 u.45 m., 'savonds te 8,u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1; over Triest, 6; over Marseille, 9 van elke maand. Riiks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 m.10 ti. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. -De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'s morgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aceijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1