Buitenlandsch Nieuws. Vineeiitius a Paulo aldaar aanbesteed voor de som van 22,500 Het ontwerp voor deze stichting is vervaardigd door den heer T. Molkenboer, architect te Leiden. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Steenwijk Ds. J. G. Busch Keyzer te Schlinge en Slappeterp en te Vlissingen Ds. J. W. Felix te Oude Tonge. De Commissie tot de zaken der protestantsche kerken in Nederl. Oost- en West-Indie heeft voorgedragen tot pred. in Oost-Indie den WelEerw. ZGel. heer A. H. C. van Leeu wen theol. doet. pred. te Gapinge en tot garnizoens- of veld- predikanten aldaar de WelEerw. heeren H. Euleman Voget, pred. te Oudwoude en A. F. Gerlach, pred. te Wijdenes en Oosterleek. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Bleskens- graaf door Ds. J. H. Gezelschap Jr. te Garderen. Aangenomen het beroep naar Assendelft door Ds. S. Es- senius Greef te Ammerstol. Men verneemt, dat ten koste van het Kijk de le Biblio thecaris en de Architect der Leidsche Hoogeschool een reis zullen maken naar de voornaamste steden in het buitenlandtot het bezigtigen der aldaar gevestigde openbare Bibliotheken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag 'savonds te 5 uur 76°, te 8 uur 70°, te 10 uur 68°. Heden Zatur- dag 's morgens te 6 uur 66°, te 8 uur 66°, 's namiddags te 12 uur 79°, te 2 uur 74° en te 4 uur 72°. Koning Frans laat geen gelegenheid voorbijgaan om cir culaires, nota's, depeches, protesten, enz., aan zijn diploma tieke agenten in het buitenland te doen toekomenbetreffende of tegen de handelingen der regering van Koning Victor Emanuel. Hij heeft thans door zijn Minister del Be op nieuw een circulaire verzondenen wel tegen den verkoop van de domeinen in Napels, toebehoorende aan den staat en aan de leden der Bourbonsche familie, door genoemde regering voorgenomen. Koning Frans verklaart in die circulaire, dat hijom toekomstige ongelegenheden te voorkomenreeds bij voorbaat al die handelingen nietig verklaart. Zijn diplomatieke agenten moeten niet nalatendit bij elke voorkomende gele genheid te verkondigen. In de Kamer van Afgevaardigden is een begin gemaakt met de discussie over het wetsvoorstel ven Garibaldibetref fende de nationale wapening met de wijzigingen door het Mi nisterie goedgekeurd. De heer Petrucelli, lid van de uiterste linkerzijde, heeft het ontwerp met hevigheid aangevallen. Hij zegt dat men wel het geregelde leger moet vermeerderen maar dat men geen ongeregelde corpsen moet oprigten in een tijd dat er geen oorlog is. De spreker voegt er bij dat Frankrijk Kome bezet houdtin strijd met het recht van Italië en met het beginsel van non-interventie. Hij zegt dat die bezetting de oorzaak is van vele ongelukken en een beleediging voor Italië. Deze rede verwekte opschudding en protestenterwijl de president den heer Petrucelli tot de orde riep. De algemeene discussie is geëindigdde beraadslaging over het eerste artikel is begonnen. De heer Bioasoli heeft de kamer van afgevaardigden te Turin uitgenoodigd niet uiteentegaan vóór dat eenige wetten waren afgehandelddie de regering voor den rigtigen loop van zaken noodig had. Hij las daarop de lijst der wetsontwerpen voor; - er waren ruim 40. Toen deze voorlezing wat lang duurdebarstte de kamer ten laatste in een uitbundig gelach uitter oorzake van den reuzenarbeiddie bij de heerschende hitte van haar werd gevorderd. De heer Helvetius Otto te Leipzig heeft aan de Aka- demie van wetenschappen te Parijs een wonderbaarlijke uitvin ding voorgelegdwaardoor hij belooft schoon weder te kunnen verschaffen. Hij wil namelijk een vervaarlijk hoogen toren bou wen en daarop een blaasbalg van reusachtige afmetingen plaat sen die door stoomkracht in beweging zal gebragt worden. Met dezen blaasbalg, die ongemeen sterk zal zijn, wil hij de wolken wegblazen zoodra zij zich bijeenpakkenendaar de regen uit de wolken nederdaalt, volgt natuurlijk, dat daar, waar geen wolken bijeen kunnen pakken, ook geen regen kan komen. Hij houdt staande, dat, indien een zeker getal zij ner regenverdrijvers, of, zoo als hij ze noemt, pluvifugesop verschillende punten boven de stad geplaatst werden, hij de inwoners voortdurend mooi weer kon verschaffen, en een zekere bescherming voor plotseling opkomende regenbuijen en modderige straten, reeds zoo lang de schrik der schoone voetgangsters Voor weinige dagen was een officier der Pruissische garde met eenige dames op een stoomboot op den Bijn. Zoo als gewoonlijk hadden zij zich afgezonderd van het overige gezelschap en bevonden zich in een vertrek alleen. Een heer van zekeren leeftijd scheen zich bij hen te willen voegen. Bij het binnenkomen hield deze den hoed op. Op een ongepasten toon werd hem dadelijk door den officier bevolen den hoed aftezetten. Bedaard, doch met een houding, die gevoel van eigenwaarde uitdrukte, hield de binnenkomende zich alsof hij die sommatie niet gehoord had. De officier, woedend gewor den vliegt daarop naar den heer toe en slaat hem den hoed van het hoofd. Zonder zijn bedaardheid te verliezen en zonder optestaan of zijn hoed op te nemen, schelt de beleedigde en verzoekt den gezagvoerder en conducteur bij hem te komen. Dezen toont hij den hoedvertelt het gebeurde en vraagt nu hoe de kommandant der boot volgens zijn instructien moet handelen Na eenige huivering antwoordt de gezagvoerder dat die instructien hem voorschrijven, dengeen, die zich aan der gelijke baldadigheden schuldig maakt, aan het eerste station aan wal te zetten. //Dan verlang ik, kapitein," zeide de heer, //dat dit met dezen officier geschiedde." De kapitein echter scheen daartoe den moed niet te hebbenalthans aan het eerste station had zulks niet plaats. De onbekende, dit bemerkendelaat den gezagvoerder weder bij zich komen onderhoudt hem over zijn nalatigheid en som meert hem nogmaals aan zijn instructien gevolg te geven. Ziende dat de gezagvoerder nog huiverig was tegenover een man als de officier der garde, opende eindelijk de heer zijn roktoonde het Grootkruis der orde van den Adelaar en noemde zich Vorst von HohenzollernMinister des Konings van Pruissen. Verschrikt begaf zich de gezagvoerder daarop tot den on- beschoften officier en edelmandie zich intusschen had verwij derd. Dezeniet weinig ontsteld over die mededeeling en over hetgeen hem te wachten stond, haastte zich naar beneden te gaan en den vorst zijn verontschuldiging te brengen. Deze zeide hem met dezelfde waardigheid en met zijn vroe gere bedaardheid, dat hij die verontschuldiging niet aannam. Hij zoude zijn verwatenheid kunnen straffen op een wijze, die zijn gansche toekomst zoude bederven. Dit wilde hij echter niet - maar hij wilde hem toch een les geven in beleefdheid, die hem voor het vervolg nuttig zoude kunnen zijn en die les was, dat de officier oogenblikkelijk van boord aan wal zou worden gezet. Dit geschiedde en het is te begrijpen hoe dit schandaal, vooral om den persoonhet onderwerp is van vele gesprekken aan den Bijn en vooral aan de badplaatsen, waar de daar ver toevende vreemdelingen - die dit in hun vaderland niet gewoon zijn - zich ergeren over de aanmatigende arrogantie van vele adelijke officieren der garde, die zich nog wanen in den tijd der feodaliteittoen hun en huns gelijken alles was geoorloofd. - In de haven van Bristol werd 11. Zaturdag de stoomboot Alarm, door het springen van den stoomketel, geheel verbrij zeld, waarbij een 17jarig jongeling omkwam, maar de vier overige aan boord zijnde personen gered werden. De uitbars ting was verschrikkelijk en op verren afstand meende men dat een zwaar kanon beproefd werd. De schoorsteenpijp, die over het water heen werd geslingerd r vernielde het dak van een der loodsen op een werf, over een uitgestrektheid van bijna 40 voeten. Dit was reeds de zesde maal dat op deze nu ge heel vernielde stoomboot brand ontstond. Promotiën aan de Leldsclte Hoogeschool. 22 Junij. - In de rechten de heer J. Spekham Duyvis Jz. van Koog aan de Zaanmet een academisch proefschrift over den invloed van de veranderingen van het geld op geld schulden. - In de Geneeskunde de heer A. C. Hartevelt van 's Gravenhage, met een academisch proefschrift: Over de ope ratie der Fistula Vesico-VaginalisAmerikaansche Methode,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2