N°. 405. Maandag 24 Junij. A0. 180® Binnenlandsch Nieuws^ Yan de 74 jongeliedendie het admissie-examen voor de Koninklijke academie te Delft hebben afgelegd, hebben 52 voldoende bewijzen van bekwaamheid gegeven om tot de aca demische lessen te worden toegelaten. Van de 1& jongelingen, die zich hadden aangemeld en die hunne opleiding aan het gymnasium aldaar hadden ontvangen, hebben 10 aan de ver- eischten van het examen voldaan. Men verneemt, dat de commissie voor de verloting, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood op Java, ver gunning heeft gevraagd, om andermaal 10,000 loten voor die verloting te mogen uitgeven. Bij voortduring worden er door de commissie fraaije geschenken voor prijzen ontvangenzoo wel van ingezetenen uit andere plaatsen als van Delft's inge zetenen; inzonderheid zijn het de dames te Delft, die door de toezending van smaakvolle handwerken hare belangstelling in deze zaak aan den dag leggen. Het comité der Grieksche fondsenhouders te Amsterdam heeft de belangen dier houders den Minister van buitenland- sche zaken aanbevolen. Een nota van 't comité zal door den Minister worden gezonden aan den consul-generaal te Athene om bij de Grieksche regering te worden ingediend, terwijl de Minister het comité in betrekking zal stellen met Z. Ms. gezant bij het hof van Griekenland, thans hier te lande. Men verneemtdat te Zwolle het plan bestaat om de werk lieden in de gelegenheid te stellen de nationale tentoonstel ling van nijverheid te Haarlem te bezoeken. Reeds verschei dene industriëlen hebben zich bereid verklaard, om daartoe medetewerken. Te Utrecht gaat men voort met feestvieren. Maaltijden en concerten wisselen zich nu af. De muziekkapel van het 17e Kon. Pruissisch infanterie-regement voerde een klassiek programma uit; de illuminatie was prachtig; de tijdelijk in- gerigte balzaal was uitnemend gedecoreerdvan het bal werd druk en tot laat in den nacht gebruik gemaakt. - Zoo was het Donderdag, terwijl Vrijdag weder een matinée musicale door de Studenten-Societeit tot veraangenaming der feestvie renden werd gegeven en 's avonds een groot militair-concert van het muziekcorps der dienstdoende schutterij in de zomer- societeitslocalen en een toepasselijke tooneelvoorstelling in den Schouwburg de menigte verdeelden, Zondag namiddag ten 5 ure zullen de gecostumeerden naar Zeyst rijden en aldaar door het muziekcorps van het 7de reg. infanterie een concert worden gegeven op de Woudenbergsche laan over het slot. Dingsdag 11. werden 17078 personen langs den Rijnspoorweg naar Utrecht en terug vervoerd, alleen 8400 uit Amsterdam. De Gemeenteraad van Arnhem nam dezer dagen op de rekening der Spaarbank over 1860 waarbij gevoegd was een staat of balans, aanwijzende het bedrag van het reservefonds dat voortgesproten is uit de winsten gedurende het bestaan der Spaarbank ter somma van f 105073,89s. De baten der instelling beliepen op ultimo December 1860 /583959,82s en de schuld aan de inleggers slechts f 478885,93. Onderscheidene malen zijn, zoowel te Grollo als elders, boomen geziendie door den bliksem waren getroffenmaar nooit zóó, als het aldaar 11. Zondag omstreeks den middag geschiedde. Er schoot een bliksemstraal op een zware nog in vollen groei zijnde eik ter neder, en als met een oogwenk spatte de geheele boomstam, die meer dan een vadem dikte en omstreeks 20 voeten hoogte had, uiteen, zoodat zelfs de top des booms regt op naast eenige splinters van den ver- morselden boomstam in den grond staat, en dus geen tijd schijnt gehad te hebben, om in zijn hoogen val te kunnen omslaan. Daarenboven is den geheelen omtrek tot op 6070 ellen afstands van den boom met zware en ligtere houtbrok- kea als bezaaid. Aan de westzijde, bijna 18 ellen van den boom verwijderd, ligt een brok van omstreeks een voerhout; aan de oostzijde een dergelijke. Aan den noord-oostkant zijn twee zware brokken, op bijna 20 ellen afstands, dwars over de straat geslingerd, en hebben twee plank-kettingen door boord, terwijl een derde van 16 voeten lengte op bijna 50 ellen afstands ook daar nog een plankketting heeft doorboord, alsmede boomen beschadigd, welke hij op zijnen weg ontmoette. Andere brokken liggen in een zuid-oostelijke rigting zelfs tot 70 ellen afstands. Gelukkig hebben ze in hun vaart geen andere voorwerpen dan boomen getroffen. Vreeselijk was dan ook de schok dien men in den omtrek gevoeldeop omstreeks 200 ellen rondom van den boom verwijderdschudden de huizen op hunne grondvesten zoodat het stof als rook naar beneden kwamde ramen gebogen en een menigte glasruiten gebroken zijn. Het bouwen van een gesticht voor oude vrouwen te Schiedam is door het bestuur der Vereeniging van den H. LEIDSCH DAGBLA Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2j- u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingcn aan de LakenhalKatoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 30 m., 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m,, 's avonds te 8,u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1