Buitenlandsch Nieuws. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag 'savonds te 5 uur 81°, Ie 8 uur 72°, te 10 uur 68°. Heden Vrij dag 's morgens te 6 uur 66°, te 8 uur 70°, 's namiddags te 12 uur 72°, te 2 uur 73° en te 4 uur 76°. Uit Rome wordt van den 11 Junij het volgende ge schreven ^Gisteren morgen heeft de Paus in zijn paleis een mis ge lezen voor de zielrust van graaf Cavour; te gelijker tijd heeft hij last gegeven, dat op zijn kosten van 's morgens vroeg tot op den middag in de basilica van het Yatikaan missen tot hetzelfde doeleinde moeten gelezen worden. Des avonds kwam de pater Franciskaan daar aanwien Cavour zijn herroeping had gebiecht en die den stervende, na de door getuigen bij gewoonde en onderteekende herroeping, de sacramenten der Kerk had toegediend. Deze geestelijke is heden in audiëntie by den Paus toegelaten. Goed onderrigte personen vertellen dat de stervende Minister, behalve zijn herroeping, aan de aanwezige personen, zijn broeder, zijn familie, den Koning en prins Carignan verklaard heeftdat Italië zich op den rand van een afgrond bevond en Lodewijk Napoleon de slechte genius van Italië was. De Koning was eenigzins wanhopend geworden en had zijn minister zuchtend verlaten. - Naar men verzekert had Victor Emanuel tot Cavour gezegd: "Al sterft de bouw meester, het plan blijft toch bestaanwaarop Cavour moet geantwoord hebben"Uw Majesteit vergist zichik was niet meer dan een werktuig." Cavour had den geestelijke van de diocees waartoe hij behoorde(een zeer kerkelijk gezind gees telijke), bij zich ontboden en met hem een onderhoud gehad, dat anderhalf uur duurde. Er was niet zoo onmiddellijk sprake van een herroeping; hiertoe gaf de broeder van den graaf aanleiding. "Het gerucht betreffende deze herroeping heeft een plotse linge omkeering teweeggebragt in de gemoederen van onze revolutionnairen. Cavour wordt thans voor een verrader uitge maakt en het "comitato" heeft den rouw van drie dagenwaar toe het besloten had, wederom doen afzeggen." Onderscheiden duitsche bladen bevestigen het berigt in een fransch blad voorkomende, dat de Oostenrijksche gezant te Rome, baron von Bach, in dc pinksterweek aldaar in vol diplomatiek kostuum, doch barrevoets, aan een processie heeft deelgenomen. De Oostenrijksche Staatsminister von Schmerling heeft namens den Keizer in de Kamer der Afgevaardigden verklaard dat het voorstel van den Tyroolschen landdag tegen de eman cipatie der Protestanten niet kon worden aangenomen. De aartshertog Reinier, president van den Ministerraad de aartshertog Karl Ludwig, stedehouder van Tyrol en de aartshertog Ferdinand Max, opperbevelhebber der Marine, hebben den Keizer van Oostenrijk hun ontslag uit hunne betrekkingen aangeboden dewijl zij zich met de beginselen eener constitutioneel verantwoordelijke regering niet kunnen vereenigen. Dat de aartshertog Karl Ludwig zijn ontslag neemt, nu hij de manifestatie tegen de Protestanten niet in tijds heeft weten te bedwingen of welligt niet heeft willen tegen gaan laat zich thans vrij goed begrijpen dat de vroeger ge noemde president van den Ministerraad een dergelijk verzoek aan den Keizer heeft gerigt, verwekt evenmin groote bevreem ding, maar van den aartshertog Max had niemand een derge lijke stap verwacht, en dit te meer dewijl deze laatste geen lid van het ministerie is. Op de onlangs te Berlijn gehouden tentoonstelling van voortbrengselen van landbouw, paarden, rundvee en pluimge dierte, die door den Koning van Pruissen met een bezoek werd vereerd, heeft Z. M. zich laten wegen en het bleekdat hij 192 pond woog. Dezer dagen werd te Weenen een vonnis geveld, dat vooral in de hooge kringen een zeer pijnlijken indruk heeft gemaakt. De tot een aloud adelijk geslacht behoorende 20-ja- rige baron Frederik von Metzger uit Ofen i3 wegens ontvreem ding van een gouden horologie tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld. Te Berlijn vierde 11. Zondag een boekdrukker zijn 50- jarig feest als patroon de Koning van Pruissen schonk hem de ridderorde van den Rooden Adelaar. De Kamer van den rijksraad te Munchen heeft ook aan genomen het door de Kamer der afgevaardigden goedgekeurd voorstel, om vele beperkende bepalingen aangaande de Israë lieten opteheffen. 't Verdient opmerking, dat de hooge geeste lijkheid zich voor de aanneming verklaarde en één uit haar midden zeide: "Naar aanleiding der grondstelling, wat gij niet wilt dat u geschiedtdoe dat ook aan een ander niet moeten de Joden vrij zijn; het zou mij ook niet bevallen, wanneer mijne geloofsgenooten in een of ander land onder dergelijke wetten moesten leven." De Homburger speelbank heeft wederom twee slagtoffers geëischt. Een reiziger van een handelshuis uit Darmstadt had het hem toevertrouwde geld verspeeldmen vond zijn lijk. Een pottebakker had zijn zakken met kruid gevuld en dit aange stoken - waarschijnlijk had hij nog beproefd in den Mainz te springenwant aan den oever der rivier vond men zijn half verbrand lijk. Aan de Sever, nabij eene plaats Wren's Nest genaamd is een groote massa rotsgrond sedert verscheiden dagen aan het afglijden, met dit gevolg, dat de rivier daardoor als het ware is opgeligt of droog geworden en slechts met een straaltje zich aan de overzijde een uitgang baant. Prins Napoleon heeft, naar men meldt, al de matrozen, welke de bemanning uitmaken van het vaartuig, waarmede hij zijn togt doetgekleed in het roode Italiaansche hemd. Sommige admiralen vinden dit een beleediging voor de Fran- sche marine. Er worden inmiddels ook lieden gevondendie meenen, dat Garibaldi niet zeer tevreden zal zijn over de omstandigheid dat hetgeen hij doet door prins Napoleon wordt nagebootst. Dezer dagen stierf in het dorp Chignac, nabij Juillac, zekere Pierre Durand, in den ouderdom van 103 jaren. Die grijsaard had den zoon, door hem bij de vrouw die hij in zijn tachtigste jaar overgewonnenvan de conscriptie vrij zien stel len woonde ten vorigen jare de huwelijksplegtigheid van dien zoon bijen hield nu onlangs het uit dat huwelijk geboren kind onder den doop. Toen hij naar de voorlaatste kermis te Juillac onderweg was, overviel hem een flaauwte en werd hij naar zijn woning vervoerd, waar hij kort daarop den laatsten adem uitblies. Onlangs werd voor de rechtbank van appel de zaak be handeld van zekere Verbowe, door de rechtbank te Sens ver oordeeld tot 6 maanden gevangenis en 16 francs boete wegens bedelarij. Hij was vervolgd wegens bedelarij en het dragen van een stok met looden knop. Hij gaf de volgende inlichtingen aan het hof. Hij was geboortig van Poperinghe (in Belgie) en openbaarde spoedig twee sterk geprononceerde neigingenvoor roem en voor reizen. Om aan beide te voldoen vertrok hij naar Algerie, werd ingelijfd bij het vreemdenlegioen doch spoedig gekwetst en ontving een pensioen van 200 francs en werd genaturaliseerd. Aan de zucht naar roem niet meer kunnende voldoenbe gaf hij zich op reis, eerst naar Napelsvervolgens naar Rome. Onderweg werd hij uitgeplunderd en kwam, in 't kostuum van Adam voor den val, te Rome aandoch werd op kosten van den Heiligen Vader gekleed, ontving eenig reisgeld en begaf zich naar het Heilige land. Wat hij daar heeft uitgevoerd is onbekend; doch eenige jaren later vinden we hem terug te Montpellier, waar hij in de kleeding van een monnik (waartoe hij geen recht heeft) in een café vrij wereldsche liedjes zong. Wegens zijn lyrische uitspattingen en omdat hij voor de recht bank gezegd had, dat de godsdienst slechts een masker was, werd hij veroordeeld tot een maand gevangenis, ondanks zijn betuiging dat de koorts die hij uit Palestina had meegebracht, de schuld van alles was. Toen hij uit de gevangenis ontslagen werd, dreef de oude neiging weer boven en bedelde hij in kerkelijke kleedingro- ëfi naar het Hotel Verhaaff begeleid. - De reeds ingevallen groote vacantie is oorzaakdat niet de eerewacht te paard tot dat doel kon worden gevormd terwijl bovendien velen zich tot het eerstdaags afteleggen examen bekwamen.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2