N°. 403. Vrijdag 21 Junij. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijks Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.j 9 n. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Soathampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage,!) ingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'s morgens van 910 uur. Kante or der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft Jhr. Mr. A. P. van Doom, president van het provinciaal gerechtshof in Zeeland, benoemd tot komman- deur der orde van den Eikenkroon. In de Woensdag gehouden Zitting van den Hoogen Raad is uitspraak gedaan in de zaak van L. van Lohe, tegen een vonnis der rechtbank te Amsterdamwaarbij hij "wegens het onbevoegd verkoopen van geneesmiddelen tot geld boete is veroordeeld. De Raad heeft het vonnis vernietigd en de req. ontslagen van alle rechtsvervolging. In dezelfde Zitting heeft de adv.-gen. Römer conclusie ge nomen in de bekende zaak van W. D. Ilckengoud- en zil- verkasthouder te Delftbij vonnis der rechtbank te 's Hage met bevestiging van een vonnis van den kantonrechter te Delfttot geldboete veroordeeldwegens het binnen den tijd van drie dagen verkoopen van door hem gekochte gouden voorwerpenzonder daarvan aangifte te hebben gedaan aan den Commissaris van politie. Adv.-gen. heeft geconcludeerd tot verwerping. Uitspraak 26 Junij. Men berigt uit Utrecht, dat de verlichting Dingsdag avond buitengemeen luisterrijk, op sommige punten werkelijk schitterend mogt genoemd worden. Het Stadhuis, de Studen- ten-societeitde Schouwburg, de sluis buiten de Weerd, de winkels van SinkelGeelen en Schlüter en vele huizen blon ken uit. De Lijnmarkt en de Choorstraat geleken een zee van vuur. Alles is in de beste orde afgeloopen en geen ongeluk ken zijn te betreuren. De Utrechtsche regering heeft aan de Curatoren, professo ren lectoren en studenten een medaille aangeboden ter her innering aan het 45e lustrum der Academie, die bij een ge leidende brief aan ieder hunner is toegezondenwaarin de beste wenschen zijn ontboezemd voor den bloei der Hooge- school en de versterking van den banddie stad en acade mie aan elkander onafscheidelijk en innig verbindtzoodat aller leuze zijSol justitiae illustra nos. Woensdag avond had te Utrecht de feestelijke zamen- komst plaats der oudstudenten van 18441848, - later van die ingeschreven waren van 1854—1859. Er worden thans te Haarlem zooveel voorwerpen voor de tentoonstelling der M. van N. aangebragtdat de zeer ruime localiteit allen niet kan bevatten. De raad der gemeente beeft Dingsdag besloten ook nog eenige zalen van het stads gymnasium voor de tentoonstelling aftestaan. Van het Prin senhof naar het gymnasium zal een brug worden gelegd over de Jacobijnenstraat heen. Aan den catalogus wordt vlijtig ge arbeid; hij zal een boekwerk van ruim 300 pagina's worden. Alles schijnt te voorspellen, dat de tentoonstelling van 1861 die bvan 1825 in menig opzigt zal overtreffen. Raadselachtig is het vooralsnog waar Z. K. H. de Prins van Oranje de ten toonstelling zal openen, althans op het Raadhuis, op het Prin senhof, in den Hortus enz. is alle ruimte met voorwerpen van allerlei aard bezet. Dingsdag avond heeft te Dordrecht de eerste bijeea- komst der leden van het 16de Nederl. Landhuish. Congres plaats gehad, waarin de Voorzitter Mr. G. A. de Raadt met eene korte toespraak de leden verwelkomde, en de sectien werden ge vormd, met dien uitslag, dat tot Voorzitters der le, 2e en 4e af- deelingen zijn benoemd de heeren Boeke, Prof. Ackersdijk en Baron Sloet tot Oldhuis. Woensdag middag te 12 ure werd het congres in de Schouwburgzaal geopend in tegenwoordigheid der ministers van Binnenl. Zaken en Financien. De voorzitter opende de Congres-vergadering met eene treffende rede, geplitst in drie deelen 1°. een geographisch -statistisch gedeelte met het oog op de plaats waar het congres vereenigd is 2°. een phi- losophisch gedeelte over de spreuk //kennis is magt" in ver band met de vorderingen op het gebied van den landb.; 3*. een gemoedelijk hartelijk gedeelte, waarin de gebruikelijke eer werd bewezen aan de leiding der Voorzienigheid, de welwil lende medewerking der ingezetenen en verschillende genoot schappen en de verschijning der heeren Ministers. Na de re devoering werd voorlezing gedaan van de ingekomen brieven, welke 40 in getal waren. Ook van Z. M. en de Prinsen Fre- derik en Hendrik zijn brieven ingekomen, dat zij dit congres niet met hunne tegenwoordigheid konden vereeren, Te half 2 ure werd de vergadering gesloten met het oog op de opening der tentoonstellingen van landbouw en nijverheid. Heden werd alhier in het gebouw van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de jaarlijksche Al- gemeene Vergadering van de Maatschappij der Nederlandse he Letterkunde gehouden. Zij werd bijgewoond door ruim 50 le den en geleid door den Hoogleeraar Dr. R. Fruinals voor zitter, terwijl de Hoogleeraar Dr. J. J. Prins het Secretaris ambt waarnam in plaats van Mr. J. T. Bodel Nyenhuis, doer ongesteldheid verhinderd de vergadering bijtewonen. Nadat de Voorzitter de vergadering geopend en den aan:

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1