Binnenlandsch Nieuws. Buiteiilaiidsch Nieuws. van bezittingen voor behoud en handhaving van burgerlijke rechten geen waarborg voor de vrijheden en rechten als staatsburger, geen vrijheid van geweten, in een woord geen burgerlijke of godsdienstige vrijheiddan bij het bezit van bekwame rechtsgeleerden, rechters en staatsmannenvan hen, die als regent, wetgever, vertegenwoordiger of rechter een deel van het openbaar gezag uitmaakt. Een stemdie daarover opgaat- een openbare briefdie daartoe betrekking heeft, verdient gehoor en belangstelling bij iedereen. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Eenrum Mr. A. J. Hesselink te Grijpskerktot procureur bij de arr. rechtbank te Appingadam Mr. H. Frimatot plaatsverv.-kautonrechter te 's Gravenhage Mr. W. Hoyer; tot ontv, der dir. bel. en accijnsen te Zijpe F. H. de Koning, thans te Wijchen en tot lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Sneek Mr. W. van Nauta Lemke, officier van justitie aldaar. Z. M. heeft benoemd tot kommandant van de gevange nis voor vrouwelijke veroordeelden te Woerden den komman dant van het huis van correctie te Hoorn F. F. Canneel en in dien9 plaats den adj. kommandant W. F. Treubvoorts verplaatst de adj.-kommandant der strafgevangenis te Leeu warden A. van Bommel, naar die te Hoorn en tot adj.- kommandant te Leeuwarden benoemd den le comm.-boekhou der in het huis van correctie te Hoorn, A. C. Hania. Z. M. den Koning heeft met den nieuw iDgerigten keu- rigen reiswagen den eersten togt van Botterdam naar Utrecht en aan de directie zoowel als aan den ingenieur Verloop door de Maatschappij met de vervaardiging belastzijn bijzondere tevredenheid betuigd. Door den Minister van Oorlog zijn bij de infanterie- corpsen des legers in proef gegeven lakensche wanten van Pruisaisch model, om dezelve gedurende den aanstaanden win ter door de manschappen te doen dragen en daaruit te ont waren of gemelde wanten doelmatiger zijn dan de wollen handschoenen, thans bij het leger in gebruik. Naar men verneemt zijn bij net. reg. veldartillerie in rang en ancienneteit overgeplaatst, de 2e luits. Starman Bosse en Jansz. van het le reg. vestingartillerie. De Minister van Justitie, de mogelijkheid voorziende dat binnen korteren of langeren tijd de regering in de Kamers der Staten-Geueraal worde geinterpelleerd omtrent den stand der kloosters hier te lande, heeft het geraden geoordeeld zich op officieele wijze over deze aangelegenheid te doen inlichten en heeft in een circulaire van de proc.-gen. opgaven opzigtens de volgende punten gevraagd 1®. of er kloosters, dat is zamenwonende vereenigingen van geestelijken aard binnen deze provincie zich bevinden en zoo, ja 2°, in welk arrond. en gemeente dezer provincie, met op gave van a. den naam van het klooster of der kloostersb. de geestelijke orde, waartoe het behoort, e. het getal leden (mannen of vrouwen); 3°, in welk jaar het klooster zich aldaar gevestigd heeft 4°. of het door een Koninklijk besluit of door de magtiging van eenig ander openbaar wereldlijk gezag zij toegelaten of erkendmet opgave van dagteekening en nummer der acte van toelating of erkenning 5°. of de aanwezige leden van het klooster zijn Nederlan ders dan wel vreemdelingen, en in het laatste gevaltot welke nationaliteit, zij behooren 6°. welk en bij raming hoe groot de eigendom of het be zit van onroerende goederen van zoodanig klooster zij. Woensdag is te 's Gravenhage in den ouderdom van 81 jaren overleden, Mr. Edwoud baron van VredenburchStaats raad in buitengewone dienst, Commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, Grootkruis der orde van de Eikenkroon, Oud Gouverneur van de provinciën Noorbrabant en Zeeland. De toebereidselen voor de tentoonstelling van de M. v. Nijverheid te Haarlem worden met ijver voortgezet. Er komen een menigte voorwerpen en daaronder zeer belangrijken in alle vakken van nijverheidzoodat de veertien zalen mis schien niet eens alles zullen kunnen bevatten. In de Her tenkamp in den Hout wordt een smaakvol locaal gebouwd voor de bloemententoonstelling die zeer stellig de «stad dei- bloemen" eer zal aandoen. Op de groote markt wordt een orchest opgerigt voor de uitvoering van de verschillende mu ziekstukken waarmede het progamma der tentoonstelling rijk gezegend is. Alle Haarlemmers maken reeds toebereidselen tot illuminatiënversieringen enz. Op het gondelfeestden 25 Junij a. s., is vooral de verwachting hoog gespannen. Men verneemt, dat het aardappelengewas in het West- land algemeen buitengewoon gunstig staat, zoo zelfs, dat men zeggen kan in lange jaren zulk een weelderig, gezond eu veelbeloovend gewas niet gezien te hebben. Ook is men reeds met het rooijen dier vrucht aangevan gen en de uitkomsten daarvan zijn mede zeer gunstig. Het gecombineerd collegie van het poldersdistrict Maas en Waal zal ter bestrijding der kosten van de doorbraak te Leeuwen een geldleening van 100,000 sluiten. Te 's Gravenhage is het maken der steenen landhoof- den voor een draaibrug aan het einde der Boekhorststraat aangenomen voor f 5920. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Broek j in Waterland Ds. G. van Duyl G. W. Zn., thaus te Spijk. Ds. H. Brouwer te Veendam heeft voor het beroep naar de Herv. gem. te Winschoten bedankt. Ds. J. H. Gunning zal den 7 Augustus als predikant bij de Nederl. Herv. gemeente te 's Gravenhage zijn intreë- rede houden. Heden Vrijdag middag heeft een eerewacht te paard zamengesteld uit Studenten ,der Leidsche Hoogeschool, Me vrouw Ristori aan het Station van den Holl. Spoorweg opge wacht, alwaar zij bij monde van den Jur. Student Bots werd verwelkomd en vervolgens in een gereed staand rijtuig plaats nam, waarmede de beroemde tooneelspeelster, begeleid door de eerewacht, die deftig en netjes eenvormig zich had gekleed langs het Rapenburg en de Breedestraat naar het Hotel Ver haal!' werd gebragt. Berigten uit Batavia tot 2 Mei behelzen zeer weinig nieuws. De officieele van de buitenbezittingen ook van Banjer- massing zijn bevredigend. Bijzondere van laatstgemelde plaats luiden minder geruststellender zijn geruchten in omloop vau een nieuwen en algemeenen aanvaldien de vijandige bevol king op onze versterkingen zoude voornemens zijn te onder nemen. De goede voorzorgsmaatregelen die overal genomeu zijn, maken dat men daarvoor niet bevreesd behoeft te zijn.- Op Java is in het geheel niets bijzonders voorgevallen. Het besluit betrelfende de gewezen residenten Beking en Lawick blijft nog het onderwerp van zeer verschillende beschouwingen. De heer de Bruyn is benoemd tot directeur der burgerlijke openbare werkende heer J. van Limburg Brouwer vertrok naar Nederland. Men verhaalt, dat de HH. van der Biezen en Modderman in onderhandeliug zouden zijn over een schadeloosstellingdie hun door de eigenaren van het land, waarvan zij verdreven zijn, zou worden toegekend. Door den gouv.-gen. van Neerl. lndie zijn benoemd tot adv. en proc. van het hooge gerechtshof van Neerl. Indie Jhr, Mr. A. van der Does de Bye; tot contr. der 2 kl. J. Heyting van de 3e kl.; en eervol ontslagen op verzoek Ds. J. .1. Sche mer, pred. te Batavia. Gehuwd te Batavia 17 Mei Dr. F. W. M. Hoogenstraa- ten met L. J. Jonker. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag 's avonds te 5 uur 80°, te 8 uur 71°, te 10 uur 68°. Heden Vrij dag 's morgens te 5 uur 65°, te 6 uur 70°, 's namiddags le 12 uur 78°, te 2 uur 81° en te 4 uur 77°. De toestand van Koningin Victoria is verergerd. Hare ziekte is begonnen met een onoverwinnelijke droefgeestigheid, waarop zich weldra kenteekenen van verstandsverbijstering ver toonden. Dit laatste bleek vooral daarindat zij herhaaldelijk

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2