N°. 398. Zaturdag 15 Junij. A0. 18(1! Een open brief. t -- LEIDSGH DAGBLA Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën ia voor eiken regel Zes Cent9, behalve 36 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijk* Nommer9 Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m, Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te 7 u. 30 m.,'smiddags te 12 u.,'snamiddags te 3 u, 45 m.. 'savonds te 8 u. 15 m. Oo9t-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Ti'iëst, 6 en 22; over Marseille9 en 26 van elke maand, Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 ra.—10 u, tv. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. -Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'sraorgens van 910 uur, Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aeoijasea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—8 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. IT. 't Was ons goed op den gedenkdag der stichting van de Leidsche Hoogeschool te wijzen op de belangstelling, die de open brief aan Mr. J. Heemskerk Az. verdient omdat zij is uitgegaan van studenten aan 's Lands Hoo geschool binnen de stad onzer woning gevestigd. De belang stelling moest klimmen en zich meer algemeen openbaren, omdat de open brief betreft de rechtsstudie aan de Academie en geschreven is door een uit het midden der studenten in de rechten aan 's Lands Hoogeschool te Leiden verkozen commissie. Het belang der rechtsstudie.'t Klinkt misschien zeer vreemd, dat daaraan door ons zooveel meer waarde wordt toegekend dan aan elk ander vak van wetenschap. En toch, wij komen er onbewimpeld voor uitbij een goede rechtsstudie heeft de Natie als Natie, maar ook ieder Nederlander voor zich zelf, het meeste belang, 't Spreekt van zelf, dat buiten vergelijking blijft al wat de beoefening der voorbereidende wetenschappen betreft, waarvan de kennis in meerdere of mindere mate tot voorwaarde wordt gesteld om met vrucht eenig vak van weten schap te beoefenen. Maar we schromen niet ei rond voor uit- tekomen, dat boven de studiën in de geneeskunde, in de godgeleerdheidin de wis- en natuurkunde en in de bespie gelende wijsbegeerte, die in de rechten voor allen zonderon derscheid van het meeste, van onberekenbaar belang is. Reeds dadelijk valt dat in het oogwanneer men de we tenschap beschouwt in hare betrekking tot de Maatschappij. Zij is van cosmopolitische strekking en voor haar bestaan geen grenzen of tollinienmaar 't is de eigenaardigheid der rechtsstudiedat zij hoofdzakelijk zich bepaalt tot het Vaderlandsche recht en de behoeften en belangen de zeden en gewoonten der ingezetenen het eigen organisme en de historische ontwikkeling van den Staat. Zoo is het niet met alk ander vak van wetenschap want de bronnen van studie voor geneeskunde en theologie, voor philosophie en philologie zijn voor elk beoefenaar van gelijke waarde, 't zij ze ontsproten in Duitschland of in Frank rijk, in Engeland of in Zweden. - De rechtsgeleerdheid in Nederland heeft haar eigen gebied, en mogen ook de beginseloa van Staatsrecht en Staathuishoudkunde in meer algemeeneu zin als onmisbaar voor elk Staatsbestuur kunnen worden be* schouwdtoch is het waar, dat in de toepassing veelalle^ afhangt van de eigenaardige historische ontwikkeling en het eigen zelfstandig organisme van eiken Staat. Van oneindig meer belang dan de studie in eenig vak van wetenschap is de studie van het recht. Verre is het van ons} eenigermate gering te schatten de beoefening van bet vak dat zich ten doel stelt de hulp der lijdende menschheidin* tegendeel wij zouden wel wenschen, dat meer algemeen zich de overtuiging vestigde van den belangrijken invloeddien een bekwaam en waardig arts, ook in het zedelijke, uit oefenen kan op den stoffelijken en geestelijken welstand van het huisgezin. Evenzeer erkennen wij het onberekenbaar nut dat de beoefening der wis-, natuur- en sterrekunde draagt voor de verschillende takken van volkswelvaart en er is voor ons geen deel op het maatschappelijk gebied, waar handel en nijverheid, landbouw en zeevaart, schilder- en toonkunst de bronnen van volksbestaan uitmaken, dat niet afhankelijk is in meerdere of mindere mate van die wetenschap. - Zullen we den invloed miskennen dien de beoefening der godgeleerde wetenschappen heeft op de vorming van hendie bij uitstek bestemd zijn om zegen en vrede ia de aderen der maatschap pij te verspreiden; want o, hoe liefelijk zijn de voeten der genen die den vrede verkondigen en hoe bekoorlijk is het aanschijn derzulken die zich gezanten noemen van den vol maakten zoon des menschen, den eenigen meester, die niet gekomen wasom te heerscbenmaar om te dienen en te zoeken wat verloren was? Is liet vreemd en ongeoor loofd te bewerendat de theologische faculteiten aan onze koogescholen geen universeel karakter dragenmaar veeleer de afschaffing dan de uitbreiding van haar wordt gewensebt, omdat zij eene bepaalde bestemming hebben voor een enkel kerkgenootschap waartoe zij leeraren opkweekt. Des te meer spring;, naar onze meening het belang in het oog, dat ieder Nederlander heeft bij een grondige rechtstudie, Geen zekerheid voor persoonlijke veiligheid, voor bescherming

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1