Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. teleggenhetwelk strijdig is tegen de goede meening van onze Edel Groot Achtb. welmeeude Overheid." Men ziet reeds hieruit dat het ijken der botervaten de in gezetenen niet voor bedrog heeft kunnen vrijwaren. De be palingen in 1661 gemaakt, dat de botervaten niet langer dan 2 jaren raogten gebruikt wordenis wel ingevoerd tot weering der onzuivere vatendoch had meer ten doelhet bevoor- deelen van het kuipersgild. Daar nu de boter een artikel is dat bij het gewigt ver kocht wordtzie ik niet inwaartoe het ijken van het voor werp zou dienen waarin de boter gelegd wordt. De handel is nu eenmaal aan vaten gewoon, welnu, laat ze zoodanig maken dat de boter daarin niet bederve. N. N. - Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag en pensioen ver leend aan den vice-admiraal A. J. de Smit van den Broecke, directeur en komm. der Marine te Vlissingen. De Minister van Binnenl. Zaken is met de commissie voor de staatsspoorwegen 11. Maandag te Zaandam aangekomen. Uit 's Hage wordt berigt, dat met veel ijver de arbeid tot den aanleg van den zijtak Scheveningen-Leiden-Woer- den wordt voortgezet. Op vele punten is men reeds met de onteigening gereed en daar, waar minnelijke schikking niet scheen tot stand te kunnen komen heeft de regering beslo ten om de medewerking der Wetgevende Magt inleroepen. Dientengevolge zal dan ook, bij de hervatting der werkzaam heden van de Tweede Kamer, in de volgende maand een onteigeningswet ten behoeve van bedoelden spoorweg worden ingediend. Men zegt dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal dadelijk de wet op de Nationale Militie in behandeling zal nemen, zoodra zij hare werkzaamheden hervat. -Het Staatsblad N°. 48 bevat een besluit van den 298n Mei 1861 tot ampliatie van dat van den 20 Januarij 11. (staats blad N°. 4) houdende vaststelling van een tarief van justeer- loonen der gewigten. Dit besluit behelst de volgende artt.: Art. 1. Het justeerloon voor gewigten in gebruik bij goud en zilversmedenspeciehandelaars enz,, voor medicinale ge wigten en voor alle gewigtenwelke men met standaards naauwkeurigheid verlangd gejusteerd of gerepareerd te hebben, wordt verhoogd tot het dubbel van het bij ons aangehaald besluit vastgestelde tarief voor gewone gewigten. Art. 2. Indien gewigten bij den eersten ijk of bij den herijk bevonden worden meer dan het dubbel van het daar voor bepaalde reme die te zwaar of te ligt te zijnis daar voor het dubbel van het gewoon justeerloon verschuldigd. Art. 3. De arrondissementsijkers der maten en gewigten zijn bevoegd, zoo dikwerf hun hetzelfde gewigt, nadat het elders gejusteerd is, ten onderzoek wordt aangeboden, een verificatieloon tot hetzelfde bedrag als het gewone ijkloon te vorderen. In de zitting van den Hoogen Raad, Kamer van straf zaken van Maandag heeft het openb. Ministerie conclusie genomen in zake van den Minister van Finantiën tegen een arrest van het Hof in Zuidholland in zake C. J. Singels (in welke zaak het de vraag betrof of een timmerman tevens aannemer, verpligt was een afzonderlijke aangifte voor het recht van patent te doen voor de meerdere werklieden dan waarvoor zijn aangifte als timmerman was geschied). Advocaat-generaal Karseboom concludeert tot vernietiging van het beklaagde arrest, wegens niet voldoende motivering en verwijzing der zaak naar een ander hof. Uitspraak 26 dezer. Uit Harlingen berigt men van II. Zondag. Heden mor gen heeft een allertreurigst ongeval de stad in diepen ronw gedompeld. Een gezelschap van vijf personen, door het over- schoone weder uitgelokthad zich verzameldom langs de ku9t met een boot te gaan spelevaren. Ten overvloede was een weibevaren schipper in de boot medegenomen. Even bui ten de haven slaat de boot, hetzij door plotseling windvan gen van het zeilhetzij door een misgreep bij bet sturen op zijde, schept water, en vrij zwaar beballast zinkt zij oogenblikkelijk in de diepte. Aan reddersdie in allerijl met booten kwamen toeschieten, is het gelukt den schipper, den eigenaar der boot en nog een derde te reddendoch de drie anderen zijn bij de ramp omgekomen. Een der verdronkenen, een doctor, wiens lijk men dadelijk heeft gekregenwas een zeer goed zwemmer, maar hij heeft een zijner vrienden wil len redden en is met hem verdronkende beide anderen uitmuntende jongelieden uit den fatsoenlijken standlaten jeugdige weduwen en kinderen achter, terwijl de geneesheer een weduwe nalaat. De indruk welke dit vreeselijk ongeval in Harlingen veroorzaakt, is niet te beschrijven. De heer Wilmer, bisschop van Haarlem, heeft den 5en dezer bezit genomen van zijn bisschoppelijken stoel. In de week te voren waren de kanunniken Hofmanvan Kints en IJzermans naar 's Bosch gereisdom den nieuwen bisschop namens het kapittel geluk te wenschen. Des Dingsdags daar aanvolgende vertrok de kerkvoogd naar Haarlem, werd te Rotterdam opgewacht door den deken van Kralingen en de beide secretarissen van het bisdom en kwam des avonds ten 6 ure te Haarlem aan, waar hij ontvangen werd door den kapittel-vikaris en door de gansche geestelijkheid der stad werd verwelkomd. Des anderen daags werd het kapittel ver gaderd en nam de bisschop met de gebruikelijke plegtigheden in de kathedraal bezit van het bisdom. Beroepen bij de Herv. gemeente te Serooskerke Ds. J. A. C. Nonhebei te Wemeldinge. Te Zutphen is een vrouw, die jaren lang gehuwd kin derloos was gebleven, van drielingen bevallen. Dingsdag was het wederom feest voor de werklieden der firma de Heyder en Co. doch ditmaal in de nieuw gebouwde localen hunner stoomweverij op den Stads waldie daartoe in- gerigt en fraai versierd waren; de heer J. J. van Wensen gaf aan zijn geëmployeerden een tegenpartij waarop ook gulle vrolijkheid heerschteen die getuigde van de hartelijke over eenstemming tusschen patronen en bediendendes avonds was de fabriek prachtig verlicht en alles liep tot groot genoe gen af. Weldra zal ook deze stoomweverij in werking komen en daarmede de katoennijverheid binnen deze stad een aanzien lijke uitbreiding erlangen- dank zij niet alleen de onder nemingsgeest van den heer van Wensenmaar ook de naauwe betrekking die er bestaat tusschen al de leden der firma. De heer J. H. J. Driesseneen grondig bekwaam en ervaren industrieel te Aaltendeelgenoot der vennootschap de Heyder en Co. heeft die tak van nijverheid krachtdadig ondersteund en zijn beide zonen onze geachte stadgenooten Louis en Ferdinand Driessendragen niet het minste bij, om haar in onze stad tot een ongekende hoogte te doen opwassen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag 's avonds te 5 uur 67°, te 8 uur 65°, te 10 uur 62°. Heden Woens dag 's morgens te 6 uur 58°, te 8 uur 66°, 's namiddags te 12 uur 73°, te 2 uur 74° en te 4 uur 72®. - Gedurende de jongst verloopen dagen hebben zich her haalde malen buitengewoon zware onweders boven Elberfeld Hagen en omstreken ontlast. Een der dagbladen, in de eerst genoemde stad het licht ziende, deelt insgelijks dit feit mede en voegt er bij: Voor vele jaren is de laatste bliksemafleider aldaar weggeruimd. Het plaatsen van een dergelijk toestel schijnt daar minder noodzakelijk te zijn dan elderswant voor die stad leveren onweders weinig gevaar op. Daarenboven het vertrouwen op Gods almagt is de beste bliksemafleider en een zoodanige staat op elk paleis en op de schamele woning des behoeftigen want daarvoor is slechts een innig gebed noodigf dat voortvloeit uit een rein en oprecht gemoed. Een der an dere dagbladen dit mededeelende laat er op volgen dat bij de onweders, welke dezer dagen hebben gewoedeen bliksemstraal te Elberfeld in een huis is geslagen en een timmermansleerling derwijze heeft getroffendat hij geheel lam ter neder ligt. Hieruit zou men ligtelijk tot de onderstelling kunnen komen dat de uitvinding van Franklin ook voor die stad hare nut tigheid kan hebben, voegt bedoeld blad er bijTe Hagen viel

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2