N°. 394. Dingsdag 11 Junij. A0. 1861. Graaf de favour. Aan een paar bladen ontleenen wij de volgende vlugtige schets van het leven des mans, wiens dood voor de geheele wereld een treurmare is. Cavour was in het jaar 1809 gebo ren, en reeds vroegtijdig had hij zijn studiën gerigt op de aekonomischestatistische en diplomatische wetenschappen, tot welk doel hij ook Frankrijk en Engeland bezocht. Naar Tu rijn teruggekeerdwas hij de oprigter van een konstitutioneel blad, en in het jaar 1847 was hij een der eerste onderteeke- uaars van een adres aan den koning, waarin op een konsti- fcutie werd aangedrongen. Dadelijk na het bekend worden van dit adres, werd hij tot lid van het wetgevend ligchaamgeko zen doch verwierf zichten gevolge van den demokratischen geest, die in dat ligchaam heerschte, weinig populariteit. Even wel werd hij na den voor Italië ongelukkigen uitslag van den oorlog tegen Oostenrijk, in het jaar 1849, weder tot lid der nieuwe kamer gekozen en verkreeg daar door zijn kundighe den zoo grooten invloed, dat de heer d'Azeglio, die bij de troonsbestijging van Victor Emanuel met de zamenstelling van een kabinet werd belast, hem de portefeuille van het minis terie van koophandel toevertrouwde; in den aanvang van 1851 werd hij tot Minister van Financien benoemd. In die betrekking vooral had hij met vele moeijelijkheden te kampen, welke hij echter allen te boven kwam. De finantien van het rijk warenten gevolge van den oorlog met Oostenrijkin ellendigen toestand en bovendien moest hij een staat organi seren, waarin sedert meer dan een menschenleeftijd alle mo gelijke staathuishoudkundige vorderingen waren veronachtzaamd. Hij wist dien slaat in liberalen geest te regelen en op de zelfde hoogte te brengen als Engeland, Frankrijk en andere beschaafde landen van Europa. Reeds in 1852 echter moest hij zijn portefeuille nederleg- gendaar hij zich niet met zijn collega's kon vereenigenof liever, omdat dezen hem verre in kundigheden en vooral in liberalisme ten achter stonden. Dit had Koning Victor Ema nuel reeds voorzientoen de graaf tot Minister van Koop handel werd voorgedragenwant hij vraagde toen aan markies d'Azeglio; //maar ziet gij dan niet, dat die man u allen over schaduwen zal?" In October van hetzelfde jaar trad het ministerie, tengevolge van de oneenigheid met den Paus, af en Cavour werd met de zamenstelling van een nieuw kabinet belast, waarbij hij de portefeuille van financien weder op zich nam. Steeds heeft Ca vour voor de onafhankelijkheid en eenheid van Italië gestre den; steeds was zijn leus: Een eenig Italië onder het bestuur van Savoye! Om de ondersteuning van deze politiek van Frank rijk en Engeland te verkrijgensloot hij zich bij eerstgenoemde mogendheden aan en reeds bij het vredescongres te Parijs trachtte hij de aangelegenheden van Italië voor de rechtbank der mogendheden te brengentoen reeds wees hij op den nadeeligen invloed van Oostenrijk en den Paus, en schreef daaraan het lijden en den slechten staat van zaken van het Italiaansche schiereiland toe. De diplomatie verklaarde zich echter in deze zaak onbevoegdmaar evenwel was er een stap voorwaarts gedaanwant de mogendheden hadden de wenschen en bezwaren van Italië moeten aanhooren. Welk gevolg die eerste openbare klagt heeft gehad, iedereen weet het. Graaf Cavour is voortgegaan met naar zijn doel te streven, en dat hij dit voor het grootste gedeelte heeft bereiktwijst de te genwoordige staat van zaken in Italië aan. Men mag graaf Cavour, den doortastendenmaar tevens vooruitzienden en nadenkenden diplomaatals een der voornaamste redders van Italië beschouwen. Wat een Garibaldi durfde beginnenwat Victor Emanuel met zijn uitstekende generaals en zijn dapper leger heeft doorgezet, Cavour heeft het door zijn voorzigtiga politiek tot heil van Italië aangewendde verschillende poli tieke partijen, de Garibaldisten, de Unitarissen, de Mazzinis- ten de Murattisten en zelfs de niet bevooroordeelde royalis ten, in het gewezen Napelsche koningrijk, zagen in Cavour den man, die hen allen in hunne soms buitensporige hands-, lingen wist te bedwingen en te leiden. Degelijk staatsman, in de volste en edelste beteekenis van het woordnam Cavour een schitterende hoofden en leiders der tegenwoordige ëum Het is mogelijk dat men zijn denkbeelden. LËID8CH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën ia voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2j u. Overige dagen 3 u. Postbus ligt ingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te 7 u. 30 m., 's middags te 12 u.,'s namiddags te 3 u. 45 m-, 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand, Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur, -Fe Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'s morgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—S uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1