N°. 390. Donderdag 6 Junij. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor elkea regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijks Nonamers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 ra.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 30 m., 'e middags te 12 n., 's namiddags te-8 u. 45 m.. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand, Riilis-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 m. 10 u. av, Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur, Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnseo dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—g nar: van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 nur. Een droogist te Utrecht heeft aan Z. M. een kistje met Oranje-limonadesiroop, door hem vervaardigd, toegezonden. Z. M. heeft hem daarover zijn welgevallen en dankbetuiging te kennen doen geven. Tot lid der Gedeputeerde Staten van Noordholland is 'bij loting tusschen de heeren Hoeufft van Velzen en Mr. T. T. Westerwoudtdie bij de laatste stemming ieder 30 stem men hadden verkregeneerstgemelden verkozen. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft tot Wethou der verkozen Jhr. Mr. H. G. C. L. Janssens met 14 van de 27 stemmen. Op Mr. J. P. Vaillant waren de overige 13 stem men vereenigd. Uit Groningen wordt berigt, dat het voorstel tot wets verandering door de hoofddirectie van het instituut voor doofstommen gedaan bij de leden geen bezwaar ontmoet heeft en algemeen is goedgekeurd. Ten gevolge daarvan kunnen nu voortaante beginnen reeds met den nieuwen cursusdie in Augustus e. k. aanvangt, de kinderen opgenomen worden, zoo dra zij den vollen ouderdom van 6 jaren bereikt hebben. Een spoedige opgave der kinderen aan het bestuur is zeer wen- schelijk. De leden van het Delftsche studentencorps, vroeger besloten hebbende in de maand Junij 1862 het vierde lustrum der academie te vieren door het houden van een gecostumeer- den optogt, hebben thans uit de zeven ingekomen plannen voor'deze maskerade aangenomen, dat voorstellende; Een his- torisch-romantisch tafereel van de hulde door Indië aan de republiek gebragt in den persoon van Prins Maurits van Nassau. Deze hulde werd gebragt door het gezantschap van sultan Alciden Raietza Lillo Lahe Felalamkoning van Achem Atsjin op Sumatra, den 14 September 1602. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Assendelft (cl. Haarlem) D8. S. Essenius Greeff, thans te Ammerstol. Aangenomen het beroep naar Hoorn door Dr. L. H. Slotemaker, pred. te Maartensdijk. Als een bijzonderheid meldt mendat in de vorige week te Slochteren een paar is gehuwd, die te zamen 31 jaren oud zijn, namelijk de bruidegom 16 en de bruid 15 jaren. In de vorige week overleed binnen Leiden een der medeoprigters van de bestaande Kweekschool voor zeevaart, de heer J. E. Sandifortdie aan deze stichting niet het minst belangrijk aandeel nam. Gesproten uit een geslacht dat aan de geneeskundige faculteit der Leidsche Hoogeschooi meer dan een grondig geleerd lid schonk en de wetenschap tot steun en sieraad strekte, toonde hij echter meer lust voor de zeedienst en maakte zich als adelborst reeds zoo verdiens- telijkdat hem door menig bevoegd zeeofficier aanspraak op een decoratie werd toegekend, waarvoor zijn jeugdige leeftijd echter een hinderpaal scheen opteleveren. Zijn ligchaamstoe» stand gebood hem evenwel aan het begin van zijn officiers» loopbaan een eervol ontslag te vragendat door zijn kame» raden werd betreurd. Zijn liefde voor de zeedienst deed hem hare belangen met die van de Leidsche bevolking zamensmel- ten in de met ijver aangevangen en door volharding bekroonde zorg voor de opleiding van scheepsjongens en matrozen. Zijn karakter was meer geneigd tot een stil, maar niet minder krachtig voorwaarts streven tot verwezelijking van een een- maal ontworpen plan. Hij stelde zich zelden op den voorgrond maar was niet het minst nuttig, toen het de stichting en uit breiding van bedoelde kweekschool goldt. 't Was dus een welverdiende eer, die zijn overschot werd toegebragt toen, het grafwaarts naar het stille Katwijk gevoerd en de Wittepoort achter zich gelaten, de kweekelingeu matrozen, mariniers, het geheele personeel der kweekschool op de boot in het wand, op de esplanade en het bastion geschaard, op de gebruike lijke eigenaardige zeemanswijze paradeerden en de vlag ter halver stok met de bemanning militaire honneurs aan het dierbaar overschot bragt van den man wiens naam nog lang zal prijken en met eere vermeld in het gebouwdat binnen Leiden is gesticht, en een sterksprekend bewijs is, wat de kracht vau een overtuiging met een vasten wil, om te doen wat men kan, vermag. Bijzondere berigten uit Batavia behelzen den wensch dat de commissie voor de zaken der protestantsche kerken in Indië goed slagen zal in hare keuze van nieuwe predikanten zoodat degelijke en zelfs uitstekende mannen de dominós-oud- gasten vervangendaar het gehalte van de Indische bevolking hoe langer hoe meer verandert en de toevloed van soliede, beschaafde en talentvolle raenschen hoe langer hoe grooter wordt. De godsdienstige geest in Indie vereischt een zorgyart*"*^ dige behandeling. Er is veel tact, menschenkennia en b^scha-,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1