Buitenlandsch Nieuws. en des avonds concert met illuminatie en balbeiden door het, concert van het studentencorps aangeboden. Vrijdag wordt, er door de Studenten-Societeit P. H. R. M. matinee gegeven in de Nieuwe Baan en soiree in de zalen van de Sociëteit. Des avonds zal er een groot concert in de Zomersocieteits-localen plaats hebben. Zaturdag morgen ten 11 ure harddraverij in de Maliebaan voor paarden van landbouwers in de provincie; deze hard draverij wordt door de stad gegeven terwijl weder een raads commissie bijgestaan door keurmeestersde zorg over dit deel der feesten heeft op zich genomen, en men zich vleijen mag dat ook dit aan de verwachting zal voldoen. Ten 1 uur is er weder matinee in de Nieuwe Baanterwijl des avonds de feestweek aldaar wordt besloten door een Vauxhall, Vuurwerk en Bal. Voor de vervulling van het muzikale deel der feesten van de Studenten zullen ook corpsen van elders worden geënga geerd, en zal met name het bekende Pruissische muziekcorps onder directie van den heer Weissenborn zich doen hooren, terwijl op de volksfeesten, van stadswege te geven, zich de muziek corpsen van de Schutterij, van de Veld-artillerie en van het, 7de reg. Infanterie zullen doen hooren. - Bij voldoende deel neming zal er aan de Zwemschool een zwemstrijd en wed loop op waterschoenen plaats hebbende daarvoor te bepa len dag is nog niet bekend. Op MaandagWoensdag en Vrijdag zullen de diners en vereenigiugen van reünisten uit onderscheidene tijkvakken en van studenten-gezelschappen of collegiën plaats hebben. Eindelijk zal in de zomersocieteits-localeneven als in de meeste Sociëteiten gedurende de feestweek de toegang voor de leden der Hoogeschool en voor de oud-studenten zijn opengesteld. Beroepen bij de Herv. gemeente te Heeg Ds. J. J. Knap te Losdorp, terwijl door Ds. J. M. Vorstman te Renswoude het beroep naar de Hervormde gemeente te Enschedé is aangenomen. In de afgeloopen week hebben de rijksambtenaren onder de gemeente Heeze in Noordbrabant twee vrachtkarren aan gehouden beladen met lompenbestemd om met ontdui king der rechten te worden uitgevoerd. De aangehaalde hoe veelheid beliep 8000 pond. Tachtig dragers waren reeds gereed om die in pakken over de grenzen te brengen. De lompen, paarden en karren zijn in beslag genomen. Zaturdag namiddag dreef een onweder over Terwolde. Omstreeks 3£ uur werd een geduchte slag gehoord: de wo ning van den landbouwer A. was getroifen. In een vertrek zaten 13 personen bijeen; de bliksem sloeg er in den schoor steen die tot aan het dak uiteenspatte en vele scheuren ver toonde de glasruiten werden verbrijzeld en toch niet een der aanwezigen was gedeerd. Wel verspreidde zich een gewel dige zwavelachtige brandlucht en vloden allen vol angst en ontsteltenis naar buitendaar men zich op het ergste voor bereiddedoch gelukkig kwam men met den schrik vrijj het onweder trok af en men heeft geen verdere ongelukken te betreuren gehad. -Donderdag 11. is de bliksem geslage i in den kerktoren te Duiven die van geen afleider was voorzien en heeft de spits daarvan grootendeels vernield. Zondag sloeg zij ander* maal in de nabijheid der Kerk in maar zonder eenige noe menswaardige schade te veroorzaken. Het bouwen van een kerk en pastorie voor de gemeente der Bisschoppelijke klerezie te Schiedam is aangenomen voor de som van 25800. Het vergrooten van het schoolgebouw te Voorschooten is gegund aan den timmerman J. IJperlaan aldaar, die voor de som van 5097 had ingeschreven. Met grooten lof moeten wij gewagen van de uitstekende blijken, die de laatste zomerrepetitie van de Leidsche zangver- eeniging met het orkest der Vereeniging van Leidsche musici heeft opgeleverd, zoowel van de trouwe en vruchtbare bijwo ning der plaats gehad hebbende oefeningen, als niet het minst van de bekwaamheid en geschiktheid van den directeur, den heer A. J. Wetrens. De verschillende solo'9 en partijen van het klassieke muziekstuk de Elias van Mendelssohn Bartholdy werden door de dilettanten met juistheid en het gewenschte aplomb uitgevoerd en veel mag men zich van een gelukkige opvoering beloven wanneer het der Vereeniging raogt geluk ken een daartoe meer geschikt locaal te vinden. Men mag hoop voedendat de tijd en moeite door haar besteed met een even groote deelneming zal beloond wordendaar er toeti binnen Leiden, gelijk een vroegere gelegenheid heeft bewezen zooveel liefde tot de Toonkunst wordt gevonden dat het lof felijk doel der Vereeniging wordt bereikt en de beoefening der kunst hare vruchten draagt. - De uitvoering van Mendelsohn's Lobgezang, waarmede de laatste zomerrepetitie werd besloten getuigt van de diepe en grondige studiën, waarmede de klas sieke muziek wordt beoefend want zonder voorafgaande repititie werd dat muziekstuk weder op een onberispelijke wijze uitgevoerd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag 's avonds te 5 uur 56°, te 8 uur 53°, te 10 uur 52°. Heden Ditigs- dag 's morgens te 6 uur 51°, te 8 uur 60°, 's namiddags te 12 uur 63°, te 2 uur 01° en te 4 uur 68°. De hoogeschool te Wilna, welke geruimcn tijd gesloten was, zal weder geopend worden. De Russische regering heeft reeds de noodige vergunning daartoe gegeven. Of die maat regel gevolgd zal worden door de heropening van de hooge school te Warschauweet men nog niet. In elk geval is het besluit des Keizers een verblijdend teeken. Tusschen den bisschop Kettler te Maintz en den deken Gardt te Bingen is een geschil ontstaan hetwelk groot op zien baart. De deken is in verzet gekomen tegen een veror dening van den bisschop, waarbij de geestelijke gelast worden zich bij het uitbreken van een brand met twee misdienaars naar de plaats des onheite te begeven en bij het opheffen vau het hoogwaardige het vuur te gebieden uittegaan. De pastoor beweert, dat een goed onderrigt corps brandspuitgasten in de zen betere dienst zou kunnen bewijzen, als behoorende dit tot hunne ambtspligten en niet tot de zijne. Een vreeselijke gebeurtenis heeft te Sommières plaats gehad. Dr. Griolet stond op straat met een van zijn vrien den te pratentoen hij eensklaps door een kogel doodelijk getroffen werd. Een jeugdig krankzinnige, die hij des mor gens had adergelaten, schoot op hem, zoo goed, dat de ge neesheer dadelijk een lijk was. Zaturdag is te Parijs op straat dood gevonden iemand die een vreemde industrie uitoefende. Hij kocht aan de hui zen oudbakken brood en broodkorsten op, bakte die nogmaals op en verkocht ze aan de koks en restaurateursdie er in soepen, ragouts, podding of als vulsel voor gebraden gevo gelte gebruik van maakten. Met dien handel had hij vrij aar dig verdiend. Op de muren van Versailles ziet men de volgende, door den prefect goedgekeurde kennisgeving van den maire dier stad aangeslagen die algemeene navolging zou verdienen ^/Iedereen die, hetzij op den openbaren weg, hetzij in de herbergen enz. in beschonken toestand gevonden wordt, zal onverwijld in hechtenis genomen en, ten zijnen koste, naar de veiligheidswacht der maire overgebragt wordenom aldaar opgesloten te blijventot dat hij het gebruik zijner zedelijke vermogens zal herkregen hebben. Omtrent het vreeselijk onweder, hetwelk in den avond van Dingsdag 28 Mei de streek tusschen Sambre en Maas geteisterd heeft, verneemt men het volgende: Des voormiddags te tien ure sloeg de bliksem in het dak van het klooster van Hautrages en veroorzaakte brand vlak boven het altaar. Na weinig tijds was de geheele kerk een prooi der vlammen. Niets is gered en ook niets was tegen brandschade verzekerd men begroot de schade op 14,000 frs. Te Paturages werden drie huizen door het vuur getroffenechter zonder brand te ver oorzaken de bewoners van het eerste kwamen met den schrik vrij; een moeder die, in het tweede, met hare kinderen on der den schoorsteen zat, ontving verscheiden brandwonden; in het derde werd de eigenaar, met vrouw en dochter, tegen den grond geworpen, waar zij geruimen tijd als verlamd be wusteloos bleven liggen. De vreeselijke slagregens, waardoor het onweder in de omstreken van Charleroi gevolgd werd,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2