Buitenlandsch Nieuws. Het getal baden gedurende de afgeloopen maand Mei in de zwem- en badinrigting Rynzicht genomen beliepen 1427. ^org, besteed tot de vestiging dezer gemeente, vroeger met Soest vereenigd. Naar het schijnt heeft den 21 Mei jl. binnen Leiden een algemeene vergadering plaats gehad van protestantsche godsdienstonderwijzers, onder het voorzitterschap van den heer W. de Vries van Rotterdam. Die Vereenigiug telt 74 leden. Men berigtdat de vischvangst op de kust van IJs land voor dit jaar als mislukt moet worden beschouwd. Wij vernemendat de te Nijmegen aangehouden J. Otten niet binnen Leiden geboren is en ook niet aldaar een huisje kocht, maar vroeger was kastelein aan de 's Molenaars brug onder Oudshoorn en het perceel waarin hij die betrek king had waargenomen heeft gekocht ten behoeve van zijn zoon. De heer C. Soetens te 's Hage heeft aanvrage gedaan tot verkrijging eener concessie voor den tijd van 80 jaren tot den aanleg van eenige railrouteswaaronder een van de Breedestraat te Leiden door Voorschoten tot den Leidsehen dam en van daar naar Gouda en 's Gravenhage. Dezer dagen zijn van Harderwijk gevankelijk naar Arn hem overgebragt de soldaat T. en de korporaal W. te Kampen gedeserteerd en heeft na hier en daar rondgeloopen te heb ben zich weder te Harderwijk aangemeld terwijl laatstgenoemde korporaal van het le reg., in garnizoen te Zwolle, wist te ontsnappen. Te Deventer wist hij zich op eene eigenaardige wijze van geld te voorzien en daarna te Apeldoorn den broe der van den logementhouder op eene even sluwe wijze van zijn beste zondagspak af te helpen, daar hij namelijk voorgaf aldaar met eenen vriend te willen gaan rijden en het zoo vreemd stond in zijne militaire kleeding met dien vriend in open rijtuig te zitten. Hij is thans te Harderwijk aange houden en in zijn nieuw tenu van een slagtersknecht ge arresteerd. - Men meldt uit Medemblik, dat aldaar dezer dagen in publieke veiling werd gebragt een heerenhuis met daarachter gelegen huidenzouterijgroot wolpakhuis, mede ingerigt voor kaarsenmakerij en een vachtenblooterijmet de daarbij behoo- rende erven en gronden alles in goeden slaat. Nadat eerst eik- perceel afzonderlijk was opgeveildwerden de perceelen in massa verkocht voor niet meer dan 1740. De aardappelen in den Bommelerwaard staan uitmuntend Vrijdag heeft zelfs een landbouwer gerooid en verzonden. In den Tielerwaard beloven de kersen een zeer goeden pluk, terwijl er reeds koopers zijn om ze naar Engeland uit- tevoeren. Een Israëlitische weduwe vierde 11. Woensdag te Wer kendam haar 100-jarig geboortefeest met haar 8 kinderen eu een honderdtal klein- en achterkleinkinderen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag namiddag te 5 uur 65°, te 8 uur 57°, te 10 uur 55°, Zondag morgen te 6 uur 54°, te 8 uur 64°, te 12 uur 58°. 's namiddags te 2 uur 66°, te 5 uur 58°, 's avonds te 8 uur 53, te 10 uur 52°. Heden Maandag, 's morgens te 6 uur 51° te 8 uur 52°, te 12 uur 54°, 's middags te 2 uur 55" te 4 uur 56°. De duitsche dagbladen behandelen als om strijd het tweegevecht, dat te Potsdam plaats had tusschen den raads heer Twesten en den generaal von Manteuft'el. De aanleiding lag in een geschrift van eerstgen. waarin hij het openbaar leven van den laatsten beoordeelde. Men meent, dat het geschrift slechts publieke toestanden bespreekt en dat buitendien de toon zelfs bij algeheele onbekendheid inet het gematigd en onberispelijk karakter des schrijvers, recht geeft tot de vraag, hoe op grond daarvan een uitdaging mogelijk was? De schrij ver werd in het duel aan de rechterhand gewond zijn tegen partij kwam er onverlet af. De Koning van Pruissen heeft te dier zake een onderzoek bevolen door den krijgsraad en door den burgerlijken rechter. - Maar een dier dagbladen vraagt: waar moet het heenals de officieren elke hun onwelgevallige uitdrukking dadelijk met degen of pistool trachten te beant woorden terwijl een ander blad zich aldus uitlaatn De twee gevechten dreigen een chronische ziekte bij ons te worden en met name hooge staatsbeambten ziju het, die liever aan een middeleeuwsch vooroordeel dan aan 's lands wetten gehoor ge ven. Ditmaal is het een persoon uit de onmiddellijke om geving des Konings en een rechter, die aan oude vooroor- deelen gehoor gevende, alle goddelijke en menschelijke wetten hebben geschonden. Wanneer zullen toch die verouderde voor- oordeelen eens verdwijnen De oude Grieken en Romeinen de oorlogzuchtigsten aller volken, kenden het tweegevecht niet. Zelfs de dappere Turken versmaadden het. Deze zedeloosheid uit vroeger tijd zal eerst dan ophoudenals de openbare mee ning aan de aanneming der uitdaging gelijke schande verbindt als nu nog dikwijls aan de weigering. Op deze wijze is het tweegevecht in Engeland zoo goed als uitgeroeid. Maar onk de Staat heeft het zijne nog niet gedaan. In Pruissen toch wordt een militair, die met een burger duelleertanders en veel zachter gestraft dan deze. Te Trautenau, in Bohemen is voor eenige dagen een hevige brand uitgebarsten, bij welke gelegenheid 127 woon huizen, ruim 70 schuren en andere dergelijke gebouwen eeu prooi der vlammen zijn gewonden. Al de openbare gebouwen zijn vernield. Maandag avond was de brand ontstaanwelke derwijze toenam, dat aanvankelijk aan geen blusschen gedacht kon worden. Onderscheiden aanzienlijke bankiershuizen te Weenen met den heer Rothschild aan het hoofd hebben den Oosten- rijkschen Minister van finantien 15 millioen gulden verstrekt, bij wijze van voorschot op de belastingen in Hongarije, ten einde hem in staat te stellen de met 1° Junij vervallen halfja rige coupons der Staatsschuld te betalen. Volgens een bijzondere mededeeling uit Neuchatel we melt het in dat kanton van Fransche agenten, ten einde eeu aanhechting bij Frankrijk voortebereiden. Het schijntdat hun van de zijde der vroeger royalistische ingezetenen hiertoe de hand wordt geboden. Dingsdag na Pinksteren heeft te Eternachvier uren van Trier, de gewone springprocessie plaats gehadwaaraan deelnamen 9000 springende en 2000 biddende personen. Een fabriekant te Manchester heeft een premie van 10000 p. st. uitgeloofd op de uitvinding van een nieuwe verf stof, die in de zon niet verbleekt. Te Hereford in Engeland leeft thans een man met name Richard Lewis, die in de maand Augustus aanstaande den ouderdom van 106 jaren zal bereiken. Zijn broeder telt 102 en zijn beide zusters 81 en 96 jarenzijn zoon is 68 jaren oud en zijn vader stierf op 113-jarigen leeftijd. In Frankrijk zijn thans 350000 vrijmetselaarsdeels behoorende tot het Groot-Oostendeels tot den dus genaam- den Schotschen ritus. Het getal vrijmetselaars over de ge» heele aarde verspreid rekent men op 100 millioen. Vooral in Indie en in Amerika is deze vereeniging sterk in leden. Bijna ieder beschaafd Italiaan is tegenwoordig broeder der orde. Vooral de adel heeft zich daarbij aangesloten. Een dagblad van Bordeaux meldtdat dezer dagen al daar de geheele voorraad van een huis, in wijnen handelende door de keurmeesters is in beslag genomen en zonder waarde verklaard. Bij het scheikundig onderzoek was geblekendat geen spoor van druivensap er in te ontdekken was, maar dat de vloeistof, voor wijn verkocht, niet anders dan eenige be- standdeelen bevattedie vermengd een product opleveren dat wat aanzien en smaak betrof met wijn gelijk stond. Men verzekert te Parijs, dat Keizer Napoleon aan den Minister van Oorlog zijn verlangen heeft te kennen gegeven, dat Frankrijk in October 1861 een leger van 650000 a 700000 man onder de wapenen heeft. Te Parijs is men bezig met de inrigting van een stoom- bootdienst op de Seine, van het eene gedeelte der stad naar het andere, met stations op bepaalde afstanden. Door de voor stad St. Honoré rijden 100 omnibussen per uur. Te Parijs is sprake, dat Koning Victor Emanuel, zoo dra hij als Koning van Italië door Frankrijk ks erkend, naar Parijs zal komen en daartoe met een groole vloot naar Mar-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2