stede Spaarnhove, door de muziekcorpsen der Grenadiers en JagersAmsterdamsche SchutterijRotterdamsche Schutterij en het orchest van den heer Stumpff. Vrijdag 19 Julij, groot kinderfeest. Zondag 4 Augustus, fête champêtre op de hofstede Spaarn hove, welke op Manndag 12 Aug. zal worden gesloten met bloemenfeestmuziek en illuminatie. Üp een nader te bepalen dag in Aug. zal een groote hard draverij op den Dreef plaats hebbenen bij de sluiting der tentoonstelling en de plegtige uitreiking der bekrooningen zal een prachtig vuurwerk op het Hazepatersveld worden afge stoken. De in het politie-blad gesignaleerde J. Otten is te Nij megen aangehouden en gevankelijk naar 's Bosch overgebragt alwaar hij laatstelijk oppasser in het groote ziekenhuis was. Als zoodanig verzorgde hij in Aug. 11. een voor eigen reke ning opgenomen lijder, die een paar dagen daarna overleed. De oppasser verliet daarop zijne betrekking, begaf zich met der woon naar zijne geboorteplaats Leiden kocht aldaar een huisje, en leefde er op een voet, die nog al afstak bij dat van ziekenoppasser. Inmiddels werd bekend, dat de overledene ongeveer 4000 aan effecten bij zich had gehad, alsmede eene hypothecaire inschrijving ten laste zijner erfgenamen groot 4830. De eensklaps opgekomene welvaart van Otten deed al aanstonds het vermoeden rijzendat hij niet vreemd aan gezegden diefstal zou zijn. Deze zaak maakt thans een onderwerp van des regter-commissaris bemoeijenissen uit. Donderdag namiddag ontlastte zich boven Arnhem een zwaar onweder, vergezeld van hevigen regen. Het onweder hield omstreeks een half uur aan. Ofschoon tot heden niet vernomen werddat de bliksem brand veroorzaakt heeft of dat personen er door getroffen werdenis hij toch hier en daar ingeslagen. Op het Spijker sloeg hij door het dak en verdween door een raam van een der voorkamers, na aldaar veel schade aan de meubelen aangebragt te hebben. In een locaal aan het Westeinde is de bliksem door het dak gesla gen en heeft aan de tegenovergestelde zijde van het dak een uitweg gevonden. Aan den Klingelbeekschen tol werd een koe door den bliksem gedood. Op den 10®" Junij zal in het locaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken te 's Gravenhage, worden aanbe steed de aanleg eener verbinding, op het terrein tusschen de telegraafgeleiding op het terrein van den Holl. IJzeren Spoor weg Ie Leiden en het Rijks-telegraafkantoor op de Breede- straat alhier. Yrijdag is te Voorschooten aanbesteed de vergrooting van 'net schoollocaal der Hervormde Gemeentein huur aan de burgerlijke gemeente afgestaan voor de openbare school. De laagste inschrijver was de timmerman F, H. C. Krantz aldaar voor 4875. Door het provinciaal Kerkbestuur van Limburg is tot afgevaardigde der algemeene Synode van 1861 benoemd Ds. D. Hendriks te Meersen. - Beroepen bij de Herv. gemeente te Bleskensgraaf Ds. j. H. Gezelschap te Garderen en te Westerlee Ds. H. van Griethuizen te Poortvliet. Door de commissie tot de zaken der Walsche kerk is na afgelegd examen den heer Aegedius Hanssen toegelaten tot het herder- en leeraarsambt. Beroepen tot pred. bij de Doopsgezinde gem. te Zwart sluis (Overijssel) de heer A. Snellen thans hulpprediker te Edam. Een zeldzaam aanbod wordt gedaan tot overneming van een aanzienlijke collectie prêeken (manuscript in druk uittegeven) van een rechtzinnige predikant voor eenige jaren overleden. Zij munten uit door inhoud en vorm en loopen van 1800—1830. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag 't avonds te 5 uur 64°, te 8 uur 57°, te 10 uur 53°. Heden Zatur- dag 's morgens te 6 uur 50", te 8 uur 61°, 's namiddags te 12 uur 60", te 2 uur 58° en te 4 uur 65°. Buitenlandsch Nieuws. Te Athena zijn ernstige gebeurtenissen te voorzien. De questie der troonsopvolging zou aldaar wel eens eene revolutie kunnen doen geboren worden. Koning Otto heeft geene kin deren en de Constitutiegoedgekeurd door de beschermende Mogendhedenverlangt dat de erfgenaam van den troon de Grieksche godsdienst belijde. Nu volgen Koning Otto en zijn Ministerie de ingevingen van Oostenrijk en Beijeren en mo gen zich dienvolgens verheffen op eene zeer luidruchtige im populariteit. De openbare meening verlangt, dat Koning Otto als zijn opvolger zal aanwijzen een Vorst, die door zijne tra- ditiën aan de liberale zaak van Griekenland is verknochtdie de taal en de zeden zijner toekomstige onderdanen in het Land zelf kome bestuderenzij verzet zich tegen een lid der Beijersche familie en eene zeer werkzame partij vormt zich, die als troonsopvolger of den Hertog van Genua, of een der zonen van Victor Emanuel begeert. De inhechtenisnemingen en huiszoekingen strekken om de opgewondenheid te doen voortduren. Uit Grune nabij Iserlolni wordt berigt, dat Woensdag nachts eene allerhevigste stortbui zich boven die plaats heeft ontlast. De inwoners hebben met groote moeite het leven ge redmaar huis en have verloren. Rotsbrokken ter zwaarte van 1000 pond werden door het neerstortende water wegge sleept, boomen ontworteld. Dit alles ging vergezeld van een onweder zoo geducht, dat niemand van de bewoners dier streek zich herinnert ooit zulke zware donderslagen te hebben gehoord. Dezer dagen had te Londen een zonderling proces plaats ter zake eener eisch van den prediker Rogers wegens gele verde prêeken aan den heer Havergal. Uit het pleidooi bleek dat de eerste preek was geleverd 27 April 1859 en tot on derwerp had eene dankzegging bij het eindigen van den oor log in Indië, waarvoor 2 p. st. 6 sh. (ƒ28 ongeveer) zou wor den betaald. Daarna werden nog meer besteld en geleverd tot 20 toe. Nu volgde eene gelegenheidspreekdie dadelijk be taald werd. Tot toelichting van den eisch, die het slot der levering betrof, werd door den prêekenleverancier medegedeeld dat vele predikanten zoo dikwijls moeten prêekendat zij on mogelijk altijd hun eigen werk kunnen leveren, waarom de prêekenleveranciers altijd zorgen voorraad te te hebbenwaar toe zij de prêeken bij dertigtallen laten steendrukken, 't Is dus mogelijkdat men op één Zondag in meer dan ééne kerk dezelfde preek hoort. Vervolgens bleek, dat er prêeken zijn van alle prijs, sommigen wel van 5 p. st, 60) zoo als: een bisschopspreek. Dezer dagen is een in het vorig jaar begonnen schoorsteen voor de fabriek der heeren Townsend te Port Dundas vol tooid. Dit bouwstuk heeft van de fondamenten af gemeten eene hoogte van 468 voeten en van den beganen grond 454- is rond met een middellijn van 32 tot 14 voet. Dit is het hoogste gebouw der wereld na de pyramide van Gbizehden toren te Straatsburg en de Voormalige Stephanuskerk te Weenen. Te Chemnitz is door eene vrouw in dweepachtige over spanning naar haar zeggenden goeden God een offer ge- bragt't welk daarin bestond, dat zij haar tweejarig kind de buik met een bot mes openreet. Zij behoorde tot de vroeger vervolgde maar niet uitgeroeide secte der Psychographen. De gouverneur van Maryland heeft vier regementen aan geboden tot ondersteuning van de bondsregering binnen de grenzen van dien staat en ook ter bescherming van de hoofd stad. De conventie te Wheeling heeft geweigerd eene ver deeling van Virginie goed te keuren, maar tegen den llden Junij eene algemeene conventie bijeengeroepen. Naar Harper's ferry worden uit het Zuiden voortdurend kanonnen en ammu nitie gezonden. Generaal Scott heeft, naar men zegt, bevel gegevenom de hoogten van Arlington met bondartillerie t« bezetten. Charleston is door het fregat de Niagara geblokkeerd. Aan eenige Britsche schepen was verboden de haven binnen te loopen. Aan de New-York Herald wordt geschreven, dat agenten der Fransche regering zich in de Zuidelijke Staten ophouden. Het overige gedeelte der bondstroepen in Texas beeft zich, naar men zegt, overgegeven. In Honduras hebben de Indianen ongeregeldheden gepleegd. Britsche kolonisten en officieren werden te Belise mishandeld.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2